חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה ההבדל בין דמיון מודרך ו-NLP ?

רבים מהאנשים שמגיעים לתחום ה-NLP ורוצים לדעת מה זה NLP מוצאים הגדרות מאוד מבלבלות. חלקן, מערבבות בין הביטויים דמיון מודרך ו-NLP עד שנדמה כאילו מדובר באותו הדבר.

זה לא מקרי. במשך שנים, המושגים דמיון מודרך ו-NLP נוטים ללכת יד ביד בישראל. בשל כך, רבים מתבלבלים בין 2 המושגים עד שנוצרת אשליה כאילו מדובר במילים מקבילות ולא בשתי שיטות המשלימות אחת את השנייה.

לכן, ועל מנת לעשות סדר בבלאגן, יהיה עלינו קודם להגדיר מהם דמיון מודרך ו-NLP ומתוך הגדרות אלה להבין מה הדמיון ומה השוני ביניהם וכמובן – מתי נרצה להשתמש בכל אחד מהם?

מה זה דמיון מודרך ומה זה NLP ?

במקור, התפתחו הדמיון המודרך המודרני וה-NLP מתוך למידת שיטות העבודה של מילטון ה. אריקסון, אבי ההיפנו-תראפיה המודרנית. עם זאת, הדמיון המודרך וה-NLP התקדמו לכיוונים שונים. לכן, על מנת להבין את ההבדל בין דמיון מודרך ל-NLP עלינו ראשית להגדיר אותם:

דמיון מודרך

דמיון מודרך (נקרא גם דמיון מודרך אריקסוניאני) הינו תהליך עבודה טיפולי המכיל טכניקות הרפיה וסוגים שונים של הדרכות דמיון המיועדות ליצור שינוי בתוך התת מודע.

במהלך טיפול דמיון מודרך, המנחה מדריך מונחה להשתמש בדמיונו על מנת לפתור בעיה קיימת או לחזק יכולות אישיות ומשאבים.

אורכו של רוב תהליכי הדמיון המודרך הינו ארוך למדי ודורש מידת ריכוז גבוהה מאוד, הן מצד המנחה והן מצד המונחה.

מסיבה זו, השימוש בדמיון מודרך מתאים לעבודה בהקשר טיפולי בלבד וגם אז, רק עם לקוחות הפתוחים ומוכנים לשימוש בדמיון.

NLP

NLP (או בשמו הלועזי Neuro-Linguistic programming) הינו תחום העוסק ביצירת שינוי, השפעה על אחרים ושיפור כישורי הלמידה שלנו.

ה-NLP מכיל מגוון כלים המאפשרים להבין אדם טוב יותר, להשפיע עליו (תוך שימוש מדויק בשפה המילולית, בטון הקול ובשפת הגוף) וליצור שינוי עמוק ויציב בזמן קצר.

השימוש במגוון הכלים והיכולת להתאים את דרך העבודה למונחה, מאפשרת גמישות במהלך התהליך והגעה לתוצאות בפרק זמן קצר.

עם זאת, NLP אינו מוגבל לשימוש טיפולי. בנוסף, נשתמש ב-NLP לשיפור יכולות השכנוע, לפיתוח מיומנויות ולייעול תחומי חיים נוספים.

מהם ההבדלים בין אופי לימוד ה-NLP והדמיון המודרך?

רוב המוסדות בהם מתבצעים לימודי דמיון מודרך מעביר הכשרות ארוכות. אורך הקורס נובע מתפישה טיפולית הטוענת כי עבור כל בעיה קיימת גרסה מעט שונה של תהליך הדמיון המודרך הבסיסי המיועדת לטפל בה. לכן, חזרה על אותו תהליך ארוך בגרסאותיו השונות מאריכה את זמן הלימוד באופן מהותי.

הכשרת ה-NLP הינה מקיפה, יישומית וממוקדת ולכן אינה אמורה לארוך יותר מ-48 עד 60 שעות כיתה. אורך הקורס נובע מהתמקדות בהבנת האדם שמולנו והקניית אבני היסוד אשר מאפשרות לנו להתאים את אופי העבודה ללקוח, לזהות את גרעין הבעיה וליצור שינוי ממוקד, עמוק ויציב.

הכשרות דמיון מודרך מועברות על ידי מטפלים אשר פיתחו את גרסתם לשימוש בכלים או עברו הכשרה קודמת בדמיון מודרך במוסד אחר.

הכשרות ה-NLP מועברות על ידי מרצים מקצועיים אשר הוכשרו ללמד NLP בתום מסלול ההסמכה הרשמי (הוסמכו כ-Certified NLP Trainer) ועל פי סטנדרטים בין לאומיים קבועים.

קורס דמיון מודרך עוסק בהקניית כלים למטפלים ומיועד לשימוש בעת עבודה עם מונחים ובהקשר זה בלבד.

קורס ה-NLP מקנה כלים יישומיים ורב תכליתיים המיועדים הן לשימוש בעת עבודה עם מונחים (ולכן מועברים בו גם תהליכי דמיון מודרך) והן לשימוש בתחומי חיים נוספים (כמו למשל בעת ראיונות עבודה או בעת עמידה מול קהל).

רוב התרגול בקורס הדמיון המודרך מתבצע בכיתה ובסביבה טיפולית בלבד. לכן, על התלמידים אשר אינם עוסקים בטיפול להתאמן בכיתה ובסוף הקורס לבצע פרויקט סופרויז'ן מפוקח על מנת להשתמש בכלים הנלמדים באופן יעיל.

מכיוון שרוב כלי ה-NLP יכולים לעבוד גם כשהשימוש בהם אינו גלוי, יכולים התלמידים בקורס ה-NLP לתרגל ולצבור ניסיון הן בכיתה והן מחוץ למסגרת הקורס כבר במהלך הקורס. זהו יתרון משמעותי שכן תרגול רק עם משתתפי קורס אחרים (אשר נוטים לשתף פעולה בצורה לא מודעת) הינו בסיסי בלבד לתהליך הלמידה.

מתי נבחר להשתמש בדמיון מודרך ומתי בטכניקות NLP אחרות בזמן טיפול?

שאלה זו, הינה אחת השאלות החשובות אשר נובעות מהבנת העבודה עם לקוח. מכיוון שלקוחות שונים מתנהגים בצורה שונה, קשה להניח כי כל לקוח יתמסר לעבודה הדורשת שימוש בדמיון או מסוגל להפעיל את דמיונו עד הרמה הרצויה, ללא אימון מקדים לעשות כן.

התשאול המקיף אשר מתבצע בעזרת 'מודל העל' מאפשר לעוסקים ב-NLP להבין טוב יותר את תפישת עולמו של האדם היושב מולם. בהתאם לתשאול זה, אנו יכולים לבחור בין עבודה באמצעות דמיון מודרך לבין פתרונות ממוקדים יותר כמו "הפתרון המהיר לפוביות" המאפשר להיפטר מפוביה בתהליך בן 5 דקות בלבד.

חשוב לשים לב כי במידה ובחרנו להשתמש בדמיון מודרך, עלינו לוודא כי הלקוח מתאים לעבודה מסוג זה מבחינה פסיכולוגית. במידה ולקוח סובל ממקרים חמורים של דיכאון או מבוחן מציאות לקוי, עלינו להימנע משימוש בדמיון המודרך ולבחור בכלי NLP אחרים ליצירת השינוי המבוקש.

כיצד משדרגים תהליכי דמיון מודרך בעזרת כלי ה-NLP האחרים?

כל אדם שבחר לעבור לימודי דמיון מודרך מחפש כיצד לשדרג את כלי הטיפול שלו ולהביא את המונחים שלו לתוצאות הרצויות. לכן, רצוי להכיר את הדרכים בהן כלי ה-NLP האחרים יכולים לחזק את העבודה ולהעצים את השפעת העבודה עם הלקוח. אלו הם רק חלק מיתרונות השימוש ב-NLP:

  • שימוש נכון בשפת הגוף יוצר כימיה ומוביל את הלקוח לשתף פעולה תוך דקות מועטות
  • טכניקות הצפת המידע של ה-NLP חוסכות זמן ומכוונות לביצוע שינוי מדויק יותר
  • תבנית הגדרת התוצאות המדויקות מגדירה תוצאות המוטמעות בקלות בתת המודע
  • השימוש בשפה עקיפה וחושית מעשיר את חווית המונחה במהלך תהליכי דמיון מודרך
  • השימוש בפקודות המוסוות וההנחות מוקדמות מטמיע שינוי בצורה חלקה בתת המודע

תפריט נגישות