קטגוריות מאמרים
על האתר

מניפולציה (פירורי תובנות 90)

הימין שלנו הוא זה שמבצע את פעולות ההשחתה והימין של היריב גם לא צדיק, הרי הוא זה שמבצע פעולות טרור. זהו טיעון שמיועד לקחת את הלגיטימציה של אדם לשמור על דעות פוליטיות ימניות. הרי ימין זה או השחתה או טרור. השמאל הוא הצד המתון.

אם אדם הוא שמאלן אז הוא תמים ויש לו יצר הלקאה עצמית כי הוא מעודד את האויב. זהו טיעון שמיועד לקחת לאדם את הלגיטימציה להחזיק דעות פוליטיות שמאלניות. הרי אף אדם לא ירצה שיחשבו שהוא תמים (או פראייר) או שהוא מעודד את האויב.

לפעמים אפילו מנגנים לנו על התחושות תוך שימוש בדימויים או בהשוואות קיצוניות. כמו למשל "הרצון למנוע מהפליטים חסות בישראל זה ממש כמו הסירוב לקלוט יהודים בשואה". או "ביצה היא וסת של תרנגולת". כי דימוי שמעביר תחושה קיצונית, יותר חזק מכל אמת.

אנחנו מופצצים בכל כך הרבה מניפולציות. בתקשורת. בפייסבוק. בשיחות. ובדרך כלל אלה אנשים שמסוגלים לטעון בצורה שנשמעת הגיונית. אז זהו, שלפעמים זה רק נשמע הגיוני. וזה לא מבוסס על כלום. מלבד על ציטוט חלק המציאות המתאים לחיזוק דבריהם.

השקר הגדול ביותר בעולם מורכב מחלקי האמת הגדולים ביותר בעולם. והפתרון? ללמוד להטיל ספק בדברים שנאמרים לנו בטון עובדתי.

שיהיה לך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 16 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: