חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
תמונה חסרה

ההתנגדות הסודית

היי,

לאחר שבפעם הקודמת כתבתי מייל פרסומי, שזה משהו שאני משתדל לעשות לעתים רחוקות, הפעם רציתי לדבר איתכם על משהו שונה לחלוטין – על ההתנגדות הסודית.

איפה אפשר למצוא התנגדות סודית?

מכיוון שההתנגדות הסודית היא סודית אנחנו קודם כל נצטרך למצוא אותה, ובכדי למצוא אותה אנחנו נצטרך להבין מתי היא בכלל מתקיימת.

כל אדם שהתחיל תהליך של שינוי אישי לבדו מגלה תופעה מאוד תמוהה – האנשים שמסביבו, שלא עברו את התהליך בעצמם (או לחליפין אלו שלא מוכנים להשתנות) מתחילים להתייחס אליו כאילו הם איבדו אותו לטובת כת מוזרה של חייזרים שהשתלטו עליו. אז קודם כל, בואו נוציא מהמשוואה את כל אלה שבאמת הצטרפו לכת מוזרה של חייזרים שהשתלטו עליו – תברחו! עכשיו!! לפני שיהיה מאוחר מדי!!!

עכשיו, אחרי שהבהרנו את זה, בואו נמשיך הלאה. האנשים הללו, שהיו חבריו הטובים ביותר עד אותה נקודה שבה עבר את אותו התהליך מתחילים להסתכל עליו במבט מזועזע – כל דבר שהוא עושה מעכשיו ייראה מאוד מוזר. איך יכול להיות שהוא מחייך הרבה יותר? מה קרה שהוא מצליח פתאום עם נשים? ואיך זה בכלל יכול להיות שעכשיו כשהוא עצמאי הוא לא מקבל חבילות שי לחג מהמעסיק?

על פניו, אתם עשויים לגחך ולהגיד – איזה התנגדות סודית ואיזה בטיח, האנשים האלה מתנגדים בצורה מאוד ברורה. ועם זאת, למרות שלא על ההתנגדות הזאת דיברתי גם אותה תבינו יותר כשתבינו מהי ההתנגדות הסודית.

אז איפה מוצאים משהו שלא רוצה שיימצאו אותו?

אז אתם נמצאים שם, עוברים תהליך שינוי, ובדיוק בנקודה הזאת שהכי צריכים תמיכה, חלק מהסביבה הקרובה שלכם מסתכלת עליכם בפרצוף עקום. עכשיו הזמן לעצור שני ולהכיר כמה עקרונות מאוד מעניינים:

"האני במראה" – צ'ארלס קולי בנה תיאורה שלמה עוד בסוף המאה ה-19 שדיברה על הדרך שבה אנחנו מגבשים את התפישה שלנו כלפי עצמנו. הוא קרא לתיאוריה "האני במראה" (Looking-Glass Self) שהסבירה כי אנחנו לא חושבים שאנחנו מה שאנחנו חושבים על עצמנו וגם לא מה שאחרים חושבים עלינו – אנחנו תופשים את עצמנו בתור מה שאנחנו מאמינים שהחברה חושבת עלינו.

"תפישה היא השלכה" – כל דבר שאנחנו תופשים, עובר דרך מערכת הפרשנות שלנו, מה שבגדול אומר משהו מאוד פשוט – תפישת העולם שלנו גורמת לנו לראות דברים בצורה שונה מאנשים אחרים. בעוד שאחד ייראה בעגבנייה פרי טעים שמתאים לבישול ולסלט, אחר ייראה בה מקור לגאווה כי בזכותה הוא זכה בתחרות גידול עגבניות.

"הפוקוס שלנו מוביל לתוצאה שלנו" – כל דבר שאנחנו מתמקדים בו, ונפעל לכיוונו – נגיע אליו. דוגמא לכך נוכל לראות כי אם נחפש הוכחות לכך שאנחנו נראים טוב, נזהה יותר תגובות של אנשים התומכות בכך מאשר אם נחפש הוכחות הפוכות. באותה מידה, אדם שיחשוב כל היום "רק לא להשמין" ממקד את המחשבה שלו על השמנה ולכן לא יוכל להתנגד לרצונו לאכול וכך ימשיך להיות שמן.

גאה להציג לפניכם – ההתנגדות הסודית

כשאדם שעובר שינוי, מתחיל את תהליך השינוי לראשונה, הוא לא בטוח בעצמו, יש לו חששות וכל הזמן מחפש אישורים שמה שהוא עושה בסדר. בגלל שהוא מראש רואה את מה שהוא עושה כשינוי גדול ומשמעותי בחייו ועוד לא ממש בטוח בזה הוא למעשה "משדר" זאת בעזרת שפת הגוף שלו. האנשים שמסביבו חשים כי הוא נמצא במצוקה מסוימת (החשש שמלווה את השינוי) ומנסים לבדוק איך אפשר לעזור לו, כך שמה שיוצא הוא התגובה ההפוכה לחלוטין לזאת שהוא ציפה ממנה מהאנשים שמסביבו ולמעשה, מה שהם עושים הוא רק להגביר את החשש שלו.

איך מונעים מראש את ההתנגדות הסודית?

כל שינוי, כשנעשה בצורה נכונה, צריך להיעשות בצורה אקולוגית, כלומר, לבדוק באילו אזורים בחיים הוא משפיע ועל מה בדיוק בהם כך שיהיה אפשר להכיל אותו בהם בצורה מלאה וזורמת. כשהאדם שעובר את השינוי יודע בדיוק איך השינוי אמור להראות וכשיש לו מסגרת לשינוי עצמו, כמות חוסר הוודאות שלו קטנה, וחבריו, שרואים כי הוא שלם עם השינוי יקבלו זאת ביותר הבנה.

פוסט זה מוקדש למישהי שאני מחשיב כמורה, כידידה וכאחד האנשים שעשו את אחד השינויים והצעדים המשמעותיים ביותר בחייהם השנה ועכשיו, אחרי 12 שנים שנתנה לכל כך הרבה אחרים החליטה לתת לאדם היחיד שקצת שכחה על הדרך – לעצמה. ל' (השם המלא שמור במערכת), אני איתך לאן שתיפני, מחזק ותומך.

עד כאן לבינתיים
ליאור

נ.ב. מישהי פעם אמרה לי שהיא חושבת שראשי התיבות של NLP הם No Longer Polania. סתם חשבתי שזה יצחיק גם אתכם.

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?