חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
תמונה חסרה

קריאת מחשבות?

שלום חברים,

לא מזמן שאל אותי לקוח האם ניתן לקרוא מחשבות בעזרת כלי ה-NLP. מכיוון שהשאלה נשמעה לי קצת מוזרה, ביקשתי ממנו להסביר לי למה הוא מתכוון בדיוק והוא בתורו אמר לי "ראיתי כמה תוכניות בטלוויזיה של אמן החושים נמרוד הראל והמנטאליסט דארן בראון וזה בהחלט נראה כאילו הם משתמשים ב-NLP ובמספר קטעים הם קראו את מחשבותיהם של האנשים שמולם".

בעוד שאני רוחש כבוד רב לאנשים כמו נמרוד הראל ודארן בראון ואין בכוונתי לחשוף את הדרך בה קסמיהם מבוצעים באמת, בהחלט ישנן דרכים NLPיסטיות להגיע לתוצאה דומה, אם לא זהה.

מיקום המחשבה

אדם חכם אמר פעם שהדרך הכי טובה לקרוא את מחשבתו של אדם היא לשים אותה שם מראש. ככל שהמשפט משעשע ונכון, הוא עדיין לא מסביר תופעות בהן אתם בדיוק חושבים על מישהו או מדברים עליו, אפילו אם לא דיברתם כבר תקופה ופתאום הם מתקשרים אליכם או שישבת עם חבר טוב או חברה טובה וכאילו בצורה מתואמת לחלוטין חלפה מחשבה זהה אצל שניכם, מבלי להחליף מילה.

מכיוון שישנם אנשים רבים, חלקם נמנים על קהל קוראיי, החושבים כי ישנם כוחות על טבעיים המאפשרים לאנשים מסוימים בצורה טלפתית לקרוא את המחשבות החולפות בראשם של אנשים או להשפיע על אותן מחשבות, בפוסט הנוכחי אני מעוניין להראות את הנושא דרך עיניים קצת אחרות, קצת יותר לוגיות – עיני ה-NLP.

ב-NLP אנחנו מניחים כי לכל אדם "מפת עולם" משלו, שמהווה את הדרך שבה הוא רואה שומע וחווה את העולם שסביבו. כמו כן, אנחנו מניחים  כי כל התקשורת שלנו מבוססת על הדרך בה אנחנו חווים את העולם ולכן איננו יכולים שלא לשדר בצורה מילולית או בלתי מילולית את מה שאנחנו חושבים.

אם אתם כבר עושים אחד ועוד אחד כבר ראיתם כיצד אפשר רעיונית לקרוא את אותן מחשבות. העניין הוא שאם זה היה כל כך פשוט, כל אחד היה יודע מה אנחנו חושבים.

כיוון אחר

עכשיו, אנחנו יודעים כי כל אדם משדר את המחשבות שלו בכל רגע נתון ומשהו בכל זאת לא מאפשר לנו לקרוא אותן. המשהו הזה עומד שם כמו מסך עשן שמאפשר לנו לטעום בצורה קלילה מאותן מחשבות, שהרי אנחנו יכולים להסיק את כוונתו של האדם שמולנו בצורה כללית ובכל זאת דואג כי ככל שנתקרב לקרוא את המחשבות כך הן יחמקו מבין אצבעותינו. למשהו הזה קוראים – המפה שלנו.

המפה שלנו, היא הדרך שבה אנחנו חווים את העולם והיא ייחודית ושונה לכל אדם. עם זאת, בכל מני מקומות נקודתיים, המפות שלנו יכולות לחפוף לאלו של אחרים. ככל שהמפה שלנו תואמת יותר לזו של אדם אחר, הפוטנציאל שלנו ליצור כימיה משותפת רק עולה.

אחד הנושאים הראשונים שאנו מלמדים בקורס ההכשרה לעיסוק ב-NLP הוא כיצד תחדדו את החושים שלכם. ככל שהחושים שלנו מחודדים יותר, כך אנו מבינים טוב יותר את האדם שמולנו – אם נשים לב מתוך סקרנות מלאה לדרכים בהם אדם מדבר ומתנהג ונראה את הדברים שחוזרים על עצמם נוכל ללמוד כיצד הוא באמת חווה את העולם.

כשאנחנו לומדים בצורה הזו את הדרך בה הוא חושב, אם נבחר לחשוב דרך הצורה שלו, רוב הסיכויים שנגיע לתוצאות דומות.

אם תחשבו על זה, זה הרי הגיוני שתחשבו כמו חבריכם, לא רק כי אתם מסוגלים לקרוא את מה שהם משדר יותר טוב (הרי המפות שלכם חופפות באותה נקודה) כשהם לידכם, אלא גם כי המפות החופפות שלכם מייצרות דפוס מחשבות דומה. כשהמפות החופפות מייצרות דפוס מחשבה זהה, זה רק הגיוני להסיק כי באותו זמן שאתם חושבים על משהו שמוביל אתכם לחשוב עליו, הוא יחשוב עליכם מסיבה דומה מאוד.

שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: