חברים יקרים, בטווח הזמן הנראה לעין, לא יפתחו קורסים פרונטאלים חדשים. עמכם הסליחה, הנהלת בית הספר.

הטלת ספק לרוחק (פירורי תובנות 288)

ואיך אדע שזה לא רק בראש שלי, הוא שאל. שאני לא מדמיין. רואה את זה רק כי אני מחפש את זה. עובד רק כי אני מאמין בזה. הרי זה הגיוני. אמונה שמגשימה את עצמה. גם הרס"ר שלי בצבא היה מוצא אבק. אפילו שניקינו. אפילו שהיינו בטוחים שאין.

ומאיפה אדע אם אני שואל את השאלה הזו כי אני באמת סקרן, הוא המשיך. אולי מישהו כיוון אותי לשאול אותה. כי לדעתו זה בדיוק הדבר שצריך לשאול. והוא מתעלם משאלות אחרות. חשובות יותר. אולי אפילו מסיח אותי בכוונה מהן. לכיוון של מאפיינים חיצוניים לא חשובים.

ולמה אני רוצה לקנות כל כך הרבה דברים, הוא הוסיף. אולי אני בכלל לא צריך אותם. ומכרו לי שכן. לימדו אותי שצריך להבין אומנות מוזרה כדי לצרוך אותה. לימדו אותי שצריך להבין מוזיקה צורמת כדי לצרוך אותה. לימדו אותי שצריך להבין אלכוהול מר כדי לצרוך אותו.

הוא לא טעה. לא לגמרי בכל מקרה. אולי זה כן היה רק בראש שלו. אולי כן לימדו אותו לשאול את השאלה. אולי כן קנה כי הרגילו אותו. זה הגיוני. עושים את זה לכולנו. רק שצורת החשיבה הזו חייבת לבוא מתוך מקום נכון. אחרת יסתחרר במערבולת פרנואידית בראשו.

הטלת ספק היא דבר מאוד חשוב. כי לא כל דבר שאומרים לנו הוא נכון. ולא כל סיפור שמנסים למכור לנו הוא המציאות. רק שבאיזו שהיא נקודה, יש כאלה שמשתמשים בהטלת ספק ככלי שמשרת את הדחיינות הפנימית שלהם. ככלי שמאפשר להם להימנע משינוי נדרש.

הם מנסים להוכיח שכל דבר ששונה מצורת החשיבה שלהם הוא שגוי. מנסים למצוא חורים בכל דבר. להרגיע את עצמם שצורת החשיבה שלהם היא הכי נכונה. וכשעושים את זה מהמקום הזה, זה לא משרת אותם. אלא תוקע אותם בצורת חשיבה מאוד מוגבלת.

מצד שני, יש בהחלט מקום להטלת ספק כדי ללמוד. כדי להתפתח. כדי למצוא שיטות חדשות ויעילות יותר לעשות דברים. כדי לשפר באופן מתמיד את התוצאות שלנו. ולא רק את הסיבות, ההצדקות והתירוצים שיאפשרו להם להישאר במקום.

כי הספק הוא רק כלי. ובסופו של יום, השיפור בתוצאה שלנו הוא זה שנמדד. בכל תחום בחיים.

סוף שבוע מעולה,
ליאור

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

תגובות למאמר |

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 15 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

איך אפשר ללמוד איתנו?

מכיוון שאין לנו כבר קורסי NLP פרונטליים ויכול להיות שפספסת את האפשרות ללמוד אצלנו, עדיין יש אפשרות ליהנות מקורס שלנו. 

באתר מיוחד שיצרנו ריכזנו צילומי הכשרות שלנו וקורסי NLP מקוונים שבנינו במיוחד עבורך. אם מעניין אותך ליהנות מקורס כזה זה הקישור עבורך:

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: