בית > מאמרים על NLP > איך לקבל החלטות נכונות? 7 עצות קצרות שיעזרו לך לבחור תוך שניות

איך לקבל החלטות נכונות? 7 עצות קצרות שיעזרו לך לבחור תוך שניות

4 מרץ 2012

היי,

בשבוע שעבר הצגתי 6 טעויות שבעלי עסק עושים בשיווק בפייסבוק ואת שלושהדרכים שאפשר לעשות זאת נכון. הנושא שאני רוצה לדבר עליו היום הוא הדרך שבה אנחנו מקבלים החלטות ולתת לך 7 עצות קצרות שיכולות לעזור לך לקבל את הבחירה הנכונה ביותר עבורך.

אליפות העולם בהטלת ספק

הפילוסוף הבריטי ברטרנד ראסל אמר פעם כי "הבעיה עם העולם היא שטיפשים וקיצונים תמיד בטוחים כל כך בעצמם, בעוד שהחכמים תמיד מלאים בספקות". ויש משהו מאוד עמוק באמירה הזו. משהו שאפילו קצת צובט אותנו בתוך תוכנו.

במהלך חיי היומיום, אנו מוצאים את עצמנו בצמתי קבלת החלטות. החלטות אלו אינן בהכרח מסוג ההחלטות שחורצות חיים. עם זאת, עלינו לבצע בחירה ולעתים תוך זמן קצר ותחת לחץ. רובנו, מעולם לא למד איך להחליט בצורה שכזו.

כאשר ההחלטות תלויות באדם אחר, הרבה יותר קל לנו. אחרי הכל, ברשותנו נמצא כלי השכנוע היהודי החזק מכולם – אשמה. "אם אני לא אעשה את זה", כך אנחנו אומרים לעצמנו, "אני אפגע בו או בה". במקרה שכזה, מתוך יסורי המצפון, נבחר לעשות ובכך זה יסתיים.

לעומת זאת, ישנם גם מצבים אחרים. במצבים האלה, לא כל כך קל לנו לבחור. לפעמים, כל הצדדים עשויים להפסיד או להרוויח באותה מידה. לעתים, הבחירה היא בין מספר אפשרויות שאיננו יכולים לצפות מה יקרה אחריהם.

האם בכלל קיימת בחירה נכונה?

לפי הנחות היסוד של ה-NLP, אדם בוחר את הבחירה המתאימה ביותר עבורו. חשוב לשים לב כי אין פה הנחה שלאורך זמן, אם נסתכל אחורה, הבחירה עדיין תראה, תשמע או תרגיש כבחירה הטובה ביותר שיכולנו לעשות.

העניין הוא כזה – בזמן שבחרנו, היה בידינו מידע מסויים. בהתאם למידע הזה, קיבלנו את ההחלטה. אחרי שקיבלנו את ההחלטה, עשוי להתגלות מידע נוסף. אנחנו יודעים גם מה קרה לאחר הביצוע ומה היתה התוצאה. לכן, חלקנו נוטים להתחרט ולעתים גם להטיל ספק ביכולת שלנו לבחור.

זו טעות. ברגע שבו ביצענו, ביצענו את הבחירה הנכונה ביותר שיכולנו לבצע באותו הרגע. תפקידו של המאמר הזה הוא לתת לנו כלים מהירים שכל אחד מאיתנו יכול לבצע כדי להקל עלינו את הבחירות בחיים.

7 עצות קצרות שיעזרו לך לבחור תוך שניות

העצות, או הכלים הבאים מיועדים להקל עלינו את הבחירות המסובכות. אמנם זה ידרוש מעט אימון ועם זאת, כל אחד יכול ליישם את העצות האלה בחייו כדי להחליט כל החלטה בצורה שלמה ובשניות:

1. לשחרר את הצורך בבחירה מושלמת – אם נחשוב שבחירה חייבת להיות תמיד הכי נכונה או הכי מתאימה, אנו נקפא ולא נבצע. כאשר נבין ששום דבר לא יכול להיות מושלם עד שלא השלמנו אותו, נוכל להתמקד בהחלטה.

ב-NLP אנחנו מבדילים בין עשייה לבין התוצאה שלה. אם נרצה שהתוצאה תהיה מושלמת, עלינו פשוט להתחיל לעשות. כאשר אנחנו עושים והתוצאה נמצאת מול עינינו, יהיה לנו קל יותר להתאים את מעשינו, כדי להגיע אליה.

2. לוותר על הצורך ולפעול מתוך רצון – אם אנחנו חייבים להשיג משהו, נסכים לבצע החלטות שלא בהכרח ישרתו את האינטרסים שלנו. כשאנחנו פועלים מתוך נזקקות, שיקול הדעת שלנו מוסט לטובת החלטות רגשיות.

רק אם נוותר מראש על הדבר שמעניין אותנו, נוכל להחליט מהו הגבול שאותו לא נסכים לחצות. אז ורק אז, נוכל לבצע את ההחלטה הנכונה ביותר עבורנו. בצורה זו, נוכל לפעול מתוך רצון חופשי ולא מתוך צורך.

3. לנטרל את הרגשות בזמן בחירה – לעתים רחוקות, החלטה רגשית תעזור לנו באמת להגיע אל המטרות שלנו. שיטת NLP מהירה לעשות זאת בזמן אמת היא לעצור שניה ולנשום. לאחר הנשיפה, נדמיין לוח חלק לחלוטין מולנו.

על פי ה-NLP, השימוש בדמיון מעביר מסרים אל התת מודע שלנו. בזמן שאנו מדמיינים את הלוח החלק, אנחנו מסמנים לתת המודע שלנו לנקות את הראש. במצב זה, גם ההיגיון שלנו מתנקה מרעשים וגם האינטואיציה זמינה יותר עבורנו.

4. לדעת מה אנחנו רוצים להשיג – אם אנחנו רוצים להשיג תוצאה, נצטרך להגדיר אותה בצורה מדוייקת. ועדיף לעשות את זה על דף נייר, מראש ובבית. אם נחליט כך מראש, נכווין את תת המודע שלנו לנתב את הבחירות שלנו לשם.

5. לזהות מהן האפשרויות שמהן אפשר לבחור – לעתים, נותנים לנו לבחור בין מספר אפשרויות לבחירה (בדומה לטכניקת הקשר הכפול ב-NLP). עצם כך שהן הוצגו בפנינו, אינה הופכת אותן ליחידות מהן נוכל לבחור. עצם ההצגה רק הופכת אותן לאפשרויות הגלויות.

אם נרצה לחשוף עוד אפשרויות נוכל לשאול "אילו אפשרויות נוספות קיימות?". על פניו, זוהי שאלה פשוטה. מעשית, כמעט אף אחד אינו שואל אותה. תגובתו של האדם השני, המילולית או הלא מילולית לשאלה, תחשוף את האמת.

6. לבחור תוך 3 שניות – ככל שהזמן עובר, אנחנו מאפשרים לעצמנו להתחיל לחשוב על הבחירה. כאשר אנחנו חושבים על הבחירה, מתחילות לעלות גם מחשבות המטילות ספק בבחירות שלנו.

לכן, אנחנו נרצה לבחור לפני שנתחיל לקשקש עם עצמנו בראש. 3 שניות הן בדיוק הזמן שלוקח לנו להתחיל לחשוב על ההחלטה. אנחנו נרצה לבצע אותה במהלכן.

7. לחפש הזדמנויות – זה נכון, רוב האנשים בוחרים שוב באפשרויות שכבר בחרו בהן בעבר. עם זאת, אנחנו לא יכולים לצפות לתוצאה חדשה אם נתנהג בצורה דומה. לפעמים, דווקא האופציה הלא מוכרת, יכולה לפתוח לנו דלת להזדמנויות חדשות שיקחו אותנו למקומות חדשים.

ההצלבה בין 7 העצות הללו, תאפשר לך לקבל החלטות במהירות ובביטחון. בשל הפשטות שלהן, ניתן להתחיל ליישם אותן כבר עכשיו.

עכשיו, מסקרן אותי לשמוע בתגובות פה למטה, מה דעתך?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

תגובות למאמר

| 24 תגובות
 • אחת הבעיות שלי היא שאני לא יכול להחליט במה לבחור ,תודה!

 • ליאור
  זה מה שנקרא – 7 בום!!!

 • טוב, שמתי לינק לקבוצה שלי בפייסבוק.

  תודה

  גיא

 • הנקודה המשמעותית ביותר לדעתי היא מס' 2 ! הפעם הראשונה שחוויתי התנסות מסוג זה היתה לפני קניית דירה. כאשר ויתרתי והסכמתי שהיא לא תהיה שלי – נסגרה העיסקה. אבל לדעתי מעט מאד אנשים מסוגלים לעמוד בתנאי הזה…

 • קראתי, החכמתי והדפסתי לקריאה עתידית נוספת. תודה ליאור 🙂

 • אני בעייתית בקבלת החלטות.
  אני כל הזמן חושבת על מה יקרה אחרי זה ועל ההשלכות של הדברים.
  אילו הייתי בוחרת לפי מה שטוב לי באותו רגע סביר להניח שהייתי בוחרת אחרת ברוב הפעמים.
  מה נכון ? לבחור את מה שטוב עכשיו ? או להתייסר ממחשבות מייאשות על מה שיקרה אחר כך ?
  מה הדרך ?

  • פשוט לבחור, להמשיך הלאה ולהתמודד עם התוצאות. הרי האפשרות שלך לצפות את הנולד מוגבלת והיכולת שלך לחזור בזמן מושבתת.

   ובינינו, זה מה שתעשי בכל מקרה, רק בלי העינויים המחשבתיים.

   יום מעולה ושבוע טוב,
   ליאור

 • אני כרגע מתלבטת בנושא מאוד חשוב שישפיע לי רבות על מהלך החיים.
  יש לפניי שתי אופציות.
  ב"3 השניות" הראשונות , כמו שאתה כותב , היה לי ברור שאלך על החלטה מסוימת.
  ואז אחרי שהזמן עבר פתאום היה לי ברור כשמש שאלך על האופציה השנייה וכבר התחלתי להתקדם לעבר הסגירה.
  אבל שוב, לאחר שיחות עם בלי סוף אנשים קרובים ופחות קרובים שהראו לי נקודות מבט חדשות לגבי ההשלכות של ההחלטה שלי, האופציה הראשונה נראתה לי טובה יותר.
  ככה שאני לא יודעת מה עדיף. ללכת על ההחלטה הראשונית (אינטואיציה) או לשקול מתוך הגיון, הסתכלות קדימה, לחפור ולנבור ולאחר כ-ל איסוף המידע הזה להגיע להחלטה.

  • אני מאמין גדול בבחירה הראשונה (זו של 3 השניות) כך שאם הייתי צריך לייעץ לך ולא היה לי מידע נוסף, בהחלט הייתי הולך על הבחירה הראשונה.

 • מאוד עזרתי לי בנושא של בחירה…. תודה על כך.
  אך אני נמצא כרגע במין צומת דרכים של בחירה בשתי דברים …. ואני חושש מהבחירה ונמנע. ממנה כיכול הנראה מפעילות יתר של הרגש מהבחירה…
  האם יש עוד שיטות לנטרול הרעשים ולהפעלת האינטואיציה שאינה פועלת אצלי בבחירות מכריעות ?

 • מאמר טוב…אבל קשה ליישום מבחינתי אני בחור צעיר שעומד בצומת דרכים גדולה מאוד בחיי ויש בידי שתי אפשרויות שתיהן האהבות שלי ועל שתיהן לא אוותר השאלה את מה למקצע ואת מה להשאיר בתור אהבה בלבד… איך מחליטים בשטח במצב כזה? על פי מה? זה בכל זאת בחירות הרות גורל

  • גל,

   העניין הוא שאם תיישם את המאמר תגלה שפחות חשוב במה לבחור ויותר חשוב להתמודד עם תוצאות הבחירה מתוך בגרות.

   ככל שתחשוב על הבחירה שלך יותר כך תתקשה יותר לבחור. אם 2 האפשרויות שוות, פשוט תחליט על אחת מהן. זה גם ככה הדבר שתעשה בסוף רק שעד אז אתה תתחבט ללא הפסקה ואולי אפילו תרגיש אשמה שלא בחרת בשני.

   אחרי שבחרת באחד, לך על זה. ועכשיו, אני בטוח שתתמודד עם התוצאות (חיוביות כשליליות) ותמשיך להתקדם בחייך.

   בהצלחה!
   ליאור

 • תודה על המאמר….אבל יש לי שאלה אלייך אם אני כבר בחרתי דרך ואחרי זמן אני מרגיש שהדרך שאני נמצא בך לא מתאימה לי כל כך מה לעשות במקרה כזה..האם להפסיק מה שהתחלתי וללכת למה שהו חדש או להמשיך איפה שהייתי….

  • 2 דברים שחשוב לעשות במצב כזה:

   1. לבחון את המיקום שלך ביחס לתוצאה. אם אתה עדיין בדרך לשם, זה טוב. אם לא, שנה את הדרך. אגב, גם אם אתה בדרך לתוצאה ואתה לא מרוצה מהדרך, מותר לך לבחון את האפשרויות ולבחור דרך אחרת שגם תרגיש לך יותר בנוח.

   2. לבחון את התוצאה הסופית. יכול להיות שכיוונת כשיצאת לדרך לתוצאה שחשבת שאתה רוצה והיא השתנתה. זה קורה וזה בסדר. אם התוצאה שלך השתנתה, תגדיר אותה מחדש ותבדוק אם הדרך שלך היא עדיין המתאימה ביותר. אם לא, תשנה גם את הדרך.

   המשך חג שמח אבי!

 • כל ההמלצות טובות מלבד זו העוסקת בנטרול הרגש – מדוע לנטרלו? אולי יש סיבה מוצדקת להופעתו

  • בעוד שלרגשות יש מגוון שימושים יעילים (גם לרגשות החיוביים וגם לרגשות השליליים), בזמן קבלת החלטה שצריך ליישם באופן מיידי הרגש עשוי להסיח אותנו מבחירה באפשרות שבצורה שקולה היינו מקבלים. הדבר שמנתב אותנו בנקודה הזו, היא האינטואיציה שכבר משלבת בתוכה את כל הידע שיש לנו על הנושא (פשוט החשיבה על הנושא נעשתה בצורה לא מודעת על ידי תת המודע). הרגש, עשוי לגרום לנו לא להקשיב לאינטואיציה אלא ללכת "בעקבות הלב" אל עבר בחירה שעשויה לפגוע בנו.

 • בהקשר לתשובה של משתמש אנונימי. האם קבלת החלטה על סמך הרגש ברוב המקרים תפגע בנו? הרי הרגש הוא נוצר ממחשבה.

  • יוסי, זה מאוד משתנה ממקרה למקרה. רק שבמקרה שאנחנו מאוד נסערים רגשית, הרגש עשוי להעיב על יכולת האבחנה שלנו ולמשוך אותנו לבצע החלטה שלא בהכרח משרתת אותנו.

נשמח לשמוע מה דעתך:

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?