קטגוריות מאמרים
על האתר
10cents

10 הסנטים שלי לבוקר יום שישי (פירורי תובנות 122)

בספרו של דניאל כהנמן "לחשוב לאט, לחשוב מהר" מובאת חידה שהצליחה להכשיל את רוב הנשאלים באוניברסיטת הרווארד (שם ציוני הסף לכניסה דורשים ציונים מושלמים למדי). החידה הייתה כזו:

מחבט בייסבול וכדור תואם עולים 1.10 דולרים.

המחבט עולה ב-1 דולר יותר מהכדור.

כמה עולה הכדור?

(כן, עכשיו זה הזמן להפסיק לקרוא לשנייה ולחשוב על התשובה)

אם אתם כמוני וכמו כל שאר האנשים, כנראה שהתשובה הראשונית שלכם הייתה 10 סנטים. וזו התשובה השגויה. הרי אם הכדור היה עולה 10 סנטים, כנראה שהמחבט שעולה דולר יותר ממנו היה עולה 1.10 דולרים. ואז מחירם המשותף היה 1.20 דולרים.

הסיבה שלא חשבנו עוד שניה והגענו לתשובה הנכונה (שהיא 1.05 דולרים) היא מאוד פשוטה: המוח רגיל לעבוד בתבניות. בחישובים מהסוג שתואר, אנחנו רגילים להחסיר ולא באמת לחשוב. לכן, רובנו מחסיר את ה-1 מה-1.10 ונשאר עם 10 הסנטים.

מעניין לחשוב באילו תחומים נוספים בחיים אנו מסיקים מסקנות "הגיוניות" המלוות בביטחון עצמי ש"ברור שזה נכון", במקום לעצור לשנייה ולהבין מול מה אנחנו באמת מתמודדים ומה הפתרון הטוב ביותר למצב הזה.

שיהיה לך יום מעולה ושבת שקטה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 16 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: