בית > מאמרים על NLP > כשהיצירתיות נתקעת: שאלון קצר יגלה לך מהו סגנון היצירתיות שלך ואיך להשתמש בו נכון

כשהיצירתיות נתקעת: שאלון קצר יגלה לך מהו סגנון היצירתיות שלך ואיך להשתמש בו נכון

20 אוגוסט 2017

היי,

בפעם הקודמת, הסברתי מהם 9 ההרגלים ה"תמימים" שמכשילים את הניסיונות שלך להרוויח הרבה יותר כסף. היום, נדבר על יצירתיות ובצורה יותר מדויקת – איך השימוש שלנו בסגנון יצירתיות שגוי גורם לנו להיתקע במקום להספיק יותר?

למה אנחנו נתקעים?

יש אסונות גדולים יותר מלהיות תקוע מול מסך לבן כשאתה אמור לכתוב. ברור שיש כאלה. עם זאת, לעתים אין לנו ברירה. אנחנו אמורים לכתוב משהו לעבודה. או ללקוח. או יותר קשה, עבורנו. כי אנחנו השופטים הכי גדולים של הדברים שאנחנו כותבים.

רק שכשאנחנו אמורים להתחיל לכתוב ויושבים מול המסך הלבן והריק… זה פשוט מתסכל. מאוד. ולא תמיד יש לנו את המותרות שלא לכתוב. לפעמים פשוט חייבים. אז חייבים לפתח שיטה. אחרת נאלץ לחכות להשראה. והמוזה… היא הפכפכה מאוד.

הדבר המעניין בנוגע ליצירתיות היא שאין יצירתיות אחת. אין שיטה אחת להגיע לשם. רק שעבור רובנו, אף אחד לא הסביר איך להגיע להשראה. איך ליצור מצב שבו אנחנו יצירתיים. איך להגיע למצב שבו הרעיונות קופצים לנו כל הזמן.

רגע לפני שנגיע לגילוי סגנון היצירתיות שהכי מתאים לך, חשוב לציין דבר אחד: גילוי סגנון היצירתיות שלך לבדו לא "יפתח לך את שער היצירתיות". הוא רק יסביר לך איך לפעול כדי להיות יותר יצירתי. וכמו דברים רבים אחרים, גם זה דורש אימון. שוב ושוב.

מה סגנון היצירתיות שלך?

השאלון הבא מכיל שאלות שיעזרו לך לגלות מהו סגנון היצירתיות שהכי מתאים לך. לכן, כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר חשוב לבחור את התשובה שהכי מתאימה למציאות:

לאחר שבחרת את התשובות שהכי נכונות עבורך, קיבלת תשובה שמסגירה מה הסגנון שלך. אם מסקרן אותך להבין מה הסגנון שלך אומר ואיך אפשר להזניק את היצירתיות שלך בעזרתו, זהו המקרא של התשובות:

א. זרימה – סגנון זה מתאפיין בחשיבה מאוד אסוציאטיבית ובקופצנות. הוא מאפשר להגיע לרעיונות שהם מאוד לא שגרתיים ובמהירות אם הוא מנוצל באופן יעיל. במידה מסוימת, ניצול יעיל של סגנון זה מפעיל בצורה מקסימלית יותר את תת המודע שלנו.

על מנת להיות יצירתיים יותר בסגנון זה עלינו להתמקד ברעיון אחד ולהתחיל לקפוץ בין אסוציאציות שקשורות אליו. במהירות וללא עריכה מחשבתית. בלי לשפוט. צורת עבודה זו, יכולה להוביל אותך לרעיונות חדשניים ולא צפויים שאינם מתקשרים ישירות לרעיון המקורי.

ב. גמישות – סגנון זה מתאפיין בחשיבה מסביב לרעיונות שכבר קיימים. הוא מאפשר לנו לבצע שינויים קטנים בדברים שכבר נעשו ולהתאים אותם לצרכינו או לצורה שבה אנחנו רגילים לעשות אותו. בצורה זו, הוא מאפשר לנו להפוך רעיון שאהבנו לרעיון שלנו.

על מנת להיות יותר יצירתיים בסגנון זה, עלינו להתחיל מרעיון קיים ולחשוב מה דעתנו עליו. איך היינו משנים בו משהו כדי שיתאים יותר לסגנון שלנו. מה נוכל לעשות כדי שיהפוך להיות טוב יותר משהו היום. ובכך, אנחנו יוצרים משהו חדש בהתבסס על משהו קיים.

ג. הרחבה – סגנון זה מתאפיין בתשומת לב גדולה מאוד לפרטים הקטנים והתמקדות בהם. הוא מאפשר לנו לגבש רעיונות חדשים מתוך רעיונות קיימים ללא צורך להמציא באמת דבר חדש. המומחיות שלו, היא פשוט להרחיב משהו שלא התמקדו בו מספיק עד עכשיו.

על מנת להיות יותר יצירתיים בסגנון זה עלינו לקחת את הרעיון המקורי ולפרט אותו לתתי נושאים. לפעמים גם אותם לפרט יותר. ואז להתמקד בפרט מסוים ולהרחיב יותר אותו ועליו. כך, אנו יוצרים משמעות חדשה לאותו חלק של הרעיון.

ד. חדשנות – סגנון זה מתאפיין ברצון להרוס את הישן ולבנות חדש ומקורי. הוא מאפשר לנו להיות חדשניים ושוברי גבולות. למצוא דרכים חדשות לפתור משהו, שאף אחד לא חשב עליהן בעבר. או לפתור משהו מזווית שאינה צפויה. בעיקר כי הצפוי והקיים משעמם אותנו.

על מנת להיות יותר יצירתיים בסגנון זה עלינו להתחיל מערעור על הנחות היסוד. לחשוב מה אנחנו לא אמורים לעשות ולעשות את זה. להסתכל על דברים קיימים מזוויות אחרות. והכי חשוב, להתנתק מהעבר. כי החדש תמיד יהיה מסעיר יותר.

זהו להיום. עכשיו, אשמח לשמוע בתגובות מה דעתך על התוצאות שקיבלת?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

תגובות למאמר

| 4 תגובות
 • יצא לי הרחבה וזה באמת נכון. אני תמיד שומע רעיונות של אנשים וחושב איך אפשר לשפר אותם או לעשות אותם בצורה אחרת

 • לא הבנתי את ההבדל בין הרחבה לגמישות

  • היי נחמה,

   זה ההבדל הראשי ביניהם:

   בהרחבה, אנחנו לוקחים חלק מתוך רעיון מסוים ומתמקדים רק בו. מרחיבים אותו. כמו לקחת את הנושא הכללי של כתיבה ולהתמקד רק נניח בכתיבת כותרות שמושכות אנשים לקרוא. או צלם שמצלם רק חלק מפריט שהוא מאוד יומיומי ומראה לנו עד כמה הוא מיוחד.

   בגמישות, אנחנו לוקחים רעיון שלם שקיים ופשוט מביעים את דעתנו עליו. מביאים את זווית ההסתכלות האישית שלנו. יוצרים את הגרסה שלנו עבורו. ואז אני יכול לצייר איך משהו נראה דרך העיניים שלי. או כותב את דעתי על נושא מסוים (מביא אולי שיטה אחרת לבצע אותו מהקיימת).

   מקווה שעזרתי למקד 🙂

נשמח לשמוע מה דעתך:

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?