Search
Close this search box.
אתגר-שפת-הגוף3

אתגר שפת גוף 3: איך לחדד את היכולת לקרוא אנשים כמו ספר פתוח כבר עכשיו?

אחד הדברים שאני הכי אוהב הוא לאפשר לאנשים ללמוד באמת. לא מתוך קורס או הרצאה. אלא מתוך התנסות וחוויה אישית. ובדיוק מתוך צורת החשיבה הזו, יצרתי אתגר שפת גוף בתקופת הקורונה שעזר לאנשים ללמוד לקרוא שפת גוף מבלי לצאת מהבית.

איך האתגר הזה מלמד אותנו לקרוא אנשים?

האתגר עובד בצורה הזו: אני מפרסם תמונות ושואל שאלות מכווינות. כאלו שגורמות לנו לעצור רגע ולבחון תמונות רגילות למראה בצורה אחרות. דרך עיניים שבוחנות את הפרטים הקטנים אחרת. ולמה זה חשוב?

זה חשוב כי אין לנו יכולת אמיתית לתת משמעות לסימן ספציפי של שפת הגוף שלנו מבלי לבחון את ההקשר. את מה שקורה מסביב. ואת סך כל שפת הגוף של אותו האדם. וכן, למרות שזה נשמע כמו הגיון בריא, יש עדיין אנשים שמאמינים שאדם שמשלב ידיים הוא סגור ואטום.

כדי להבין אנשים בצורה מלאה יותר, כמו שמקצועני שפת גוף (בסוכנויות ביון למשל) בוחנים אדם, רצוי שנלמד לחשוב כמוהם. זה אמנם לא משתווה למלוא ההכשרה שהם עוברים, רק שכל דבר שנלמד לזהות יכול לשפר את היכולת שלנו להגיב למה שקורה סביבנו בזמן אמת.

ועכשיו לאתגר:

לפניך 3 תמונות, מתחת לכל אחת מהן צירפתי שאלות מכווינות. אשמח לקרוא את התשובות שלך לכל אחת מהן. חשוב לציין: מותר לטעות. לומדים מטעויות. והיחידים שמפסידים, הם אלה שמפספסים את ההזדמנות לתרגל כי נדמה להם שאם ידחו, יזכרו לבצע את זה אחר כך.

אז יאללה, נתחיל:

תמונת אתגר שפת גוף מספר 1

בתמונה הראשונה, אנחנו רואים שתי נשים שותות ביחד קפה. על פניו, ניתן היה להניח שהן חברות שמנהלות שיחה האחת עם השנייה. זה הזמן בדיוק לענות על כמה שאלות כדי לבחון את ההנחה הזו:

 1. החיוך של מי מהן הוא חיוך אמיתי ולמה?
 2. האם שתיהן מרגישות מרוצות מהסיטואציה הזו? מה רומז על זה?

תמונת אתגר שפת גוף מספר 2

בתמונה השנייה, אנחנו רואים גבר לוחץ את ידה על האישה שמולו בסיטואציה עסקית. על פניו, נסגרה כאן עסקה מעולה. רק שמשהו כאן מוזר. למה אני חושב? אכווין אותך:

 1. האם איש העסקים שבתמונה שמח? למה לדעתך?
 2. האם לדעתך הוא מכבד את אשת העסקים שמולו? מה מרמז לנו על זה?
 3. עד כמה לדעתך איש העסקים שבתמונה ותיק ומיומן בעולם העסקים? מה רומז על זה?

תמונת אתגר שפת גוף מספר 3

בתמונה השלישית, אנחנו רואים קבוצה של 4 נשים צעירות במהלך פגישה חברתית. קצת דומה לתמונת האתגר הראשונה רק שהיא מאוד שונה ממנה במהות שלה. למה? נענה על מספר שאלות ונבין:

 1. מי מהנשים לא מקשיבה לשיחה? מה רומז לך על זה?
 2. מי נחשבות כמובילות או דומיננטיות יותר בקבוצה הזו? איך הגעת למסקנה הזו?

בשבוע הבא, אביא את התשובות שלי לשאלות. זהו להיום. עכשיו אשמח לשמוע בתגובות שמתחת למאמר את התשובות לכל השאלות. בהצלחה!

