בית > מאמרים על NLP > איך שינוי קטן שעשיתי בחשיבה שלי גרם לי לפתח ביטחון עצמי מפלדה?

איך שינוי קטן שעשיתי בחשיבה שלי גרם לי לפתח ביטחון עצמי מפלדה?

14 יוני 2020

היי,

בפעם הקודמת, הבאתי 3 טיפים לא צפויים שיהפכו אותך לאדם משכנע יותר מבלי להשתנות. היום, נענה על שאלתו של אלעד, קורא חדש בבלוג ה-NLP שלנו: אני מנסה כל הזמן לעשות דברים כדי לפתח ביטחון עצמי והוא לא יציב. איך אתה פיתחת את הביטחון העצמי שלך?

לא המרכז של המעגל

לא תמיד היה לי ביטחון עצמי מרשים. לא תמיד הייתי ההוא שעומד לפני קהל בקלות. וההוכחה לזה, היא תקופות שלמות בחיים שלי, שאין לי בהן ולו תמונה אחת. לא אהבתי את איך שנראיתי. בטח שלא האמנתי ביכולות שלי. שלא לדבר על עמידה מול קהל.

זה לא קרה כי לא הייתי חכם או מוצלח. הייתי חכם. ידעתי לצייר בצורה מרשימה. די חברותי. רק שאף פעם לא הייתי המרכז של המעגל. פשוט אחד מהחבר'ה. והייתי מאוד מרוצה מהמקום הזה. הוא לא שם אותי אף פעם בסיטואציה מביכה. או דרש ממני לצאת מהקובייה שלי.

רק שבפנים, הדהדה מילה אחת שוב ושוב. מילה, שרוב האנשים סולד ממנה. הפוטנציאל. מהסוג שתמיד מספרים שיש לך לאמא שלך, ביום ההורים. רק שמשום מה, הפוטנציאל להצליח יותר, נשאר באוויר. והנטייה… היא להתנרמל וליישר קו עם כולם.

נקודת הראבאק

ההחלטה להשתנות לא הגיעה במכה. זה היה תהליך ממושך של שבירה. שבירה עד ל"נקודת הראבאק". הנקודה שבה ממש נשבר לך וברור לך שהגיע הזמן להשתנות. הנקודה, שהובילו אליה הרבה אירועים קטנים שבהם לא הייתי מרוצה מהמצב שלי.

רק שהייתה לי בעיה בנקודה הזאת. לא האמנתי בעצמי. ולא סתם. הסתכלתי על אחרים שהצליחו וזה ממש כאב לי. לדעת שאנשים כמוני יכולים להצליח ואני לא. וזה הטריף אותי. גרם לי להלקות את עצמי. להיות מאוכזב. וזו, לא נקודת פתיחה טובה.

אז עשיתי את מה שרוב האנשים יעשו בנקודה הזו. יתחילו לחפש מידע. אם לא לעשות, לפחות להכין את עצמי לשינוי. וזה לא היה קל. היה לי אנטי והמון ספקנות כלפי כל עולם ההתפתחות האישית. ובצדק. צריך לצרוך תכני התפתחות אישית עם המון הגיון בריא. וגם לדעת לסנן.

מה המשפט הטוב ביותר שקראתי על ביטחון עצמי?

באחד הספרים שקראתי, מצאתי שורה מעולה. שורה שגרמה לי לעצור לרגע ולחשוב: בהנחה שלעולם לא נהפוך לאדם אחר, חשוב שנפסיק להשוות את עצמנו אליו. וזו שורה מקסימה. בעיקר כי היא אומרת שני דברים מאוד חשובים.

הראשון, הוא שאנחנו לא צריכים להפוך להיות אדם אחר. אנחנו גם לא יכולים. הרי הם זה הם. ועודף ההתעסקות בהצלחה שלהם, היא תיאורטית. מהסוג שלא בהכרח מקדם אותנו. במקרה הטוב, היא מקור נחמד להשראה. במקרה הרע, היא מקור לקנאה ולהלקאה עצמית.

השני, הוא שלא צברנו את הניסיון שלו. גם לא נתקלנו בהכרח באותן הזדמנויות. ומן הסתם, לא ניצלנו אותן. למה? כי זה לא קרה לנו. הן קרו לו. ומכיוון שאנחנו לא הוא, רצוי שנתעמק בעשייה שלנו. זו שכן יכולה לקדם אותנו. ומתוך התוצאות, לחזק את הביטחון העצמי שלנו.

מה עלינו לעשות כדי לפתח ביטחון עצמי מפלדה?

כל עוד אנחנו משווים את עצמנו לאחרים, תמיד יהיה מישהו שיצליח יותר. וזה לא בהכרח יעלה את הביטחון העצמי שלנו. מצד שני, כל תוצאה חיובית שלנו, תחזק את האמונה שלנו בעצמנו. לכן, עלינו להתחיל להשוות את עצמנו לעצמנו.

איך נעשה את זה? מאוד פשוט: נציב מטרות פשוטות. כאלה שאנחנו יודעים שנוכל להשיג. כמו להרוויח רק טיפה יותר בכל חודש. או לכתוב מעט בכל יום. מסוג המטרות שיהיה לנו קל להתחייב אליהן. וגם אם הן פשוטות, השגתן עדיין נותנת לנו מוטיבציה לעשות אפילו יותר.

במקביל, עלינו לתעד את ההגעה למטרות האלה. לא. לא נזכור אותן. אנחנו רגילים לזכור את השלילי. את מה שהשתבש. נתעד אותן. וכך, נוכל להסתכל עליהן מדי פעם. לזכור גם את מה שטוב. ותוך כדי התקדמות, לשאוף בכל פעם למטרה שהיא טיפה יותר.

כך, ניצור אצלנו את ההרגל לזכור את החיובי ולהתפתח כלפי מעלה. בהתחלה, זה יהיה שינוי קטן. ועם הזמן, נגיע למטרות מרגשות יותר ויותר. רק שחייבים להתחיל מאיפה שהוא. ליצור מנוע פנימי שיעזור לנו לדהור קדימה. ולפתח את היכולת לסמוך על עצמנו.

וזה, כל הסוד על רגל אחת. זהו להיום. עכשיו מסקרן אותי לשמוע בתגובות שמתחת למאמר: מה דעתך על המאמר? האם יש דרכים שעוזרות לך לחזק את הביטחון העצמי שלך?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

 

נ.ב. ההנחה שמוזילה את הקורסים האינטרנטיים שלנו שנמצאים כאן ממחיר של אלף שקלים (ויותר) ל-200 ₪ בלבד, מסתיימת היום. המלצה שלי? גם אם אין לך זמן לעבור את הקורס עכשיו, רצוי לקנות אותו כרגע ולחסוך מאות שקלים). הוא יישאר פתוח עבורך גם לאחר כך.

תגובות למאמר

| 7 תגובות

נשמח לשמוע מה דעתך:

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?

רוצה לקבל מידע על קורס ההכשרה ב-NLP?