רוצה לפתח ביטחון עצמי? 5 עובדות לא מוכרות יעשו עבורך את ההבדל

כיום, לכל מקום שרק נפנה ניתקל באנשים שיספרו לנו עד כמה ביטחון עצמי הוא חלק משמעותי מיכולתנו לבצע, להצליח או להיכשל. עם זאת, בסופו של יום השאלה שנשאלת היא האם ביטחון עצמי הוא באמת הדבר שאנחנו מחפשים ואיך (אם בכלל) ניתן לנצל אותו לטובתנו?

על פניו, לרובנו נדמה כי התשובה לשאלה זו היא פשוטה: בוודאי שאנחנו רוצים ביטחון עצמי. עם זאת, למרות שרוב האנשים היה רוצה לקחת מאמן אישי שייתן לו גלולת קסם לחיזוק ביטחון עצמי, מעט מאוד אנשים באמת הקדישו זמן להבין מהו ביטחון עצמי ואיך מפעילים אותו.

לכן, ריכזנו עבורך 5 עובדות לא מוכרות שחשוב לדעת על הנושא:

שיפור הביטחון העצמי

1. ביטחון עצמי אינו קיים

בניגוד לדעה הרווחת, ביטחון עצמי אינו מצב קבוע או ישות המסוגלת לנהל אותנו ואת התוצאות שלנו. ביטחון עצמי הוא תחושה המופיעה לקראת או לאחר התנהגות בהקשר מסוים, אותה כבר ביצענו בעבר והוכחנו כי אנו מסוגלים לתוצאה רצויה.

הדרך הקלה ביותר להדגים מהו ביטחון עצמי היא באמצעות ההבדל בין שילוב ידיים מאחורי הגב לשילוב ידיים קדמי. אם נבצע את שניהם, נשים לב כי לפני שילוב הידיים מאחורי הגב אנו עוצרים לרגע וחושבים כיצד לבצע לפני שביצענו. בשילוב ידיים קדמי, אנו עושים זאת בקלות וללא כל מחשבה.

מדוע לא חשבנו לפני ביצוע שילוב הידיים הקדמי? מכיוון שעשינו זאת כל כך הרבה פעמים עד שביצוע פעולה זו הפך להיות אוטומטי לחלוטין. בשל כך, אנו סומכים על עצמנו כי נוכל לבצע פעולה זו באופן מדויק ולכן איננו נדרשים לבצע שום תהליך חשיבתי. זו המהות של ביטחון עצמי.

תחום ה-NLP חוקר ב-40 השנים האחרונות את תהליכי החשיבה האוטומטיים שלנו. מתוך מחקר זה, התגלו כלים יעילים להצפת ההתנהגות האוטומטית למודע, ליצירת השינוי הנדרש בה להצלחה ולהטמעתה מחדש. בדרך זו, ההתנהגות החדשה תהפוך לאוטומטית ותייצר את תחושת הביטחון הרצויה.