חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
מחסום יצירתי

מחסום יצירתי? 3 טיפים שישחררו את היצירתיות ויגרמו לרעיונות לזרום לראש שלך

בשבוע שעבר, הבאתי 2 טיפים שישפרו משמעותית את היכולת ליצור חיבור מהיר עם לקוחות שמלמדים בכל הכשרת מכירות NLP. היום, נענה על שאלה בנוגע ליצירתיות שהעלתה ענת, קוראת חדשה בבלוג: איך לשחרר מחסום יצירתי כשהדדליין מתקרב ואין רעיונות בכלל?

איך לפרק מחסום יצירתי?

יש משהו מאתגר ביצירת תוכן מתוך דרישה. להיות מסוגלים לייצר משהו לעבר דדליין קבוע ומוגדר. שעון שמתקתק. לא בהכרח בגלל הדחיינות. אלא כי נכנסות מטלות חדשות כל הזמן. ובגלל ששואפים לכבות את השריפות המיידיות מה שיש לו דדליין רחוק נדחה.

רק שזה לא משנה את המצב. אנחנו צריכים להעלות רעיון חדש. לפעמים אפילו להצליח ליישם אותו באופן מיידי. והשעון המתקתק הזה לא עוזר. גם ככה אנחנו לחוצים. וזה בדיוק המקום שבו המאמר הזה נכנס – לתת כלים לפרק כל מחסום יצירתי.

מכיוון שהשבוע הנוכחי קצר, נתמקד ונצא לדרך:

טיפ 1: להתחיל לצרוך מידע, לא משנה איזה

אי אפשר ליצור יש מאין. יצירתיות תמיד נוצרת מהתנגשות של רעיונות. ידע קודם שמוצלב ומתערבב עם ידע אחר ואז יוצר חיבור חדש. והקטע היפה הוא שרוב העבודה מתבצעת מאחורי הקלעים. במעמקי התת מודע. מבלי שאנחנו מנתחים ומחברים את המידע.

רק שבבסיסו של עניין, הבסיס ליצירתיות הוא ידע. ולא, הידע הקודם שכבר יש לנו לא תמיד מספיק. אנחנו חייבים לצרוך כל הזמן מידע. ממש להציף את עצמנו במידע. גם אם חלקו לא נראה לנו קשור בצורה ישירה. אפילו אם הוא לא קשור בכלל לנושא.

יש לזה סיבה: המוח שלנו חושב בצורה אסוציאטיבית. מייצר הקשרים עושה חיבורים בין כל מני דברים. האסוציאציות מתערבבות האחת עם השנייה ובסוף – כל מני דברים לכאורה לא קשורים מייצרים רעיון שיש בו הגיון. הגיון קיים ששודרג. וזו, בדיוק ההברקה שנוצרת.

טיפ 2: ליצור לעצמנו אתגר אחר ולפתור אותו

בעיקרון, קרמבו ממבצע סבתא לא טעה. ואני מאוד מאמין בשיטה שלו – להתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט להגביר. רק שזו אחלה של שיטה לעשות ושיטה מאוד גרועה להגות רעיונות חדשים. כי המוח שלנו, לא מגיב טוב ללחץ הזה. אפילו ננעל טיפה.

יש טריק שכולנו מכירים. כשמשהו נמצא על קצה הלשון שלנו, אנחנו פשוט צריכים לשחרר. ללכת לעשות משהו אחר. ואז פתאום, המידע קופץ לנו לראש. למה? כי כשאנחנו שולחים את התת מודע שלנו לבצע משהו, אנחנו צריכים לתת לו לעבוד בצורה שהכי טובה עבורו.

התת מודע שלנו פועל בצורה הכי טובה כשאנחנו לא מודעים. כשאנחנו לא חושבים על זה. נותנים לו לעשות את החיתוכים שלו של המידע. רק שמאוד קשה לא לחשוב על משהו. כי כשאנחנו אומרים לעצמנו "לא לחשוב עליו" אנחנו בעיקר חושבים עליו. אז מה נעשה?

נמצא לעצמנו אתגר אחר. משהו שיעסיק את הראש שלנו. איזו שהיא חידה (כמו וורדל, למי שמכירים). או משימה אחרת שאנחנו גם ככה צריכים לבצע. וההתעסקות איתה, מסיחה אותנו מלחשוב על הנוכחית.

ואם אנחנו נתקעים גם בה? נחזור לזו. כך, נוכל ליצור למוח את השקט לעסוק כל פעם במטלה אחרת.

טיפ 3: לאסוף כל הזמן רעיונות כדי להימנע ממחסום יצירתי

יצירתיות, בדומה להרבה מאוד יכולות שלנו, מתחזקת ככל שמשתמשים בה יותר ברצף. לא כמו שריר שמאמצים. אלא להיפך. כמו משהו שמשתחררים לתוכו. מעין מצב תודעה שאנחנו נמצאים בו. וככל שאנחנו מתרגלים להיות בו יותר, הוא מעמיק.

לכן, אם אנחנו רוצים להיות יצירתיים כל הזמן, אנחנו חייבים להפסיק להיכנס ליצירתיות ולצאת ממנה. אלא פשוט לשהות בה. לחשוב כל הזמן על פתרונות לדברים. על רעיונות לבצע דברים בצורה אחרת. ואם אפשר, עדיף לתעד את הרעיונות האלה.

אגב, זה לא אומר שנשתמש בכל הרעיונות האלה או שנשתמש בכל הפתרונות ששמרנו. בפועל, רובם יישארו כתובים באיזו שהיא אפליקציית פתקים. רק שלרוב, לא נתקע בלי רעיון. ואם ניתקע ולא יהיה לנו רעיון, תמיד נוכל לשלוף מהרשימה אחד או שניים.

זהו להיום. ועכשיו אשמח לשמוע בתגובות שמתחת למאמר: האם יש לך טיפים נוספים שעזרו לך לשחרר מחסום יצירתי?

שיהיה לך המשך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: