חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
decisiveness

איך לקבל החלטות במהירות? טיפ עוצמתי יעזור לנו לגלות בזמן אמת מהי הבחירה הנכונה ביותר עבורנו

היי,

בשבוע שעבר, הסברתי למה חשוב לפעמים לבצע מניפולציות למרות שיש אנשים שחושבים שמספיק פשוט להיות הם. היום, רציתי לחשוף טיפ מיוחד שבו אני אישית משתמש כדי לבצע החלטות כשאין לי זמן לשבת ולשקול את כל אחת מהאפשרויות.

שוב, מותש

הוא כרסם את הציפורניים בעצבנות. הסתכל ימינה ושמאלה. בא להושיט את היד וללחוץ על האפשרות. ואז חזר אחורה. למרות שזו רק הייתה בחירה בין "שירות לקוחות" ל"תמיכה טכנית". ובגדול, זה לא היה מפריע לו אם זה היה קורה לו רק כאן. במרכז השירות.

חצי שעה לפני זה הוא חיפש חנייה. מצא אחת שנמצאת די קרוב לכניסה וחנה. רק שכשהתחיל ללכת, הוא ראה חנייה קרובה יותר. אז הוא חזר לרכב והזיז אותו עוד קצת יותר קרוב. ובצורה מפתיעה, שנייה אחרי שחנה מצא אחת יותר קרובה. ועד שהגיע אליה, היא כבר נתפסה.

שעה לפני זה הוא חשב מתי לצאת מהבית. היה לו רק עוד משהו אחד לעשות. וחשב שהוא יספיק לעשות אותו. לא שזה היה דחוף. רק שידע שאם יעשה אותו עכשיו, יכול להיות שיאחר. מצד שני, זה יחסוך לו מלא זמן אחר כך. ומרוב מחשבות הגיעה השעה לצאת מהבית.

ועכשיו הוא מול הכפתור. אנשים מאחוריו החלו לרטון. למלמל משהו עליו. וזה עצבן אותו. לא רק בגלל שהוא שנא שלוחצים עליו. אלא כי לא ידע במה לבחור קודם. היה לו משהו לעשות גם אצל מחלקת שירות לקוחות וגם אצל התמיכה הטכנית. ושוב, מותש, הוא נאלץ לבחור.

במעגל אינסופי

אין דבר יותר מתסכל מלהיות תקוע בין 2 אפשרויות. בעיקר כי אנחנו יודעים שאנחנו חייבים לבחור. וברור לנו שכאשר אנחנו בוחרים באפשרות, אנחנו מאבדים את היתרונות של השנייה. רק שאז… אנחנו תקועים במעגל אינסופי. מעגל ה"לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה".

כן, אני יודע. אף אחד מאתנו לא אוהב להפסיד. או להרגיש שפספס הזדמנות טובה יותר. ובגלל זה קורים מצבים שכאלה. רק שמצבים כאלה תוקעים אותנו במלכוד שגורם לנו לדחות את העשייה. ואז, אחרי שסיימנו להציק לעצמנו על הבחירה, אנחנו גם מרגישים פספוס. יופי.

לפעמים, אין לנו ברירה מלבד להתמודד עם החלטה שכזו בזמן אמת. לפעמים, אנחנו מרגישים שאם נדחה את ההחלטה הזו עוד, זה רק יסבך אותנו ויוביל אותנו לא לבחור. ולפעמים, אנחנו פשוט רוצים כבר להפסיק להתעסק בבחירה עצמה ולעבור לשלב התכל'ס – העשייה.

זו בדיוק הסיבה שבגללה אנחנו חייבים שתהיה לנו שיטה שתעזור לנו לבחור. בין טוב לטוב יותר. בין רע לפחות רע. פשוט שיטה לבחור. אחת שנוכל ליישם בזמן אמת. במהירות. בהחלטיות. ללא חרטה. לפני שהכול יסתבך. וזו הסיבה שבגללה המאמר הזה נכתב.

טיפ עוצמתי לקבלת החלטות מהירה, החלטית ונכונה

הרבה מאוד החלטות נתקעות בשלב שבו אדם חושב שהוא יכול לצפות את העתיד. אנחנו לא. ואם יש לך מכונת זמן, יש לי משקיע שמוכן להשקיע. רק שרוב הסיכויים שאין לך. ולמרות זאת, עדיין חשוב לנו לבחור בחירה שתהיה נכונה.

באחד המאמרים הקודמים, הסברתי שכשאנחנו בוחרים, עלינו לעשות זאת תוך 3 שניות. לפני שהמוח המודע, החושב והחופר שלנו מתחיל לתפקד. על סמך המידע שכבר יש לנו. ועל סמך האינטואיציה שלנו.

עם זאת, לפעמים זה קצת יותר קל להגיד מלבצע. וזה בדיוק המקום שבו הטיפ הזה נכנס. וזה לא סתם טיפ. גיליתי אותו לגמרי במקרה כשנאלצתי להחליט את אחת ההחלטות הקשות ביותר בחיים שלי. וכאן בדיוק נכנס משהו מעולם ה-NLP שיעזור לנו.

בצורה מרתקת, תת המודע שלנו יודע בדיוק מה האפשרות הטובה ביותר עבורנו. הוא הרי מכיל את כל המידע שאנחנו יודעים על הנושא. ויודע לבצע חיתוך מהיר מאוד של המידע הזה. רק שלפעמים, אנחנו נותנים לסתם מחשבות להסיח אותנו.

לפני מספר שנים גיליתי שיטה שמאפשרת לי לגלות באיזו אפשרות תת המודע שלי היה בוחר. פשוט נתתי לאדם אחר להגיד את האפשרויות בקול ושמתי לב איך הגוף שלי הגיב לכל אחת מהן: האם התכווצתי? האם נרגעתי? האם הבעה קפצה לי על הפנים? מה היא הייתה?

זה דורש מאתנו להיות קצת יותר מודעים לתגובות שלנו. רק שבהתאם אליהן, נוכל לזהות בקלות איזו אפשרות מועדפת על ידי התת מודע שלנו. רק צריך לשים לב לשינוי ביציבה שלנו. בנשימה שלנו. בהבעות הפנים שלנו. ומאותו רגע, זה נהיה פשוט שקוף לזיהוי.

אז, אנחנו פשוט צריכים לבחור באפשרות שהגבנו אליה בצורה הטובה ביותר. כי היא זו שתת המודע שלנו מעדיף. ואם נחשוב על זה, גם אנחנו. וכל מה שנשאר הוא פשוט לצאת לדרך, להתמודד עם התוצאות ולתקן אם לא קיבלנו בדיוק את מה שציפינו.

זהו להיום. עכשיו, אשמח לקרוא בתגובות פה למטה: מה דעתך על המאמר?

שיהיה לך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

10 Responses

 1. אחלה מאמר. אני אישית שיש לי אפשרות בחירה מבין כמה דברים אני כותב באפליקציית פתקים באייפון את הבחירה ואז ליד כל בחירה אני כותב איזה דברים טובים אני יקבל ממנה ואיזה דברים רעים. אחרי זה מסתכל על כל הבחירות ורואה מה הבחירה שמביאה לי הכי הרבה ערך והכי פחות דברים שליליים והולך לפיה

 2. אני רוצה לשאול לגבי נקודת הפתיחה של הטיפ הזה, שהתת מודע יודע את האפשרות הטובה ביותר עבורנו.
  הרי בתת מודע מאוחסנות גם הרבה אמונות ולמידות מגבילות – אז אולי הוא יקבל החלטה על פיהן?

  תודה על תשובתך

  1. דוד, אתה לגמרי צודק. התת מודע מאחסן גם אמונות ולמידות מגבילות. עם זאת, למודע שלנו אין מידע שאין לתת המודע שלנו. במילים אחרות, גם אם אנחנו בוחנים במודע את אותו המידע, אנחנו עושים זאת עדיין תחת האמונות והלמידות המגבילות. הטיפ שהצעתי פשוט מכוון אותנו לבחירה מהירה באפשרות הטובה ביותר שידועה לנו בזמן אמת, בהנחה ששום מידע חדש לא מתקבל.

   1. הבנתי.
    אולי נגדיר זאת כך: הבחירה המהירה הזו נותנת את המירב במצב הקיים – את הדרך היעילה ביותר בתוך הסבך של האמונות והלמידות שלפעמים סותרות זו לזו ויוצרות קונפליקטים.
    ועם זאת, תהליך מקצועי שיבחן ויפרק אמונות מגבילות ומיותרות, יכול לכאורה לתת תוצאה טובה יותר.

 3. נשמע מעניין. זה יוצא מנקודת הנחה שעמוק בפנים אנחנו יודעים מה אנחנו באמת רוצים, רק שאנחנו חייבים שההחלטות שלנו יהיו מבוססות על איזשהו תהליך רציונלי וכשאין זמן – השיטה הזו מספקת בדיוק את זה – משקפת את תחושת הבטן שלנו. אנסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?