בית > מאמרים על NLP > על סטוריטלינג ואומנות סיפור הסיפורים המרושעים (פירורי תובנות 414)

על סטוריטלינג ואומנות סיפור הסיפורים המרושעים (פירורי תובנות 414)

13 מרץ 2020

במהדורת חדשות ממוצעת, יש יותר פרשנות מתוכן. זה לא מקרי. בדרך כלל, אין המון חדשות. ואפשר להעביר אותן ב-5 דקות מרוכזות. גם כשקורה משהו חשוב. רק שכדי למכור פרסומות, צריך יותר הפסקות לפרסומות. וכדי שיהיו יותר הפסקות לפרסומות צריך יותר תוכן. אז מה עושים? יוצרים תוכן.

רק שזה לא קשור רק לפרסומות וגם לא רק לחדשות. זה נכון גם בקשר לרוב הספרות הכתובה. והסרטים. והמאמרים. והכל. אי אפשר לגשת ישר ולעניין. זה פשוט מדי. ענייני מדי. יבש מדי. ואנחנו, שרוצים להבין קצת מעבר, צריכים קצת יותר "בשר" בתוכן. דוגמאות. המחשות. סיפורים.

אנחנו צריכים להרגיש שאנחנו מבינים. הרבה יותר משאנחנו באמת רוצים להבין. כמו בבחירת אבקת כביסה. לא מעניינות אותנו הנוסחאות הכימיות והמהלך של הריאקציה. מספיק שנבין שיש שם חומר שגורם לכדוריות הלבנות והכחולות להלבין את הסיבים האפורים ולגרש את החיידקים הרעים.

כדי להרגיש שאנחנו מבינים, מספרים לנו סיפור. מגדירים מי הרע. מי הטוב. מה המטרה שאליה אנחנו שואפים. מה מקשה על הטוב לנצח את הרע. ומהם האירועים שיוצרים מתח במהלך הדרך. גורמים לנו להזדהות עם הטוב. לרצות להביס את הרע. אפילו אם הטוב לא מושלם.

רק שבתודעה שלנו נמצא הרבה יותר מסיפור אחד. מעבר לדברים שקורים לנו בחיי היום יום, יש הרבה דברים שנלחמים על המקום בלוח הפרסום שבמוח שלנו. חדשות. מידע שקראנו או שמענו. מוצרים שרוצים למכור לנו. ואפילו תכנים שאנחנו סתם צורכים בטלוויזיה. או מוזיקה.

הם כולם נלחמים על מקום במוח שלנו. וכשכולם מספרים סיפורים ששווים בחשיבותם… המוח שלנו מתחיל לסנן. מה שלא חשוב או גורם לנו להתרכז בו, עובר לרקע. ובגלל שלכל אחד שמספר סיפור כזה יש אינטרס שהסיפור שלו יישאר במרכז… הם מתחילים להחריף את הטון.

כל דבר נהיה נורא. כל דבר קרייסיס. כל דבר הורס, משמיד ומדכא. המילים הופכות לקיצוניות יותר. ואיתם גם המסרים. רק שהמילים האלו נדבקות ללוח המודעות. מחלחלות אל תוכנו. ואז צפות מחדש אל המודעות שלנו. ולאט לאט נוצרת אצלנו התחושה שהכל נורא. הכל מדכא. והעתיד מפחיד.

אני לא אומר שאין שום דבר שצריך להתגונן בפניו. יש. ואני לא אומר שאין סיבה לפעול למעט מטרה כזו או אחרת. ברור שיש. רק שכשמעמיסים על אדם יותר מדי תחושה שהוא חייב להתגונן מהכל… יש גבול לכמות הלחץ שאדם יכול לשאת. והגיע הזמן שנתחיל להתחסן לעוצמות המסרים הקיצוניות.

כדי להתחסן נגד קיצוניות המסרים, רצוי שנתחיל לצרוך את כל הסיפורים שמנסים לטפטף לנו עם קורטוב של מלח. מתוך הגיון בריא. לסנן את המילים הכועסות, המפחידות והנוראיות. להבין 3 דברים: מה קורה, האם נוכל לעשות משהו בקשר לזה ומה אנחנו צריכים לעשות אם כן.

במידה ויש משהו שנוכל לעשות, עלינו לעשות אותו מתוך שיקול דעת רגוע וענייני. במידה ולא, עדיף שנרשום בראש שהבנו ונשחרר את הנושא. הגיע הזמן להיות קצת יותר תכל'סיים. להשיב את השפיות בעידן הכעס, הסטרס והפאניקה. כי הם רק מונעים מאתנו להיות יעילים. להיות מי שאנחנו באמת.

שיהיה לך סוף שבוע מעולה,
ליאור

תגובות למאמר

| 4 תגובות
 • רק מה שונה במה שאתה עושה למה שהם עושים? במקום לדבר תכלס אתה כותב מאמרים ארוכים מלאי סיפורים ויוצר מצג שווא במקום להגיד לאנשים את התכלס. הם לא צריכים את המאמרים שלך. הם צריכים לפעול, ליישם. זהו. אתה צריך פרנסה אז אתה יוצר סיפורים,התקשורת צריכה פרנסה אז היא יוצרת סיפורים כדי להשיג את הפרנסה המיוחלת הזאת. מה ההבדל?

  • יש 2 צדדים למשוואה הזו, כמו שכתבתי. אנחנו כן צריכים כצורכי תוכן את הדוגמאות, את הריווח ואת הסיפורים. זה כמו להגיד שגם ככה אתה צריך ברכב את החלק שנוסע, אז לא צריך את העיצוב של הרכב מבפנים ומבחוץ וגם לא את המושבים הנוחים. אם כותבים רק בצורה עניינית ויבשה, לפעמים זה דחוס מדי, לא מעניין ולא מניע לפעולה. בנוסף, דוגמאות נותנות לנו השראה לפעולה. מהצד השני, ההשפעה של הקצנת המסרים על הקורא היא הבעיה פה ולא עיטוף התוכן באמצעים דרמטיים.

   לפעמים, גם אני מחריף את המסרים כדי לבלוט. מודה בזה. רק שהמסר הוא לא שלא להשתמש באלמנטים דרמטיים בכתיבה אלא דווקא לקורא, שייקח הכל (כולל אותי) בערבון מוגבל ויברור את מה שחשוב מהאלמנטים שעוטפים אותו.

   אגב, בנוגע להערה שלך על נחיצות המאמרים שלי, הלוואי ונגיע ליום שבו אנשים יפעלו ויישמו ולא יהיה צורך במאמרים שלי. אין אדם שיהיה יותר מאושר ממני. אני הרי מלמד אנשים בבלוג ובהכשרות שלי איך להיות יותר יעיל בתוך הפעולה. ידע תאורטי על פעולה ללא שום פעולה הוא חסר ערך ואני מסכים שיכול להיווצר מצג שווא כאילו מספיקה קריאה כדי לייצר תוצאות. רק שקוראים שבאמת מיישמים את הכלים שמובאים פה… מקבלים תוצאות.

   מקווה שעזרתי למקד.

   • אני רואה את זה אחרת. רוב האנשים שקוראים על התפתחות אישית הופכים להיות גורואים בעיני עצמם או לא עושים כלום עם הידע ולא מיישמים. אנשים הצליחו לפני מאות שנים לפני הטכנולוגיה המודרנית. לפני שהיה את התחום הזה של התפתחות אישית. זה פשוט תחום שמבוסס על לדוג את הדגים הנכונים שאם יורדים לבסיס שלו הוא מבוסס על "just do it". בתכלס בן אדם שלא הצליח לפני ויעשה קורס NLP הסיכוי שלו להצליח אחרי הקורס נמוכה מאוד. אם הוא היה בר דעת הוא היה מבין שקורס זה לא מה שיהפוך אותו למצליח אלא בעיקר הסביבה שלו – עם איזה אנשים הוא מסתובב ביום יום, עם איזה אנשים הוא גר, איזה פעולות נטו הוא עושה והאם הפעולות האלה גורמות לתוצאה הרצויה. כל השאר זה סיפורים, תיאוריות. אין מקום אחד בעולם שמלמד NLP ומוכיח מה קרה לתלמידים לפני ואחרי הקורס. כמה אחוזים מהתלמידים שעברו את הקורס הצליחו וכמה פשוט לא עושים כלום אחרי הקורס ולאט לאט חוזרים לאוטומט. ואני מדבר על הוכחות אמיתיות לא סיפור שאיזה מקום שמלמד NLP אומר ללקוח פוטנציאלי "בוא תדבר עם תלמיד שעבר את הקורס והוא יגיד לך דעתו". ואז הוא מתקשר לתלמיד שעשה את הקורס והתלמיד אומר לו שמע הקורס מצוין אני מרגיש שיש שיפור. ותכלס זה חוויה סובייקטיבית של התלמיד. שיראה הוכחות. שיראה חשבון בנק לפני ואחרי הקורס.ברגע שאין נתונים מציאותיים כאלה הכל זה סיפור אחד שלם שהמרוויח העיקרי שלו זה מי שדג את הדגים הנכונים. תחום שמבוסס על ניצול של פראיירים. כמו סיגריות.

    • עומר, קודם כל, ולפני שאני מגיב לדבריך באופן יותר ממוקד, חשוב לי להגיד שאני מודה לך על הדיון. הוא חשוב. ואני מתאר לעצמי שמעניין אותך מה אני עומד לכתוב, אחרת לא היית טורח לכתוב בעצמך. אז קודם כל, תודה. בנוגע למה שכתבת: ברוב מה שכתבת אני מסכים אתך, רק לא בהכרח עם חלק מהמסקנות שהסקת.

     יש המון אנשים שעוסקים היום בהתפתחות אישית בצורה ישירה (ממש הפכו את זה למקצוע שלהם) או עקיפה (קראו/שמעו/ עברו קורס). חלקם הקטן מיישם את מה שלמד לאורך זמן. חלק גדול יותר מעדיף ללמד במקום ליישם מכל מני סיבות (ויש לי הרבה ביקורת על זה ועליהם גם, רק שזה לא רלוונטי כרגע לדיון). חלק מעדיף ללמד אחרי שיישם המון ויש לו תוצאות בשטח. רק שכל הסיפור הזה, לא קשור ל-NLP וגם לא להתפתחות אישית אלא למהות הלמידה ונכון גם לכל קורס אחר, גם אם הוא הכשרה טכנית באיזה שהוא נושא.

     כל הקונספט של לימוד צריך לעבור רענון. אם תחשוב כמה אנשים אתה מכיר שעברו אתך הכשרה (או למדו אתך) ואימצו 100% ממה שלמדו לאורך זמן, תמצא שמדובר על אחוזים מזעריים. משהו בשיטה של מורה שמלמד תלמידים ובוחן אותם, פושט את הרגל. בסופו של יום, אלו שגיבשו את ההרגל לתרגל דברים לבד וללמוד בצורה עצמאית (אלו שנקראים אוטו-דידקטיים). כלומר, אם לא פיתחת את היכולת לעשות את זה לבד, יש סיכוי גדול שלא תפיק כלום משום הכשרה שתעבור. אלא אם השיטה תשתנה.

     אני אישית עובד על הנושא ב-2 רבדים:

     הראשון, הוא מהצד השיווקי-מכירתי. אנחנו ספציפית מדגישים לתלמידים עוד לפני שהם נרשמים שהקורס לא יגרום להם לכלום. הוא מיועד כדי להקנות כלים. כלים שאני יכול להוכיח בכיתה שהם עובדים, אפילו אם אתה לא מאמין בהם. כלים שאתה יכול להשתמש בהם כדי להיות יותר יעיל ואפשר למדוד אם הם עבדו או שלא. בנוסף, אני מלמד את התלמידים בתחילת הקורס טריקים שיעזרו להם לזכור ליישם את הכלים.

     למה הם צריכים כלים שיעזרו להם לזכור לתרגל? כי כדי להפוך איזו שהיא יכולת שלמדת לחלק ממך, אתה צריך לעשות אותה המון פעמים במודע. לרוב האנשים, כמו שכתבתי, אין את ההרגל לתרגל וזה לא מסתיים בזה. בגלל שאנחנו רוב היום מתנהלים בתוך הרגלים קיימים – רוב הסיכויים שאנשים לא יזכרו לתרגל. אז, הם חוזרים לאוטומט והידע, נכנס למגירה של המון דברים שהיה נחמד לעשות אותם. רק שלא עושים אותם.

     אגב, אם גם אתה רוצה לדעת איך לעשות את זה, אתה יכול לקרוא על זה במאמר הבא: אתגר לשיפור הזיכרון לבצע

     השני, הוא דרך פיתוח שיטת לימוד אחרת לחלוטין. כזו שגם מעניינת יותר, גם דוחפת יותר לעשייה וגם מתבססת על שיטות חדישות יותר לפיתוח הרגלים כמו יצירת הרגלים זעירים למשל או משחוק (Gamification) שמיועדות לתקוף את בעיית חוסר התרגול ממספר זוויות שונות.

     אני אישית מפתח כבר יותר מ-7 שנים שיטת לימוד שכזו שהפיילוט שלה נמצא במסלול שפיתחתי לשיפור הכריזמה. שם, ממש הפכתי את הלמידה לשילוב בין צפייה בסדרת אנימציה עלילתית לבין משחק דמוי קווסט שבו אתה מתקדם עם הדמות ולומד אתה ביחד ולקהילה שלומדת ביחד ועוזרת אחד לשני להשתפר. שם, אתה נדרש גם לעשות פעולות כדי לפתח את ההרגל שלך, מחוץ למסגרת ה"קורס", כדי להתקדם בקורס.

     אם מעניין אותך לשמוע על זה עוד על הנושא, תוכל לקרוא עליו בקישור הזה: מערכת לפיתוח כריזמה

נשמח לשמוע מה דעתך:

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?