חיפוש
Close this search box.
חשיבה-חיובית

חשיבה חיובית: 3 טיפים מוכחים מדעית שיעזרו לנו להוריד את הלחץ בחיים

היי,

בשבוע שעבר, שלח אליי משה, קורא ותיק של בלוג ה-NLP שלנו שאלה מרתקת: במשך הרבה מאוד זמן אני שומע על הנושא של חשיבה חיובית וקצת נתקע. מאוד קשה לי להיות חיובי כל הזמן. בטח שלא עם כל החדשות מסביב. איך אפשר לאמץ חשיבה חיובית ?

בין המינוס לפלוס

לחץ. הקללה שהיא גם ברכה. יותר מדי משתק אותנו. בכמות הנכונה, הוא דווקא יכול להיות כוח מדרבן לא רע. רק שכשאנחנו לחוצים וגם מתמקדים בדברים רעים שקורים, הלחץ לוקח אותנו למקומות הלא נכונים. וזה בדיוק המקום שבו חשיבה חיובית יכולה לעזור לנו.

רק שיש פה בעיה: כשרוב האנשים חושב על חשיבה חיובית יש לו את אותה הבעה. משהו בין ציניות לבלבול. מה רוצים מאתנו אלה. מה חיובי. לא ראיתם חדשות? לא קראתם את מה שההוא אמר? איזו חיוביות יכולה כבר להיות?

רק שחשיבה חיובית היא לא מה שרוב האנשים חושב. לא מדובר על לספר לעצמנו סיפורים ולהתעלם מהמציאות. או להסתובב עם חיוך מטופש על הפנים. למרות שזה דווקא נחמד, כשיש סיבה טובה. חשיבה חיובית היא משהו אחר לחלוטין.

מה זו חשיבה חיובית בכלל?

חשיבה חיובית היא מיומנות מחשבתית שמאפשרת לנו לזהות הזדמנויות. להיות מסוגלים לפרק משהו שקורה לנו ולהוציא ממנו את הטוב ביותר. ואם אין טוב ביותר, אז לפחות להפיק ממנו את התוצאה הכי פחות גרועה.

רק שכדי להשתמש בסוג כזה של חשיבה, אנחנו נדרשים להתגבר על הרגל קיים של חשיבה שלילית. כזה שמוטמע בנו כתוצאה מתרגול של שנים. אחרי הכל, למדנו להיות ספקנים. לחפש את השלילי מאחורי כל דבר. אנחנו לא רוצים "לצאת פראיירים". ו"אין מתנות בחינם".

אני דווקא בעד לשמור על ספק בריא. הוא מגן מכל מני אנשים שטובתנו לא תמיד בראשם. ועם זאת, אפשר למצוא פוטנציאלי להוציא את המקסימום האפשרי מכל סיטואציה. אפילו אם היא ללמוד ולזכור מהניסיון, לא לעשות משהו לא מוצלח שוב.

איך נתחיל לחשוב בצורה חיובית יותר?

ב-NLP אנחנו מאמינים כי אי אפשר לבטל הרגל. פשוט צריך ללמוד אחר ולתרגל אותו במקומו. אז, החדש מחליף את הישן. ונכון שיש כלי NLP שמאפשרים לנו לעשות את זה בפחות זמן. רק שאני רוצה לתת לך כלים שיאפשרו לך לעשות את זה גם אם עוד לא הספקת ללמוד.

הטיפים הבאים הם טיפים שיכולים לעזור לנו לפתח קצת יותר חיוביות. הם מטמיעים אותה בתוכנו. ודוגרי? מעבר לזה שהם מוכחים מדעית כיעילים, הם מאוד מאוד פשוטים ליישום ולא דורשים יותר מדי זמן. אז יאללה, נתחיל:

טיפ חשיבה חיובית 1: לדמיין אותנו בעתיד במשך 5 דקות

מחקר מרתק שנערך באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד מצא משהו יוצא דופן. החוקרים גילו שמספיק שנדמיין במשך 5 דקות במשך שבועיים איך נראה "האני האידיאלי" שלנו כדי לגרום לנו להפוך להרבה יותר אופטימיים.

מה זאת אומרת "האני האידיאלי"? פשוט מאוד. האני האידיאלי הוא אנחנו, בעוד תקופה לא ארוכה מדי. כשכבר הגענו למקום שנרצה להגיע. כשכבר השגנו חלק מהמטרות שחשובות לנו. ואז, נרצה לראות איך נתנהג במערכות יחסים, בעבודה ובחיים האישיים שלנו אחרת.

כדי לשדרג את זה עם NLP אגב, הייתי ממליץ פשוט לדמיין שאנחנו נכנסים לתוך הדמות הזאת. וממש להרגיש איך זה מרגיש אחרת, כשאנחנו היא. איך נגיב אחרת לאנשים. איך נתייחס לביקורת. אפילו מה שונה ביציבה ובנשימה שלנו שם.

חשוב לציין: אם קשה לך לדמיין, זה בסדר. זה לא צריך להיראות כמו סרט חי, צבעוני ומדויק. אפשר לעשות רק "בכאילו". להניח ש"האני האידיאלי" שלנו יושב מולנו. ואז להרגיש במשך 5 דקות איך זה היה מרגיש, נראה ונשמע אם כבר היינו שם.

טיפ חשיבה חיובית 2: שימוש ביומן הכרת טובה

מאוד קל לשים לב לרגע הנוכחי. לקחת כמובן מאליו את מה שמתנהל כמו שצריך. רק שמחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה על חולי לב א-סימפטומטיים, שיש להם סיכוי גבוה יותר להתקפי ומחלות לב, הראה שהכרת טובה משפיעה על הבריאות הפיזית שלנו.

במחקר, בדקו החוקרים את הקשר בין מצב רוחם של אנשים שחלו בליבם ללא תופעות מורגשות למצבם הפיזי. הם גילו שחולי הלב שהיו מודעים יותר לקיים בחייהם ולדברים חיוביים שקרו להם, ישנו טוב יותר, היו מדוכאים ועייפים פחות ואפילו על מדדי הדלקתיות שלהם ירדו.

אז מה הרעיון של יומן הכרת טובה? לנהל יומן. לא חייב אפילו להיות כתוב על דף. מספיקה גם אפליקציית פתקים. ובתוך היומן, נכתוב מה יש לנו שאנחנו מודים עליו. ובנוסף, כל דבר טוב שקורה לנו. בין אם הוא הצלחה גדולה, קטנה או סתם משהו שעבד כמו שצריך.

המטרה של היומן הזה היא קודם כל לגרום לנו להיות יותר מודעים לדברים טובים שקורים לנו. לא לקחת אותם כמובנים מאליהם. ואם עובר עלינו משהו רע, תמיד נוכל להסתכל ולהעריך מחדש את עצמנו. נטען את עצמנו וזה יקל עלינו באופן משמעותי.

טיפ חשיבה חיובית 3: לצחוק וכמה שיותר

במשך תקופה ארוכה, אני עוקב אחרי מחקרים שבודקים את השפעת הצחוק על צורת החשיבה הכללית והבריאות שלנו. מחקר מקיף בן 15 שנים שנערך בנורבגיה על יותר מ-53 אלף משתתפים מצא כי לחוש הומור יש השפעות בריאותיות מאריכות חיים, הן לגברים והן לנשים.

זה לא מקרי. צחוק ספונטני משחרר אצלנו אנדורפינים, כימיקלים טבעיים שמפרקים כאב ולחץ. ושמירה על רמת לחץ מאוזנת בהחלט יכולה להביא אותנו להיות שקולים יותר כשאנחנו מגיעים למצבים. אפילו אם הם שליליים. אז, יהיה לנו קל יותר להבין אותם.

אז מה אני מציע? להתחיל לאזן את כל המידע שאנחנו רגילים לצרוך עם קומדיות. הופעות סטנדאפ. אפילו סתם שיחות עם חברים שיודעים להצחיק אותנו. לא במקום. פשוט להוסיף את זה ליום יום שלנו. ובינינו, אם כבר להתמודד עם החיים, אז עוד קצת חיוך בטוח לא יזיק.

עכשיו, מסקרן אותי לשמוע בתגובות שמתחת למאמר: האם יש לך שיטה נוספת שעוזרת לך להוריד את הלחץ ולחשוב בצורה חיובית יותר?

שיהיה לך המשך שבוע מעולה,
ליאור

נ.ב. בשבוע הבא תיפתח ההכשרה האחרונה שאעביר ב-NLP (הכשרת הפראקטישנר). אם תמיד סיקרן אותך ללמוד NLP וחיכית לזמן המתאים ללמוד אצלנו, לא יהיה זמן טוב יותר מעכשיו. וכן, נשארו רק 4 מקומות אחרונים.

אם בא לך לקבל פרטים נוספים, ניתן לקרוא אותם בקישור הבא: הכשרה לשימוש בכלי ה-NLP או לחליפין ליצור איתי (כן איתי אישית) קשר בטלפון 03-7445197 ולקבל פרטים נוספים.

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

5 תגובות

 1. היי ליאור,
  ממליצה על אפליקציה "יומן האושר"
  להודות על כל דבר טוב שקורה לנו במהלך היום.
  יש תמיכה בעברית וגם אפשרות לסיסמא.

 2. זה ברור שצריך הכרת טובה ולכן מתפללים לאלוקים ומודים לו כל יום
  איך שקמים בבוקר אומרים "מודה אני" מודים על החיים על היכולות
  על כל דבר לפני האוכל ואחריו אנחנו מודים זה בסיס מאד חשוב הכרת הטוב
  "מזמור לתודה" וכו'
  זה ממש נותן סיפוק להכיר בטובה וזה באמת עוזר לחיות רגוע יותר תנסו
  הרי כל החכמות כבר נתנו בתורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: