חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כיצד לימודי ה-NLP מפתחים אצלנו כריזמה ומנהיגות?

הסברה המקובלת היא כי אנשים נולדים עם כריזמה, אותה מתת אל מהאגדות אשר סוחפת אנשים אחרי אותם מתי מעט שנולדו איתה. עם זאת, רבים אינם מודעים לעובדה כי כל האנשים הכריזמטיים פיתחו (במודע או שלא במודע) את המיומנות הזו עד שהגיעו לרמה, בה כריזמה ומנהיגות הן חלק בלתי נפרד מהאישיות שלהם.

מפתחי ה-NLP, אשר שאפו ללמוד כיצד אנשים מצטיינים מגיעים לתוצאותיהם, בחנו כיצד אותם אנשים כריזמטיים כמו מרטין לותר קינג הבן, ג'ון פ. קנדי ואחרים הצליחו לסחוף אחריהם קהלים לשינויים חברתיים מקיפים ובצורה כל כך מוצלחת.

מה הקשר בין כריזמה ומנהיגות?

כאשר נרצה להבין מהי כריזמה וכיצד היא מתקשרת למנהיגות, עלינו ראשית להגדיר את המונח 'כריזמה', לאחר מכן את המונח 'מנהיגות' ואז לבחון את הקשר בין שני המונחים:

כריזמה, מוגדרת כמיומנות בה אנו רותמים את מיומנויות השכנוע שלנו על מנת להניע כמות גדולה של אנשים אחרינו. עם זאת, כריזמה אינה נגזרת מהתנהגות אחת ספציפית אותה עלינו לחקות. למעשה, חוקרים מצאו תריסר סגנונות כריזמה המתאימים לסוגי אישיות שונים.

לפיכך, כל אדם מסוגל להפוך לכריזמטי במידה והציב זאת כמטרה לפניו ושיפר באופן מהותי ומדויק את מיומנויות התקשורת שלו. שדרוג מיומנויות התקשורת ברמה שכזו, עד שהפכו ללא מודעות, היא זו שגורמת לנו לפעמים לראות אדם עשה זאת כאילו נולד עם אישיות כריזמטית.

מנהיגות, מוגדרת כיכולת המאפשרת לנו להוביל קבוצת אנשים לפעול לכיוון מטרה מוגדרת ומשותפת מבלי להשתמש בסמכות חיצונית כלפיהם. כחלק מהיותו של אדם 'מנהיג', אנשים בוחרים לשתף עמו פעולה כל עוד הוא מוביל אותם לכיוונה של מטרה המקדמת אותם.

עם זאת, מנהיג לעתים עשוי לקבל את תפקידו ממקור חיצוני (לדוגמה, אדם המוגדר כמנהל או מפקד) ולעתים, עשוי לקבל את מנהיגותו מקבוצת האנשים שמונהגת על ידיו. מבין שניהם, המנהיג החזק יותר הוא זה שאנשיו בוחרים לקבל את סמכותו מרצונם ולכן משתפים עמו פעולה בקלות גדולה יותר.

אם נחבר בין 2 ההגדרות, נגלה דבר אחד מעניין: מנהיגות אינה דורשת בהכרח כריזמה. במידה ומספיק אנשים בוחרים אדם כמנהיג עליהם או במידה והוא מוגדר כמנהיגם, הם עשויים לעקוב אחריו ולשתף עמו פעולה. עם זאת, מנהיג כריזמטי עשוי לרתום אחריו אנשים בקלות גדולה הרבה יותר.

כיצד לימודי NLP מפתחים אצלנו תכונות של מנהיג כריזמטי?

כחלק מהכשרות ה-NLP אנו לומדים כיצד ליצור כימיה בין אישית עם אנשים. הכימיה, אותה אנו יוצרים, מאפשרת לנו ליצור שיחה זורמת והדדית עם אנשים ולהביא אותם להוריד מגננות מיותרות במהלך שיחה או פגישה אתנו.

בתוך כל סיטואציה של כימיה, אדם אחד הוא זה המוביל את השיחה, הן מבחינת נושא השיחה והן מבחינת התקדמות השיחה לכיוון השגת מטרה מסוימת. בשיחה חברותית למשל, תפקיד ההובלה עובר מאדם לאדם, בהתאם לנושא שיחה ולרמת המומחיות שלנו בו.

עם זאת, בסיטואציות מעט יותר מקצועיות או בכאלה, בהן יש לנו מטרה מוגדרת מראש, עלינו לדעת כיצד לקבל את ההובלה ולנתב את השיחה לכיוון התוצאות הרצויה. לשם כך, פיתחנו בבית הספר הישראלי ל-NLP טכניקות ייחודיות המאפשרות לנו ליזום הובלה ולהביא אחרים לשתף עמנו פעולה.

הובלה יעילה על פי טכניקות NLP אלה, חייבת להתחיל ממנהיגות פנימית, בה אנו מסוגלים להפגין כוונה חד משמעית. בצורה זו, ברור לאדם שמולנו בצורה לא מודעת כי עליו לשתף עמנו פעולה. כך, הוא אינו מרגיש כי אנו מובילים אותו ולכן אינו מפתח התנגדות להובלה עצמה.

ככל שאדם משתף עמנו פעולה יותר, כך הוא מקבל את המנהיגות שלנו יותר. באותה מידה, ככל שיותר אנשים נסחפים אחרי ההובלה שלנו, כך הכריזמה שלנו גוברת. בצורה זו, אנו מפתחים בו זמנית יכולות כריזמה ומנהיגות עד שהן נהיות חלק מוטמע ואוטומטי בדרך שבה אנחנו מתקשרים במהלך חיי היום יום.

תפריט נגישות