שיהיה לך המשך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

6 Responses

 1. תמונה-1
  האשה מימין, הבלונדינית-מרוחקת, שתי הנשים שמות מחסום בינהן, השמאלית יותר נינוחה
  להערכתי, החיוך של השמאלית יותר אמיתי, והיא יותר מרוצה.

  תמונה-2
  להערכתי, איש העסקים “לובש” חיוך של עבודה ולא של שימחה, ידו השניה על השולחן ומופנית אל אשת העסקים ממולו.
  להערכתי יש כבוד בינהם-לחיצת היד מחזקת את זה
  אין לי דרך לדעת עד כמה הוא מיומן בעולם העסקים

  תמונה-3
  האשה השניה משמאל נראית כחולמת
  הימנית ביותר נראית כדומינטית – מבט 2 הנשים מופנה אליה ועוד עם חיוך

  תודה
  נהנתי לקרוא וגם ללמוד

 2. 1-הבחורה משמאל היא זאת שמחייכת באמת – העיינים ונטיית הגוף קדימה מסמנת קרבה
  לעומת הבחורה השניה שנעה אחורה ועם חיוך מאופק יותר. נראה ששתייהן מרוצות מיזה פשוט השמאלית יותר נהנת מהסיפור.

  2-איש העסקים נראה שמח כי פגש אדם שיאכל לעבוד איתו או נהנה מהפגישה , הוא מעריך גם באופן בו לוחץ את היד(לא מלמעלה ולא מלמטה ) ומסתכל בגובה עיינים.
  נראה שהוא בתחילתו של סטטו חדר ומחפש אנשים טובים לעבוד איתם ( חייכן ) ונראה שבוטח באדם מולו(פחות דסטנס מאדם ותיק בתחום)

  3- מי שאינה מרוכזת בשיחה זאת הבחורה עם הכחול משאל לפי המבט בעיינים ושפת הגוף שלה שונה משל השאר.
  הבחורה עם הלבן , יושבת עם גב זקוף וכולן מביטות אלייה וזאת עם הכחול מימין נראה שיש לשתיהן את אותו כוח גם המרפקים שלה מונחים על השולחן. בנוסף היד של הבחורה עם הלבן על השולחן לכיוונה יחד עם זאת נראה שיש לכולן מקום בחבורה רק שזאת את עם הכחול משאמל פחות מרגישה בנוח.

 3. תמונה-1
  החיוך של האישה משמאל נראה אמיתי, בעקבות זה שזה נראה חיוך רחב יותר מזה של האישה בשמאל (רואים לפי הלחיים),
  מרגיש שהאישה משמאל מרוצה מהסיטואציה לעומת האישה מימין, האישה משמאל נשענת קדימה לעומת האישה מימין שנראה כאילו היא מנסה להתרחק, גוף מוטה הצידה

  תמונה-2
  לדעתי איש העסקים בתמונה אינו שמח, זה נראה חיוך מאולץ של עבודה. כנראה הוא לא מרוצה ב100% מהעסקה שסגר אך הרגיש שאין ברירה אחרת.
  הוא מכבד את אשת העסקים שמולו מפני שניתן לראות שהמחשב (שכנראה שייך לו) מופנה אליה, הוא מסתכל לה בעיניים, בלחיצת יד נותן לה להיות “העליונה”
  להערכתי האיש לא מיומן כל כך בעולם העסקים, מפני שבדר”כ אנשים מיומנים נוטים להשיג יותר מה שהם רוצים, לאיש הזה יש גם תחושה של חוסר נוחות קטנה (לפי היד המקופלת על השולחן, הגב הלא זקוף)

  תמונה-3
  האשה השניה משמאל נראית לא מקשיבה לשיחה מפני שהיא נשענת על ידה, מאין תנוחה של עייפות, יחד עם זה שהיא נשענת עם כל משקל הגוף על השולחן.
  הימנית ביותר נראית כדומינטית, המבט של הנשים מופנות אליה, היא נראית גם הכי בנוח בזה שהיא היחידה שלא שמה ידיים כלל על השולחן, נשענת לאחור.

  תודה
  נהנה מאוד לקרוא וללמוד ממך 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?