קטגוריות מאמרים
על האתר
logic-puzzle

על הגיון ורגש בשכנוע (פירורי תובנות 71)

הרבה כבר נכתב על מקומו של ההיגיון בשכנוע. אין שום צורך בהסבר ההגיוני, חלק אומרים. רצוי שזה בעיקר "ישמע", "יראה" או "ירגיש" הגיוני, אומרים אחרים. העיקר הוא המניפולציה הרגשית. להניע דחפים שנמצאים עמוק בחלק החייתי של המוח.

ההסבר ההגיוני, כך לטעמם, הוא בסך הכל דרך עבור הצד השני להצדיק את מעשיו. ואני מסכים עם האמירה הזו באופן חלקי. בהרבה מאוד מקרים, ההסבר ההגיוני הוא באמת הדבר שיצדיק עבור האדם שמולנו את הדבר ששוכנע לעשות.

עם זאת, זו לא הסיבה שבגללה הגיון נדרש בשכנוע. כאשר אנחנו משכנעים אדם שאין לו רקע או ידע קודם בנושא המדובר (או באומנות השכנוע) קל לשכנע אותו בעזרת מראה טוב, כריזמה ממגנטת וטכניקות שכנוע שחודרות את תת המודע.

מצד שני, כאשר אדם בעל יכולת שכנוע מרשימה פוגש אדם השולט בעובדות, רוב הסיכויים שהוא לא ידע כיצד לתפקד. הכריזמטי מתפתל מול העובדות. פונה לסיפורים. פונה לרגש. לא מוצא מנוח. הולך במעגלים. חושב שדווקא זה שמולו הוא הצדקן.

לפני תקופה מסוימת סיפר לי חבר על עורך הדין הטוב ביותר שהכיר. אחד שאחוזי ההצלחה שלו שוברים שיאים. ועורך הדין המעולה הזה אמר לו דבר שאני אישית שמתי לי כאבן פינה לחיים: אם אתה אומר משהו, דאג קודם שתוכל להוכיח אותו.

אחרי הכל, מול אדם כריזמטי שגם יודע לשכנע וגם שולט בעובדות אף אחד כבר לא מסוגל לעמוד. וזה המקום של ההסבר ההגיוני בשכנוע. האמת היא כלי השכנוע החזק ביותר בעולם.

שיהיה לך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 16 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: