חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רוצה לפתח ביטחון עצמי? 5 עובדות לא מוכרות יעשו עבורך את ההבדל

כיום, לכל מקום שרק נפנה ניתקל באנשים שיספרו לנו עד כמה ביטחון עצמי הוא חלק משמעותי מיכולתנו לבצע, להצליח או להיכשל.

עם זאת, בסופו של יום השאלה שנשאלת היא האם ביטחון עצמי הוא באמת הדבר שאנחנו מחפשים ואיך (אם בכלל) ניתן לנצל אותו לטובתנו?

על פניו, לרובנו נדמה כי התשובה לשאלה זו היא פשוטה: בוודאי שאנחנו רוצים ביטחון עצמי.

בעזרת טכניקות שונות הנלמדות בקורס NLP תוכלו לרכוש כלים פרקטיים לשיפור הדימוי העצמי שלכם. הכלים שנלמדים בקורס פותחו על מנת לאפשר לכם להגיע להישגים המרביים בתחום בו אתם שואפים להצטיין. הם מאפשרים לנו להתנתק ממחשבות שליליות ולפתח את המוטיבציה העצמית שלנו להצליח.

מה תלמדו במהלך קורס NLP אצלנו?

  • צורות חשיבה שנועדו להסיר מעלינו מחשבות שליליות ולהעלות מוטיבציה.
  • כלים שיעזרו לנו להימנע מהתנהגות דחיינית ועכבות.
  • שימוש בשפת הגוף על מנת להעביר מסרים בצורה יותר חד משמעית.
  • תבניות שימוש בשפה המאפשרות לנו לגשת לדברים בצורה אסרטיבית.
  • שחרור המנהיגות הפנימית שלנו כדי להוביל אחרים לשתף איתנו פעולה מרצונם.

כמו כן, במהלך הקורס נרכוש טכניקות מגוונות ליצירת תקשורת בין אישית אפקטיבית, נכיר את מנגנוני הבטחון השונים שמניעים אותנו על מנת שנוכל להשתמש בהם בהמשך לצורך יצירת שינוי עמוק ויציב אצלינו ואצל לקוחותינו.

במקביל, קורס ה-NLP יעזור לנו בחידוד החושים ויצירת כימיה עמוקה עם כל אדם כבר מתחילת האינטרקציה בעזרת עבודה על הבטחון העצמי שלנו.

עם זאת, למרות שרוב האנשים היה רוצה לקחת מאמן אישי שייתן לו גלולת קסם לחיזוק ביטחון עצמי, מעט מאוד אנשים באמת הקדישו זמן להבין מהו ביטחון עצמי ואיך מפעילים אותו.

לכן, ריכזנו עבורך 5 עובדות לא מוכרות שחשוב לדעת על הנושא:

1. ביטחון עצמי אינו קיים

בניגוד לדעה הרווחת, ביטחון עצמי אינו מצב קבוע או ישות המסוגלת לנהל אותנו ואת התוצאות שלנו. ביטחון עצמי הוא תחושה המופיעה לקראת או לאחר התנהגות בהקשר מסוים, אותה כבר ביצענו בעבר והוכחנו כי אנו מסוגלים לתוצאה רצויה.

הדרך הקלה ביותר להדגים מהו ביטחון עצמי היא באמצעות ההבדל בין שילוב ידיים מאחורי הגב לשילוב ידיים קדמי. אם נבצע את שניהם, נשים לב כי לפני שילוב הידיים מאחורי הגב אנו עוצרים לרגע וחושבים כיצד לבצע לפני שביצענו. בשילוב ידיים קדמי, אנו עושים זאת בקלות וללא כל מחשבה.

מדוע לא חשבנו לפני ביצוע שילוב הידיים הקדמי? מכיוון שעשינו זאת כל כך הרבה פעמים עד שביצוע פעולה זו הפך להיות אוטומטי לחלוטין. בשל כך, אנו סומכים על עצמנו כי נוכל לבצע פעולה זו באופן מדויק ולכן איננו נדרשים לבצע שום תהליך חשיבתי. זו המהות של ביטחון עצמי.

תחום ה-NLP חוקר ב-40 השנים האחרונות את תהליכי החשיבה האוטומטיים שלנו. מתוך מחקר זה, התגלו כלים יעילים להצפת ההתנהגות האוטומטית למודע, ליצירת השינוי הנדרש בה להצלחה ולהטמעתה מחדש. בדרך זו, ההתנהגות החדשה תהפוך לאוטומטית ותייצר את תחושת הביטחון הרצויה.

2. קיימים מספר סוגים של ביטחון עצמי

כאשר נבחן את נושא הביטחון העצמי, נגלה 2 קווי רצף של רמות ביטחון עצמי הנובעים מהמרחק בין התיאוריה לביצוע. על קו רצף אחד נמדוד ביטחון עצמי תיאורטי הנובע מעצם הבנת התהליך. על קו הרצף השני נמדוד ביטחון עצמי יישומי הנובע מביצוע חוזר ומניב תוצאות שלו.

ההבדל בין 2 סוגי הביטחון העצמי הללו עצום. על מנת להמחיש הבדל זה נוכל לבחון 2 אנשים: הראשון הינו מרים משקולות ותיק; והשני הינו פרופסור לפיזיקה אשר חקר את נושא פיתוח הגוף במשך אותו פרק הזמן ואף זכה בפרסים בנושא, למרות שמעולם לא הרים משקולת.

אם נבקש משניהם להסביר כיצד מרימים משקולות באופן נכון, שניהם יהיו בטוחים ביכולתם להסביר זאת. עם זאת, כאשר נבקש מהם לבצע זאת, מרים המשקולות הוותיק יבצע זאת ישר בעוד שהפרופסור ישתהה לפני ביצוע הפעולה כדי לחשוב על הנושא.

בנוסף, קיים הבדל בין ביטחון עצמי תלוי הקשר לבין ביטחון עצמי כללי. ביטחון עצמי תלוי הקשר הוא הביטחון העצמי שלנו בביצוע יכולת מסוימת בהקשר מסוים. ככל שנקבל יותר תוצאות רצויות, כך נהיה בטוחים יותר ביכולתנו לבצע זאת שוב בצורה מוצלחת.

ביטחון עצמי כללי הינו תחושת הביטחון ביכולתנו להתמודד עם אירועים שאינם צפויים. ככל שאנו מקבלים תוצאות חיוביות בתחומי חיים שונים, כך עולה תחושת הביטחון העצמי הכללי שלנו. לכן, עלינו להשקיע בפיתוח מספר סוגי יכולות שונים.

בזמן לימודי ה-NLP בבית הספר, אנו מפתחים את 4 סוגי הביטחון העצמי. בזמן ההכשרה אנו מציפים למודע יכולות שונות הקשורות לתקשורת עם אחרים, מתאמנים בהן עד הגעה לתוצאות חיוביות ולומדים תהליכים המיועדים לחזק את הביטחון העצמי והמשאבים הפנימיים שלנו.

3. אנשים אינם יודעים כיצד להפעיל את הביטחון העצמי שלהם

רוב האנשים מניח כי קיומו של הביטחון העצמי הוא עובדה מוגמרת וככל שיש לנו יותר ממנו, כך ייטב מצבנו. לכן, רובנו נאבק על מנת להעלות אותו, מתמודד עם ירידות בו ומנסה לשפר אותו ככל האפשר על מנת להצליח להתמודד עם גורמים חיצוניים שיכולים לפגוע בו ובהם.

עם זאת, חשוב שנבין כי בדיוק באותה מידה בה לא היינו קונים מכשיר חשמלי חדש מבלי להבין כיצד להפעיל אותו, עלינו לשאוף להבין איך להעלות את הביטחון העצמי שלנו לבד. הבנה זו, תוריד את התלות שלנו באנשי מקצוע ותחזק את הביטחון העצמי הכללי שלנו.

לדוגמה, כאשר אנו נמצאים בסיטואציות מעט יותר מורכבות (כמו משא ומתן למשל) בהן חשוב להפעיל את הביטחון העצמי שלך, איננו יכולים לחכות לאיש מקצוע שיבוא לחלץ אותנו. עד הגעת איש המקצוע, הצד השני יבחין בכך (באמצעות שפת גוף, טון קול וכדומה) וינצל את המצב ליצירת מינוף לטובתו.

לכן, אנו שמים דגש בקורס ה-NLP בצורה ישירה ועקיפה על פיתוח ביטחון עצמי יציב. כמו כן, אנו לומדים בקורס כיצד להשתמש נכון בשפת הגוף, בטון הקול ובמילים שלנו על מנת שנוכל לשדר את המסר שלנו בביטחון הנדרש, גם בהקשרים שבהן לא הרגשנו אותו בעבר.

4. אנשים מפקירים את הביטחון העצמי שלהם בידי אחרים

בעת סקירת האמונות הנוגעות לביטחון העצמי שלנו נגלה דבר מעניין: הביטחון העצמי שלנו תלוי יותר באירועים שאיננו שולטים עליהם מאשר באירועים התלויים בנו. לדוגמה, קבלת ציון טוב תעלה את הביטחון העצמי שלנו. באותה מידה, אדם המגיב כלפינו באופן שלילי יפגע בביטחון העצמי שלנו.

כל עוד נאמין כי הביטחון שלנו נובע מגורמים חיצוניים, כמו חומרים המשפרים את מצב רוח, מוצרים מסוימים ואפילו מתוך התמכרות לעבודה עם איש מקצוע, לא נוכל באמת לסמוך על יכולתנו להתמודד עם כל דבר שהוא. במקרה זה, הביטחון פשוט לא יהיה עצמי.

על מנת שהביטחון העצמי שלנו יהיה תלוי אך ורק בנו, עלינו לדעת כיצד לתקשר נכון עם התת מודע שלנו ולשלוט במידה בה אנו מרגישים בטוחים ביכולתנו. לשם כך, נוכל להשתמש בטכניקות NLP מגוונות המשלבות בין דמיון מודרך לבין תבניות שפה המשפיעות על התת מודע באופן עקיף.

5. ביטחון עצמי לא יכול להיבנות ללא הצלחות וכישלונות

אחד החלקים החשובים בבניית ביטחון עצמי יציב טמון ביכולתנו לסמוך על עצמנו. לכן, אנו נזקקים לתוצאות חיוביות ושליליות. התוצאות החיוביות משמשות לחיזוק ביטחון עצמי מתוך חזרה והתמקצעות. התוצאות השליליות מובילות ללמידת דרכים חדשות להשגת תוצאות חיוביות.

השילוב בין למידה להתמקצעות מחזק את הביטחון העצמי הכללי שלנו ובכך מאפשר לנו לזהות הזדמנויות בחיינו, להעז ולהתפתח יותר. על מנת לעשות זאת, חשוב להתחיל מהדברים הקטנים ולהתקדם בהדרגה עד שנוכל לסמוך על עצמנו גם בדברים הגדולים יותר בחיים.

רוב האנשים יודע מה נדרש ממנו לעשות על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. עם זאת, רובנו דוחים את הביצוע עד שיגיע התזמון המתאים ביותר. כאשר נבחר לחזק את הביטחון העצמי שלנו, עלינו לשים לב דווקא לנקודות הקטנות, בהן אנו מוותרים לעצמנו, ולהתחיל לבצע את הנדרש בזמן.

לכן, עלינו להתחיל לבצע את הדברים הקטנים, אותם אנו דוחים ואינם תלויים באדם אחר כמו הדחת כלים, קיפול כביסה או להורדת הזבל. בכל מצב שבו אנו אומרים לעצמנו כי נבצע דבר מסוים מאוחר יותר, נבצע אותו בו ברגע. כך, נרגיל את תת המודע שלנו לבצע בזמן כל החלטה שלנו.

כאשר נגיע למצב בו תת המודע שלנו סומך על החלטותינו ומבצע אותן בזמן, הביטחון העצמי שלנו יהיה שם עבורנו גם בזמנים שבהם נצטרך לעשות דברים גדולים יותר, כמו לסיים פרויקט שנדחה במשך חודשים או בהחלטות חשובות שעדיין לא ביצענו.

למה חשוב לעבור הכשרה ב-NLP לחיזוק ביטחון עצמי?

על פניו, רבים נוטים להאמין כי הדרך הטובה ביותר לחיזוק ביטחון עצמי היא ללכת למאמן NLP שיעבוד על הנושא באופן אישי. בהרבה מאוד מקרים, פתרון זה הינו פתרון מעולה. עם זאת, מכיוון שישנם אנשים רבים עם העדפות אישיות שונות, פתרון זה אינו מתאים בהכרח לכל האנשים.

אמרה עתיקה גורסת כי "אם ניתן לאדם דג הוא יישבע היום ועם זאת, אם ניתן לו חכה ונלמד אותו לדוג הוא לא יהיה רעב יותר בחייו".

אנו בבית הספר הישראלי ל-NLP מאמינים כי הקניית הכלים והתמיכה לאורך השנים היא זו המאפשרת לאנשים לפתח את הביטחון העצמי האמיתי.

לכן, ההכשרות שלנו מתמקדות בהקניית כלים יישומיים המשפרים את יעילות התקשורת שלנו עם אחרים ויצירת שינוי בתבניות החשיבה הישנות שלנו. במקביל, התמיכה מחוץ למסגרת הקורס מאפשרת למנחי הקורס לעבוד עם התלמידים ולאפשר להם לממש את יכולותיהם.

בצורה זו, אנו מחזקים את ארבעת סוגי הביטחון העצמי ומאפשרים לתלמידנו להפוך למצליחים יותר, בטוחים יותר בעצמם ו"על הדרך" להפוך לגורמי שינוי המפתחים ועוזרים לאנשים אחרים, אם יבחרו בכך.

תפריט נגישות