חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חשוב לקרוא: למה כדאי לך ללמוד NLP אם מעניין אותך לעסוק באימון אישי?

בשנים האחרונות, תחום האימון האישי (קואצ'ינג בלועזית) הופך לפופולרי יותר ויותר. בתי ספר לאימון אישי נפתחים כפטריות לאחר הגשם ובפיהם בשורה מרגשת – במקום להמשיך לעבוד עבור אחרים, אנו יכולים להיות גורמי שינוי המאפשרים לאנשים סביבנו להגשים את הפוטנציאל שלהם.

העלייה בכמות בתי הספר לאימון אינה מקרית ונובעת מדרישה גוברת לקורסי הכשרה באימון. עם זאת, הדרישה לקורסי אימון אישי מעידה רק על כך שישנם רבים המעוניינים להיות מאמנים (לעתים נקראים גם קואצ'ים או קואצ'רים) ואינה מעידה בהכרח על עלייה בדרישת הקהל למאמנים עצמם.

בהדרגה, שוק האימון האישי הופך לאחד התחומים המוצפים ביותר בארץ ומאמנים רבים חשים כי הם אינם יודעים כיצד להתמודד עם התחרות הקיימת. בשל כך, מאמנים אישיים רבים אינם מרגישים בטוחים מספיק לצאת לדרך ולעסוק באימון אישי במשרה מלאה.

מסיבה זו בדיוק, רוב המאמנים האישיים מוצאים את דרכם להכשרות ה-NLP. הכשרות NLP מאפשרות לכל מאמן אישי להרחיב את ארגז הכלים שברשותו בכלים היוצרים שינוי בתת המודע וכמו כן גם בכלים המאפשרים לו לשווק את עצמו טוב יותר.

קווי דמיון ושוני בין אימון אישי ו-NLP

בשל ריבוי המאמנים האישיים אשר עברו כבר הכשרה ב-NLP, קיימת נטייה להתבלבל בין 2 התחומים. בלבול זה אינו מפתיע שכן 2 התחומים גדלו בצל אותה תפישה בעולם הפסיכולוגיה. עם זאת, כל אחד מהתחומים מנתב את התפישה בצורה שונה תוך שימוש בכלים אחרים.

NLP הוא תחום אשר נוצר באמצע שנות ה-70 מתוך מחקר שבחן כיצד אנשים מצטיינים משיגים את תוצאותיהם. מתוך המחקר, נוצרו מגוון כלים יעילים ויישומיים המאפשרים ליצור שינוי מהיר, עצמתי ויציב בתת המודע וכמו כן, כלים המשדרגים את יכולות התקשורת הבין אישית שלנו.

אימון אישי הוא תחום אשר נוצר באמצע שנות ה-90 מתוך הסבת עקרונות אימון הספורט לתחומי חיים נוספים. האימון האישי מכיל כלים המאפשרים למתאמן להגדיר בצורה מדויקת תוצאות הרצויות לו, לשים לב למכשולים פנימיים וחיצוניים העומדים בדרכו ולצאת לכיוון הגעה לתוצאות אלה.

על מנת להפיג את הבלבול, חשוב שנכיר את קווי הדמיון והשוני בין אימון אישי ו-NLP:

במה הם דומים?

האימון האישי וה-NLP נוצרו בהשראת תנועת הפוטנציאל האנושי ותנועת ההתפתחות האישית אשר הניחו כי לכל אדם יש את מלוא המשאבים הדרושים לו כדי להיות יעיל. עם זאת, חלקנו משתמש באותם משאבים באופן, בהקשר ובתזמון שאינם נכונים ולכן מקבלים תוצאות שאינן רצויות.

בשל כך, השאיפה המשותפת ב-2 התחומים היא להציף התנהגות לא יעילה למודעות ולהכווין אותה כך שתפעל בהקשר, בזמן ובאופן המיועד להניב תוצאות רצויות. הכוונת היכולות הפנימיות וצורת החשיבה במקביל להתכווננות אל עבר תוצאה מוגדרת היטב מאפשרות לאדם העובר את 2 סוגי התהליכים ליצור את השינוי הרצוי.

במה הם שונים?

ישנן 2 נקודות שוני משמעותיות בין NLP ואימון אישי. הראשונה היא דרך יצירת השינוי. בעוד שבאימון אישי משתמשים בעיקר בטכניקות תשאול והכוונה מודעת, ב-NLP קיים דגש על יצירת שינוי בתת המודע, כך שהשינוי יתאים למבנה אישיותו של המונחה ובכך יוטמע באופן מלא יותר.

נקודת השוני השנייה הינה סביב התחומים בהם ניתן להשתמש בכלים. אימון אישי ניתן להחלה בעיקר סביב הגעה לתוצאות אישיות ויצירת שינוי בחיים. NLP, לעומת זאת מכיל (בנוסף לצדו הטיפולי) צד שאינו טיפולי העוסק בקריאה מדויקת של שפת גוף ושימוש נכון במיומנויות התקשורת להעברת מסרים מדויקים.

האם ניתן להשתמש ב-NLP כדי לאמן אנשים?

ברוב הגופים הרציניים להכשרת אימון אישי, ניתן ללמוד שיטת עבודה יעילה להובלת אדם ממצבו המצוי אל עבר התוצאות הרצויות לו. שיטת עבודה זו מכילה מגוון כלים המיועדים לשקף למתאמן את מצבו, לעזור לו להגדיר את תוצאותיו הרצויות וליצור תכנית פעולה המאפשרת לו להשיג אותן.

אדם שעבר הכשרה ב-NLP (אפילו אם עבר רק את ההכשרה לעיסוק ב-NLP), יכול למצוא כלים מקבילים המאפשרים לו להשיג את אותן התוצאות. בנוסף, יהיו ברשותו כלים אשר יאפשרו לו לעבור את רף הצפת המידע למודע וליצור שינוי של ממש באמונות, בתחושות וביכולות המתאמן.

דוגמה לכך ניתן למצוא בתבניות ה-NLP היוצרות שינוי מהיר בתת המודע של המתאמן כמו למשל:

– פירוק פוביות תוך פרק זמן קצר בן 5 עד 10 דקות

– החלפת תחושות שליליות העולות בזמנים קבועים בכאלה הרצויות לנו

– שינוי תפישתי של אמונות מגבילות וסידור מחדש של סולם הערכים

– נטרול זיכרונות שליליים מהמטען הרגשי התוקע שהן מכילות

– חיבור למשאבים פנימיים וחיזוקם תוך שימוש בטכניקות דמיון מודרך

בנוסף, פיתוח ייחודי לבית הספר הישראלי ל-NLP מאפשר להשתמש בכל כלי ה-NLP כיחידה אחת, בין אם לצרכי יצירת שינוי ובין לצרכי שיווק עצמי. בכך, אנו משדרגים את יכולתו של המאמן להביא את המתאמנים למצוינות אישית ולהשגת תוצאותיהם באופן יעיל הרבה יותר.

עם זאת, חשוב לציין כי לא קיימת כל התנגשות בין 2 השיטות וכי הן עובדות באופן מעולה ביחד ולחוד. בשל כך, מוצאים את עצמם מאמנים רבים עוברים את 2 ההכשרות ובכך מגדילים את גמישותם בזמן העבודה ואת יתרונם בשוק האימון התחרותי.

תפריט נגישות