חברים יקרים, בטווח הזמן הנראה לעין, לא יפתחו קורסים פרונטאלים חדשים. עמכם הסליחה, הנהלת בית הספר.

מסקרן לשמוע את דעתך: מה יותר חשוב לך פרטיות או כסף? (פירורי תובנות 308)

אף אחד לא רוצה שיפלשו לו לפרטיות. וכן. אני יודע. לרוב האנשים יש חשבונות ברשתות החברתיות. והם משתפים שם הכל. תמונות. מידע אישי. דעות אישיות על כל מני דברים שקורים. ואפילו עדכונים על המיקום הנוכחי שלהם. ועם מי הם נמצאים כמובן. אז מה פתאום אכפת להם מהפרטיות שלהם?

מאוד פשוט. הם רוצים לקבוע מי נחשף למידע שהם בוחרים לשתף. לפעמים, הם רוצים לתת לכולם גישה למידע מסוג אחד. ולמידע מסוג אחר לחלוטין, הם רוצים לתת גישה רק לחברים שלהם. וזו זכותם. אחרי הכל, זה המידע שלהם. בדיוק כמו שבחורה עם מחשוף לא מעוניינת שיפשיטו אותה ברחוב.

באוגוסט 2010 כתב בחור בשם אנדרו לואיס משפט מאוד מעניין על אתר שמרכז חדשות בשם דיג: אם אתם לא משלמים על זה, אתם לא הלקוחות אלא המוצר שמשלמים עליו. מאז, מצטטים את המשפט הזה המון. בעיקר כשמדברים על רשתות חברתיות. והמשפט הזה אגב, הוא גלגול של אחרים.

כאן בדיוק נכנס נושא הפרטיות לתוך המשוואה. מכיוון שאנחנו לא משלמים על הרשתות החברתיות, אנחנו לא באמת הלקוחות שלהם. אז מה אנחנו כן? אנחנו ספקי התוכן. אנחנו יוצרים את הסיבה שבגללה עוד אנשים כמונו נכנסים לשם. ועושים את אותו הדבר.

ככל שיש יותר אנשים שנמצאים ברשתות החברתיות, כך החברות הללו יכולות למכור יותר פרסומות. בטלוויזיה זה היה הרייטינג. בדיקה שעוזרת לוודא כמה אנשים צופים יש לתוכן מסוים. ואז, מתמחרים את הפרסומת לפי כמות העיניים שצופות בה (באלפים כמובן).

ברשתות החברתיות מדובר במיליוני עיניים. ופייסבוק/גוגל/אינסטגרם/ווייז ודומותיהן יודעות בדיוק כמה אלפי אנשים מסתכלים כרגע על המסך. כך שהן יכולות למכור למפרסמים את הקובייה, שאליה מוכוונות העיניים כרגע. או את המידע, כדי שיוכלו להצליב ולקבל עלינו מידע עמוק יותר.

עד כאן, זה ידוע. במיוחד בשבועות האחרונים כשצפה פרשת קיימברידג' אנליטיקה. חברה שהשתמשה במידע שהיה זמין למפתחי אפליקציות על ידי פייסבוק. מידע, שעזר להם לדעת איך להשפיע פסיכולוגית על אנשים כדי שיבחרו במפלגה אחת על פני אחרת. או להטות משאלי עם.

זה מסוכן לדמוקרטיה. אין ספק. והמחשבה שמישהו יכול להשפיע עלינו כל כך, היא מדליקה מצד אחד ומצד שני, מדליקה מיליון נוריות אזהרה. כי זה אומר שלגוף שיש לו מספיק כסף, יש את היכולת לגרום לנו לבצע צעדים שהם מנוגדים לאינטרס שלנו. מתוך מידע שאספו על הרגלי קבלת ההחלטות שלנו.

רק שיש שאלה נוספת שחשוב לשאול. נניח לרגע שנגביל את היכולת של פייסבוק ודומותיה למכור ולשתף את המידע האישי שלנו לעסקים, לחברות ולגופים פוליטיים. אם נעשה את זה, נפגע ברווחי אותן חברות שמפתחות ומתחזקות את הרשתות החברתיות. ולא מדובר בעלות של 20 ש"ח בחודש.

השאלה היא: מאיפה יגיע אז הכסף לתחזק עבורנו את הרשתות החברתיות? אם נרצה להחזיר את הכוח אלינו, עדיף יהיה שאנחנו נהפוך ללקוחות שלהן. או במילים אחרות, אנחנו נשלם להן כסף. מצד שני, הסיבה שכל כך הרבה אנשים רשומים אליהן ומתפקדים בהן היא שהן חינמיות.

האם נסכים לוותר סופית על הפרטיות שלנו רק כדי שהרשתות החברתיות יישארו חינמיות עבורנו? האם נסכים לשלם כסף כדי לשמור על הפרטיות ולהשפיע על איכות הרשתות החברתיות? או שאולי חוסר הרצון לשלם וחוסר הרצון להפרת הפרטיות יגרום לנו לעזוב את הרשתות החברתיות בכלל?

אלו השאלות האמתיות שעומדות כרגע על הפרק. שאלות, שמפחידות את פייסבוק, גוגל וחברותיהן באותה מידה שהן מפחידות אותנו. הם, שכל כך התרגלו שאנחנו מכורים למוצרים שלהם. ואנחנו, שכל כך התרגלנו לנוכחות של המוצרים שלהן בחיינו.

עכשיו, מסקרן אותי לשמוע: מה דעתך על הנושא? ואם נגיע למצב, מה תהיה הבחירה שלך?

שיהיה לך סוף שבוע מעולה,
ליאור

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

תגובות למאמר |

2 תגובות

  1. לדעתי היחידים שיעזבו את הרשתות החברתיות זה אנשים קיצוניים בדעתם (אנשים שיוצאים לרחובות להפגין וכו׳). לרוב האנשים לא באמת אכפת. לכל עסק יש אינטרס כלכלי וזה לגיטימי לגמרי. כל מי שמשתמש ברשת חברתית (אם זה פייסבוק, אינסטגרם וכו׳) הסכים לתנאי שימוש שלהם אז מה כולם בוכים עכשיו על פרטיות וכו׳. מי שרוצה שישתף מידע שלו בפייסבוק ומי שלא לא ונגמר הסיפור. חוץ מזה פייסבוק נותנים בהגדרות שלהם אפשרויות להגדיר בדיוק מה אנשים יראו ומה לא. לא מבין איזה עניין מנסים לייצר מאז הפרשה הזאת של קיימברדיג׳ אנליטיק. רק אנשים פרנואידים עושים מזה עניין. ולגבי מה שרשמת על זה שהשפיעו על אנשים לבחור במפלגה אחת על אחרת, לא רואה בעיה עם זה. גם שאתה רואה פרסומת בטלויזיה רוצים להשפיע עליך לבחור במוצר מסוים ולקנות אותו. למה על זה אף אחד לא מתלונן? כי זה ״מוצר״?. אז יאללה בואו נתלונן על כל עסק שמנסה למכור את המוצרים שלו ולהשפיע על אחרים ונהפוך לעולם ללא השפעות על אנשים. הכל רק מתוך ״בחירה אמיתית״. דרך אגב איפה אנשים שמעו על הפרשה של קימברידג׳? בתקשורת. גם התקשורת זה עסק כלכלי שרוצה להשפיע על אנשים ולהרוויח יותר כסף אז בואו נתלונן גם על התקשורת. איך הם מעזים לדווח על הפרשה הזאת וליצור רייטינג. פוגעים בקבלת החלטות של אנשים.. עכשיו בגללם אנשים פרנואידים יעזבו את הרשתות החברתיות (אני ציני כמובן).

    1. חסרה רק פיסה אחת בפאזל שהרכבת. התקשורת ואתרי המדיה החברתית חייבים לייצר רייטינג כדי לאפשר למפרסמים לעשות מניפולציות ולמכור את המוצר. כך שבפועל, אנשים באים לפייסבוק כדי להתלונן שפולשים להם לפרטיות בפייסבוק ותוך כדי הם נחשפים לפרסומות שעליהן הם מתלוננים. מעין מעגל שלא נגמר 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 15 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

איך אפשר ללמוד איתנו?

מכיוון שאין לנו כבר קורסי NLP פרונטליים ויכול להיות שפספסת את האפשרות ללמוד אצלנו, עדיין יש אפשרות ליהנות מקורס שלנו. 

באתר מיוחד שיצרנו ריכזנו צילומי הכשרות שלנו וקורסי NLP מקוונים שבנינו במיוחד עבורך. אם מעניין אותך ליהנות מקורס כזה זה הקישור עבורך:

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: