redqueen

שגרת חייהם (פירורי תובנות 310)

ערפו את ראשו, צעקה המלכה האדומה. היא זעמה. אף אחד לא יעשה דבר כזה בממלכה שלה. שלה. מי הוא שיעז. הרי היה ברור מראש מה מותר ומה אסור. ולא משנה מי הוא. זו הממלכה שלה. והוא אשם. מעבר לכל ספק. הצעקה נצעקה. הגרזן הונף. הראש התגלגל. ונגמר.

היא חיככה את הידיים. הם עומדים לאהוב אותה. הרי ביקשו את ראשו. והיא סיפקה. הם בטח מרוצים. עומדים ומוחאים לה כפיים. אז פתחה את החלון. ומשום מה, הם בשלהם. חיים את חיי היום יום. חזרו לענייניהם. הולכים ברחוב. חוזרים הביתה. יושבים לקפה. לוחצים ידיים לחברים.

העניקו לו פרס, צעקה המלכה האדומה. התענגה על תחושת האושר שמילאה אותה. הרי הוא הצטיין. עמד בחוקים. ציית להוראות. גרם להמון אנשים להיות שמחים. ולא באמת משנה מי הוא. הוא פשוט הצטיין בעמידה בסטנדרטים שלה. הצעקה נצעקה. הפרס הונף. ונגמר.

היא חיככה את הידיים. עכשיו הם בטוח יאהבו אותה. הרי כל הזמן דיברו בשבחו. והיא סיפקה. בטוח שהפעם הם יהיו מרוצים. פתחה את החלון. ומשום מה, הם התעקשו לחזור לחייהם. מבלי לספר לה עד כמה היא מדהימה. פשוט חזרו לחייהם.

הצביעו בעד החוק, צעקה המלכה האדומה. הרגישה תחושת מיצוי עצמי. הרי זו הדרך היחידה שבה אנשים ידעו כיצד להתנהג. כיצד להגיב כמו שצריך. והם הרי צריכים מישהו שיגיד להם מה לעשות. הרי זה מסוכן אם לא. רק ככה יהיה סדר. הצעקה נצעקה. החוק עבר. ונגמר.

היא חיככה את הידיים. זה בטח הזמן שבו יעריצו אותה. הרי כל הזמן אמרו שההנהגה תעשה משהו בנושא. והיא סיפקה. עכשיו בטוח יהיה מרוצים. פתחה את החלון. ומשום מה, הם עדיין היו עסוקים בעסקיהם. מבלי להעריך יותר מדי את מה שעשתה עבורם. פשוט חזרו לחייהם.

היא סגרה את החלון והלכה לישון. אחרי הכל, עבדה כל הזמן. ולא באמת הצליחה לנוח. הדרישות ממנה לא פסקו. והיא ניסתה לרצות את כולם. רק שבכל פעם שעשתה עבור אחד, אחר כעס. והכל התאזן. הם צעקו. היא עשתה. והם חזרו לחייהם שניה אחרי זה. אז הלכה לישון את שנת הצהריים.

ערפו את ראשה, היא שמעה מישהו צועק מחוץ לחלון. היא ניסתה להירדם שוב. כן, ערפו את ראשה, צעק אחר. העיניים שלה נפתחו בהדרגה. מבינה שזה לא חלום. הצעקות בחוץ התגברו. היא התיישבה. דפיקות רמות על הדלת. היא נגשה אל הדלת באיטיות. בחשש.

התובע שלה עמד שם. פניו חמורות סבר. הם רוצים את ראשך, הם אמרו. ואני מתנצל. הם פשוט התרגלו לקבל את מה שהם רוצים. צועקים ודורשים. ואנחנו מבצעים. אתמול זה היה ההוא. היום זה פשוט תורך. אבל אבל, היא ניסתה להגיד. זה לא עזר לה.

לזה הם התרגלו. הם צועקים וזה מתבצע. תחושת הקהל היא זו שמכתיבה את סדר היום. והיא פשוט נכנסה לסדר היום. לא קשור מה עשתה עבורם. הם צעקו. התובע התנצל. ויאללה לתליין. ורגע אחרי שראשה התגלגל, פרס ניתן לתובע. וחוק עבר. שזה לא יחזור על עצמו.

רק שזה יחזור. כי בכל פעם יעבור חוק אחר. פרס אחר יינתן למי שצריך. וראש אחר יתגלגל. כי כשהרגש הוא המלך האמתי, כתר יושם על ראש אחד בעוד שגרזן יונף מעל ראש אחר. וביום הבא, ראש נושא כתר ייכרת אף הוא. ולא יהיה שינוי. כי הרגש תמיד מחזיר אותנו לאותם הרגלים.

ולמידה אמתית דורשת מאמץ. עדיף להכתיר אחר. שהוא ילמד. שהוא יעשה. ואם משהו משתבש, שייקח אחריות. הרי קל יותר לצעוק מתחת לחלונות. לקבל את ליטרת הדם. ולחזור לחייהם. כאילו שום דבר לא קרה. כי זו שגרת חייהם.

שיהיה לך סוף שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

4 תגובות

 1. למידה אמיתית דורשת מאמץ זה כללי מדי. זאת אומרת אפשר ללמוד נושאים מסויימים בלי להתאמץ יותר מדי. אפשר ללמוד בכיף ולהנות תוך כדי. זה הכל תלוי. תלוי מה לומדים וכמה אתה מתחבר לזה, תלוי בשביל מה לומדים, תלוי מה החוויה הסובייקטיבית שיש לך מלמידה של נושא מסוים. תלוי מי מלמד, תלוי איך מלמד. ועוד ועוד תלויים.

  1. ברק, זה מאוד תלוי אם אתה מתייחס במילה 'למידה' רק לחלק שנמצא בתוך הכיתה. מבחינתי, למידת דבר חדש והטמעתו בחיים דורשת ממך לעשות דבר שאתה לא רגיל לעשות שוב ושוב בתוך ההקשר שבו הוא צריך להתבצע ולא רק את הביצוע הראשוני שלו בתוך כיתה (או בכל מסגרת אחרת שבו למדת אותו). אחרת, זה יהיה משהו שיישאר תקוע בראש שלך בתור 'רק עוד ידע שצברת בחיים'.

   1. מבחינתי למידה של משהו זה לדעת לעשות משהו בצורה נכונה ואוטומטית. ואפשר ללמוד בכיף בלי להרגיש שזה מאמץ. זה שזה משהו שאתה לא רגיל לעשות לא אומר שזה לא יהיה כיף. הטכנולוגיה מתקדמת כל יום שעובר. לדוגמא ניתן ללמוד היום הרבה נושאים דרך אפליקציות. אפליקציות ללמידת אנגלית, אפליקציות ללמידת תכנות ועוד ועוד. אתה מרגיש שאתה משחק במשחק בעצם ותוך כדי לומד. היתרון של זה שאתה גם נהנה וגם לומד באותו זמן. וזה רק דוגמא אחת.

    1. ברק,

     שים לב שיצרת משוואה שבה מאמץ הוא לא כיף. מאמץ יכול להיות כיפי אם הוא בנוי נכון. מתוך ההנחה הזו, תראה שהתשובות שלנו דווקא מאוד מסונכרנות 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: