חברים יקרים, בטווח הזמן הנראה לעין, לא יפתחו קורסים פרונטאלים חדשים. עמכם הסליחה, הנהלת בית הספר.

אבל אחרת: איך נימנע מראש מ-4 הטעויות הנפוצות שהורסות לרוב האנשים את הכריזמה?

היי,

בשבוע שעבר, הצגתי 3 שאלות שעוזרות לנו לזהות למה אנחנו דוחים דברים שאנחנו אמורים לעשות. השבוע, רציתי לחזור למסע לפיתוח הכריזמה הפנימית שלנו. רק שהפעם, נגיע לנושא מזווית אחרת לגמרי.

הסכנה הגדולה בלמידה מתוך קריאה בלבד

רוב האנשים לא מודעים לכך אבל למידה מתוך קריאה עשויה להיות מעולה בדיוק באותה מידה שהיא עשויה לפגוע בך. כן, לפגוע בך. ואני יודע שזה מנוגד לאינטרס שלי להגיד את זה בתור אחד שכותב 2 מאמרים בבלוג הזה בכל שבוע.

בניגוד ללמידה מתוך חוויה (כמו למידה בקורס) או מתוך מציאת איש מקצוע בתחום שלך והיצמדות אליו, ללמידה מתוך קריאה יש חיסרון אחד גדול – אנחנו צריכים להבין לבד איך בדיוק ליישם את מה שקראנו.

לחלק מהאנשים זה קל יותר. יש להם דוגמה למישהו שמבצע את זה בצורה יעילה (מניב תוצאות) והם מסוגלים לחבר את הנקודות בצורה חיה יותר. השאר צריכים לנחש איך לחבר את הנקודות ולקוות שהם עשו את זה טוב.

זו גם הסיבה למה חלק מקוראי הבלוג מקבלים תוצאות טובות יותר כאשר הם מיישמים את הכתוב משאר קוראי הבלוג. בחלק מהמקרים, התוצאה תהיה קצת פחות יעילה מהרצוי. בחלק, אנשים יקבלו תוצאה אחרת לגמרי ולעתים אף הפוכה מזו שציפו.

אותו הדבר, אבל אחרת

עכשיו, מכיוון שנושא הכריזמה קרוב מאוד לליבנו ואנחנו מעוניינים להצליח יותר חברתית, נרצה לזהות את הטעויות הנפוצות ביותר שנובעות מהבנה שגויה של טיפים שנכתבו בנושא. ואני מדבר על טעויות קטנות שעשויות ממש להרחיק אנשים מאתנו.

לשם כך, ריכזתי את 4 הדברים שרוב האנשים לא מבינים נכון ושרצוי לבצע בצורה אחרת לחלוטין:

1. להיות חיובי, אבל אחרת – רוב האנשים חושבים שלהיות חיובי זה לחייך או לחשוב כל הזמן מחשבות שמחות. למרות שחיוך ומחשבות שמחות הם דברים מאוד נחמדים, אדם חיובי הוא משהו קצת אחר.

אדם חיובי הוא לא אחד שמתעלם מהמציאות. הוא יודע בדיוק מה קורה ולוקח אחריות על החיים שלו. הוא כזה שמסוגל להוציא מכל אירוע שקורה (כולל הגרועים שבהם) את המקסימום שאפשר. וזה מה שהופך אותו לחיובי – הוא מתמקד במה שיש ובמה שאפשר לעשות אתו.

זו גם אחת הסיבות המרכזיות לכך שאנשים כריזמטיים ממגנטים אליהם אנשים. כאשר אנחנו רואים אדם שיכול תמיד להוציא את המיטב ממה שקורה סביבו, אנחנו מתמלאים באופטימיות וידיעה שתמיד אפשר להצליח. והאדם הכריזמטי, תמיד טוען בצורה זו את האנשים שסביבו.

לכן, כאשר נבחר להיות יותר כריזמטיים, עלינו ללמוד להסתכל על המציאות דרך משקפי ה"איך מה שקרה כרגע יכול להיות לטובתי?" וה"מה אפשר לעשות כדי להביא אותי ואחרים מסביבי להצליח יותר?". התשובות שנקבל לשאלות אלה, יעזרו לנו להיות חיוביים באופן הנכון.

2. ללמד אותם, אבל אחרת – לעתים, אנשים שרוצים להיות כריזמטיים מניחים כי הערכים, האמונות והתפישות שלהם הם הנכונים ביותר עבור כולם. ובשל כך, הם נוטים לחשוב שאם ינסו לחנך את כל מי שסביבם, הם ייצרו עולם טוב יותר. ולפעמים זה באמת עשוי להיות כך.

עם זאת, למרות שהאדם הכריזמטי במהותו הוא בעל סמכות, לא כל סוג של סמכות היא כריזמטית. ולא כל סוג של התנהגות סמכותית תגרום לאחרים לרצות להיות סביבנו. למעשה, אם ננסה לחנך בכוח אנשים מסביבנו להתנהג אחרת, נדחה אותם.

לכן, כאשר נבחר להיות יותר כריזמטיים וללמד את האנשים שסביבנו, נתחיל מדוגמה אישית. כאשר נתנהג בצורה הרצויה והאנשים שסביבנו יראו את תוצאות ההתנהגות, הם יעתיקו אותה ולו רק מתוך שהיה סביבנו וספיגה לא מודעת של תבניות ההתנהגות שלנו.

3. לאהוב את עצמנו, אבל אחרת – אחת הסיבות שאנחנו מתמגנטים לאנשים כריזמטיים היא כי הם מאפשרים לנו להרגיש בנוח איתם. ואני יודע שחלק מהאנשים יעצרו שניה לקרוא את המשפט הקודם שוב.

אנחנו כל הזמן משדרים את המחשבות שלנו. ולמרות שאנחנו לא תמיד עושים את זה בצורה שקופה ומובנת, כל מחשבה משפיעה על ההתנהגות שלנו ובולטת דרך שפת הגוף, טון הקול וברירת המילים שלנו.

עם זאת, רבים אינם יודעים כי ההתנהגות של אחרים כלפינו היא נלמדת. והם לומדים אותה מאתנו. למעשה, רוב האנשים לומדים מאתנו איך להתנהג כלפינו מהדרך שבה אנחנו מתנהגים כלפינו.

זו גם הסיבה שבגללה בחורה יכולה להיות סקסית למרות שאינה דוגמנית מורעבת ורוויה בסיליקון. עבורה היא סקסית וזה גם הדבר שהיא משדרת החוצה. היא מרגישה בנוח בתוך העור שלה. הצלחה היא אותו הדבר בדיוק. וזו גם הסיבה שבגללה הצלחה מושכת הצלחה.

לכן, כאשר נבחר להיות יותר כריזמטיים, עלינו ללמוד איך לאהוב את עצמנו וליהנות יותר מחברת עצמנו. ואני לא מדבר על אהבה עצמית שנובעת משחצנות. אלא על הערכה אמתית לעצמנו. כדי לעשות את זה, נוכל לפתוח כל בוקר בטקס קטן, קצר ופשוט לביצוע:

בכל בוקר, מיד לאחר שהתעוררנו נעמוד מול מראה ונחפש 5 דברים חיצוניים שאנחנו אוהבים בעצמנו ו-5 דברים שאנחנו אוהבים באישיות שלנו. מיקוד כזה כל בוקר, משפר את הדרך שבה אנו חושבים על עצמנו בהמשך היום ובהתאם אליו – גם את תגובותיהם של אחרים כלפינו.

4. לחפש אישור חברתי, אבל אחרת – הדרך הטובה ביותר לבדוק אם שינוי עצמי שביצענו עובד הוא לבדוק איך אנשים אחרים מגיבים עלינו אחרת. זה גם נגזר מתוך העיקרון הקודם. עם זאת, חיפוש אישור מתמיד יכול להתפרש בצורה מאוד שלילית אם הוא לא נעשה נכון.

לעתים קרובות, עודף חיפוש אישורים חברתיים מתפרש (ולרוב גם בצדק) כנזקקות נואשת לתשומת לב. וניתן לראות את זה בכל תחום בחיים. אנשים שכל הזמן צריכים שניתן להם להרגיש שהם בסדר. למרות שהם אמורים להיות אנשים בוגרים שיודעים בדיוק מה הם עושים.

אישור חברתי יכול להיעשות גם אחרת. אדם שעסוק כל הזמן בדחיפת עצמו לתוך תשומת הלב לא מאפשר לאחרים להיכנס גם כן פנימה. ובמצב שבו כולם מנסים לקבל את הנתח שלהם בשיחה, אף אחד לא נתפש ככריזמטי יותר.

כאשר נבחר להיות יותר כריזמטיים ולקבל את האישור החברתי בצורה אוטומטית, נצטרך לשחרר את הצורך באישור. כן, שמעת אותי נכון. כדי לקבל את האישור, צריך להפסיק לרדוף אחריו. בדיוק כמו כל דבר אחר שנרצה להשיג.

בדומה לכל שינוי אחר (על פי ה-NLP), כדי לשנות את המיקוד שלנו עלינו לדעת לאן נרצה להעביר אותו. מכיוון שאם נתמקד ב"לא לחשוב על הצורך באישור", אנחנו עדיין נחשוב עליו וננסה להתרחק ממנו.

לכן, נעביר את המיקוד שלנו לתוצאה אחרת – לתת לאחרים אישור חברתי. אם נלמד לתת לאחרים את המקום שלהם בשיחה על ידי הפניית תשומת לב אליהם, הם גם יעריכו אותנו יותר וגם ירצו להיפגש אתנו יותר.

דוגמה להפניית מיקוד יכולה להיות השימוש בשאלה "מסקרן אותי מה X חושב על הנושא?" כשמישהו שואל את דעתנו. אם לאחר פירוט דעתנו אנחנו מעבירים בעזרת שאלה זו את ה"שרביט" למישהו אחר, אפשרנו לו להיות חלק מהשיחה ובכך העצמנו את נוכחותו בתוכה.

עכשיו, אשמח לשמוע: מה דעתך על המאמר?

המשך יום מעולה,
ליאור

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

תגובות למאמר |

8 תגובות

 1. אין ספק שלהגיע לנקודת יישום יש לבנות את האני שלך , את הבטחון העצמי להסתכל על היקום בצורה רוחנית.לקבל תובנות כל יום מחדש. מזדהה לגמרי עם המאמר

 2. כל שבוע אני קורא את המאמרים שלך,
  בכל סוף מאמר ואפילו תוך כדי, הראש שלי מתחיל לעבוד, לחשוב, לעכל ולמיין סיטואציות שקרו.
  סיטואציות שבזכותך אני יכול לפענח מנקודת ראייה אחרת (לפעמים :)), ולעיתים המילים שלך רק מחזקות אותי ומעלות בי תחושת גאווה אמיתית וטהורה.
  ואז היום אני שם לב שאף פעם לא עצרתי כדי לרשום לך תודה.
  תודה על מי שאתה ועל שאתה עוזר לנו למצוא את הכיוון שלנו.
  בהערכה רבה.

 3. תודה. ואכן המאמר הוא מצוין ואני מסכים עם כל מילה.

  ביחד עם זה, איך הופכים באופן מעשי למי שההמלצות שנתת הופכות להיות לדרך חייו?

  1. היי קובי,
   ההמלצה שלי בדרך כלל היא לבחור אחד מהם ולהתמיד בו לאורך זמן עד שזה הופך למי שאתה. אז, להתחיל לאמץ את הבא בתור. זה אמנם לא קיצור דרך, רק שזה מייצר תוצאות יוצאות דופן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 15 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

איך אפשר ללמוד איתנו?

מכיוון שאין לנו כבר קורסי NLP פרונטליים ויכול להיות שפספסת את האפשרות ללמוד אצלנו, עדיין יש אפשרות ליהנות מקורס שלנו. 

באתר מיוחד שיצרנו ריכזנו צילומי הכשרות שלנו וקורסי NLP מקוונים שבנינו במיוחד עבורך. אם מעניין אותך ליהנות מקורס כזה זה הקישור עבורך:

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: