חברים יקרים, בטווח הזמן הנראה לעין, לא יפתחו קורסים פרונטאלים חדשים. עמכם הסליחה, הנהלת בית הספר.

מה הערך האמתי של ניסיון? (פירורי תובנות 282)

ההנחה הבסיסית של רוב האנשים היא שעם השנים מגיע הניסיון. ועם הניסיון, מגיעות יותר ויותר תוצאות חיוביות. כך שככל שאדם עושה משהו יותר, הוא בהכרח יעיל יותר. וההנחה הזו כל כך מקובלת, עד שנוטים לתמחר ותק בתחום מסוים כאילו היה דרך יעילה למדוד יכולת.

ותק יכול להיות הבסיס לניסיון בעל ערך. כי אדם שמבצע משהו בהצלחה שוב ושוב הופך ליעיל יותר. ככל שהוא לומד יותר מהניסיון הזה, הוא הופך לטוב יותר. רק ששאלה אחת חייבת להישאל: איך הוא יודע שהוא באמת צובר ניסיון שיש לו ערך?

לעתים קרובות, הבעיה מתחילה מתוך שלב ה"הבנתי". בהתחלה. כשאדם כבר כל כך נחוש לצאת לדרך, עד שנדמה שאין לו צורך ללמוד יותר. ואז, אין יד מנחה. ואז, אין מי שיעזור לו למדוד את התוצאות שלו. ואם אין לו מקור להשוואה, יכול להיות שרק נדמה לו שהוא מצליח?

במצב כזה, הוא עשוי להגדיר לעצמו מהי הצלחה. מהו כישלון. מהו ביצוע נכון. ולמי בכלל מותר או לא להעביר עליו ביקורת. הוא עשוי למחזר את אותה הטעות שוב ושוב במשך שנים. ובאותו הזמן, להתייחס לאחרים בתחומו כאילו אינם מקצועיים. כי לדעתו, הם לא עושים נכון.

כמובן שהוא לא יודע אם זה נכון. כי קל להאמין שרק הדרך שלך היא הנכונה. ושכל אדם שחושב אחרת טועה. רק שבמצב שכזה, הוא לא יודע אם הוא ממחזר טעות. משהו שנדמה לו שהבין. רק שפירש את אותו הדבר בהתאם להבנתו. ואז ביצע אותו שוב ושוב.

זו הסיבה לכך שאנשי מקצוע אמתיים לומדים כל הזמן. נפגשים עם קולגות. משווים למידה. צוברים צורות חשיבה שונות על אותו הנושא. כי תמיד אפשר ללמוד. תמיד אפשר לגלות עוד דרך להגיע לתוצאות. לא אחת שבאה על חשבון מה שכבר ידענו. פשוט עוד דרך.

בצורה הזו, אנחנו מפתחים גמישות חשיבתית. מגדילים את ארגז הכלים. ולא בהכרח את קיר התעודות. כי תעודה לא שווה לכלום אם לא משתמשים בידע הנלמד בצורה יעילה. וכי תעודה רק מגדילה את האגו בעוד שידע מעשי הוא הדרך שלנו לייצר תוצאות יעילות ללקוחות שלנו.

רגע לפני שממשיכים בחג ונכנסים לסוף השבוע, חשוב לאפשר לשאלה אחת להדהד בראש שלנו שוב ושוב: האם נדמה לנו שאנחנו יודעים את כל מה שצריך לדעת בתחום העיסוק שלנו? ואם התשובה היא כן, עכשיו הזמן לעצור. לפתוח את הראש. ולחפש דרך להוסיף ידע.

המשך חג שמח וסוף שבוע מעולה,
ליאור

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

תגובות למאמר |

5 תגובות

 1. בסדר הבנו שלמידה מתמדת ותרגול חשובים. רוב האנשים שעוסקים בהתפתחות אישית ממחזרים את זה שוב ושוב במשך שנים על גבי שנים. אולי במקום למחזר מידע תמציא איזה תובנה חדשה? למשל לתת דוגמא איך בן אדם עצלן מאוד (כמו 90% מהאנשים) שרוצה ללמוד דברים חדשים אבל מתחיל ועוצר באמצע בגלל שזה משעמם אותו. איך הוא יכול להיות בלמידה מתמדת שאין לו עכשיו כוח ללמוד בלי סוף? איך פותרים את הסוגיה הזאת ברמה התת מודעת?

  1. אי אפשר לגרום לאדם עצלן להיכנס ללמידה מתמדת על ידי איזה טריק ברמה התת מודע. אדם עצלן יהיה עצלן גם מכדי ליישם את הטריק הזה. בגלל זה הוא גם מסתכל על דברים חכמים שיותר מאדם אחד כתב כ"מחזור". הוא הרי לא טורח ליישם. אז עבורו זה מחזור. הוא פשוט מצפה שמישהו "יגרום" לו להצליח. רמז: זה לא יקרה.

   רק ברגע שאותו אדם יפסיק להתעצל ולהתפנק ויתחיל לתרגל, גם כשלא קל לו ולא בא לו והוא מתבכיין שמשעמם לו, הוא יוכל להגיע ללמידה מתמדת. ואיך לעשות את זה? זאת התשובה:

   1. התשובה שלך היא כמו התשובה של כל המאמנים האישיים: ״פשוט תעשה״. מה החידוש פה? בוא נסגור את כל הבית ספר של NLP ונגיד לאנשים ״שמע אם אתה עצלן, פשוט תעשה! גם שלא באלך! גם שזה לא כיף! פשוט תעשה!״. מי צריך בכלל מאמנים אישיים, קואצ׳רים?… נו באמת זה לא רציני. אני צריך שיטה אמיתית לגרום לעצמי לעשות דברים שמשעממים אותי למוות ולתרגל ולעשות פעולה מאסיבית כדי להצליח. איך אפשר להפוך משהו שמשעמם אותי למוות למשהו כיף ולעשות אותו ולתרגל אותו בלי הפסקה?

    1. באפשרויות שקיימות כרגע, החיים הם כאלה. לא תמיד יהיה לך כיף. וכרגע לא קיים כלי רב תכליתי שיכין אותך למצב שבו הכל יהפוך לכיף אוטומטית. אפשר לסלק חלק מהמכשולים, זה בטוח. מצד שני, אתה כן תצטרך לעשות דברים שלא יהיו כיפיים עבורך עד שהם יהיו קלים ואז יהיו כיפיים.

     כרגע, קיימות בשוק ההתפתחות האישית 3 אפשרויות למידה:

     1. לרצות שאיש מקצוע יעבוד אתך אחד על אחד במסגרת אישית. במסגרת שכזאת הוא יבין אותך יותר לעומק, יתפור לך תהליך שמותאם לך אישית וילווה אותך בדרך. זה יעלה לך לא מעט כסף ויביא אותך הכי קרוב למצב שאתה מחפש, רק שתמיד תישאר תלוי בתחזוקה מאותו איש מקצוע (לא משנה אם NLP, קואצ'ינג או וואטאבר) וזה ימשיך לעלות לך כסף לאורך זמן.

     2. להחליט שאתה יוצא למסע הזה לבד וללמוד כלים שיביאו אותך לשם. זה ידרוש ממך להשקיע זמן וללמוד דברים בהכשרות חווייתיות מהבסיס ומעלה. לתרגל המון בכיתה. ובסוף, לצאת לחיים וליישם כל הזמן ומרצון את מה שלמדת. היתרון פה הוא שקורסים יכולים להיות חווייתיים וכיפים, אם בחרת את המורה המתאים. מצד שני, זה מסע יותר מפרך, דורש המון שליטה עצמית ועולה לא מעט כסף ברמת ההכשרות. מה שכן, ההשקעה הכספית הגבוהה היא ראשונית והיישום וההשתלמות במה שלמדת הוא עיקר העבודה וההשקעה.

     3. לקבץ כלים שתמצא בחינם באינטרנט ולנסות אותם לבד. כלכלית, זה לא יעלה לך כלום ויהיה יחסית כיף בשלב הלמידה (בהנחה שתצפה בסרטונים של אנשים שכיף ללמוד מהם). מצד שני, זה ידרוש ממך המון מאמץ בניסוי וטעייה (בבדיקה שהדברים עובדים וביישום מתמיד שלהם לבד) ולא יהיה לך מושג אם אתה עושה דברים נכון. למרות שעל הדף יש תחושה שזו השיטה הכי משתלמת (כי היא חינמית וזמינה יותר), היא גם זו שלוקח לך הכי הרבה זמן להגיע לתוצאות, אם בכלל.

     * בינינו, אני מודע לנקודה שהעלית וזו הסיבה שבגללה אני עובד עכשיו על אופציה רביעית. רק שייקח קצת זמן עד שהיא תהפוך לזמינה.

     1. ניסיתי לראות תכנים בחינם. לא עבד לי. ברגע שאני רואה שהסרטון הוא מעל 30 דק' אני יוצא כי אין לי סבלנות וזה משעמם אותי למוות. אני מחפש שיטה מתוחכמת שעובדת באמת איך בזמן אמת אני מתמודד עם ההרגשה של השיעמום מהמטלה שאני צריך לעשות ולהפוך את זה למטלה כיפית בזמן אמת? ואם אתה אומר שזה לא קיים ואתה עובד על זה אין לי בעיה לחכות. גם אם זה יעלה כסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 15 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

איך אפשר ללמוד איתנו?

מכיוון שאין לנו כבר קורסי NLP פרונטליים ויכול להיות שפספסת את האפשרות ללמוד אצלנו, עדיין יש אפשרות ליהנות מקורס שלנו. 

באתר מיוחד שיצרנו ריכזנו צילומי הכשרות שלנו וקורסי NLP מקוונים שבנינו במיוחד עבורך. אם מעניין אותך ליהנות מקורס כזה זה הקישור עבורך:

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: