חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
risk

חשוב לקרוא: איך להיכשל בכל דבר שנעשה? (ולמה זה הדבר הכי חשוב להצלחה שלנו)

היי,

בפעם הקודמת, הבאתי 5 טיפים שיעזרו לנו לטפל בהתנגדויות ולמנוע תחושת לחימה בזמן מכירה. הפעם, רציתי לגעת בצורה פרקטית בנושא הכישלונות שלנו ולחשוף שיטה עוצמתית שהופכת את הכישלונות שלנו להצלחה.

אסון רב נפגעים

זה היה מסוג הזיכרונות שקשה לשכוח. השנה הייתה 2003 והייתי סטודנט בשנה הראשונה לתואר. בדיוק הגעתי לאוניברסיטה כדי לעבור מבחן בסוף הסמסטר הראשון. בזמן שאני מתקדם לעבר הכיתות, לא יכולתי שלא לשים לב כי משהו רע קרה במקום.

עשרות אנשים עמדו בוכים. סטודנטיות ניחמו את החברות שלהן, שרעדו מרוב הלם. הייתי בטוח שהתרחש פיגוע. או שמישהו חשוב נפטר. הגברתי את קצב ההליכה שלי. הסתכלתי ימינה ושמאלה כדי לוודא שאף אחד לא מגיח מאחוריי. וניגשתי לאחת המתייפחות.

"הגיעו התוצאות במבחן בפסיכולוגיה וכמעט כולן נכשלו", היא אמרה בקול רוטט ומובס. "זה הרס לי את הממוצע", המשיכה ליבב וקינחה את אפה בקולניות, "זה כבר לא יהיה 98". עזבתי אותה מבולבל לכיוון כיתת המבחן שלי, בעוד שהיא פרצה שוב בבכי תמרורים.

כבר אז היה ברור לי שלא מספיק להגיד לאדם שכזה "כן, אבל אנשים עברו דברים קשים יותר ונשארו בחיים". זה לא עניין אותה. בראש שלה הייתה באותו רגע משוואה בין ציון נמוך מ-95 לאסון רב נפגעים. ושום הגיון לא היה מחלחל לראשה מתוך שיחה הגיונית רגילה.

האם אנחנו אמורים להרגיש אכזבה אחרי כישלון?

רוב האנשים שונא לטעות. שונא להיכשל. וזה מאוד הגיוני. אחרי הכל, מלמדים אותנו מגיל קטן להרגיש אכזבה כאשר משהו לא מצליח. מלמדים אותנו להרגיש עצובים. לענות את עצמנו על הכישלונות שלנו. ולצחוק על כישלונות של אחרים.

צורת החשיבה הזו מחלחלת. היא הופכת לסיבה לכך שרוב האנשים אינו מנסה לעשות דברים שאחרים מסביבו לא מנסה. וכאשר אדם אינו מבצע דברים החורגים מגדר הרגיל, הוא לא רק מקטין את הסיכוי שייכשל. הוא גם מקטין את הסיכוי שיצליח.

באחד הראיונות המרתקים שקראתי לפני שנים, סיפר אחד מעשירי ארה"ב כי בניגוד לרוב האנשים, הוא מקפיד לטעות. וזה מאוד הפתיע אותי. אדם שרוצה לטעות? בכוונה? מה הוא משוגע? התחלק על הראש?

עם זאת, משהו בדברים שלו הדהד לי בראש במהלך השנים. הרי לא יכול להיות שהוא מקפיד לטעות ומצליח בזמן שרוב האנשים מפחד לטעות ולא מצליח במיוחד. יכול להיות שההנחה הבסיסית שלנו שגויה? מסתבר שמאוד יכול להיות.

איך כישלון יכול ללמוד אותנו להצליח?

אחת הסיבות שאותו איש עסקים הצליח, על פי אותו הריאיון, הייתה המידה שבה הוא נכשל והדרך שבה התייחס לכישלונות. בניגוד לרוב האנשים שמשתדל לא להסתכן, להעז מעט ולהרוויח מעט, הוא פעל אחרת. הוא סיכן הרבה, העז הרבה והרוויח המון.

כשאנחנו צופים באדם כזה מבחוץ, יש לנו את התחושה כי הוא מצליחן. כי הוא מצליח כל הזמן. רק שאם נסתכל מקרוב מספיק, יהיה לנו ברור כי ההצלחה שלו אינה רציפה. היא פשוט מורכבת מהמון התנסויות דחוסות. חלקן הצלחות יוצאות דופן. חלקן כישלונות יוצאי דופן.

הוא עשה המון דברים. נכשל הרבה והצליח מאוד. שוב ושוב. ובכל פעם שנפל, הוא הקפיד לחזור "לעמוד על הרגליים" מהר ככל האפשר. בסופה של שנה, הוא בחן את ההצלחות והכישלונות שלו. ווידא רק דבר אחד – שההצלחות יהיו גדולות יותר מהכישלונות.

אחת מהנחות היסוד ב-NLP טוענת כי "אין כישלון יש רק משוב". ומעבר לאמירה שנשמעת ברמה השטחית כאילו שאנחנו כ-NLPיסטים אומרים לעצמנו "זה בסדר חמודי, לא באמת נכשלת", יש פה מסר יותר עמוק.

בכל פעם שאנחנו מצליחים, אנחנו מתמקצעים. וזה הגיוני. כאשר אנחנו עושים משהו ומקבלים תוצאה, נחזור על אותה ההתנהגות שוב ושוב. רק כאשר ניכשל ולא נקבל תוצאה מוצלחת, ניתקע. אז… ההתנהגות המוצלחת מהעבר לא תהיה מספיק טובה.

זה בדיוק הרגע שבו אנחנו לומדים. בוחרים התנהגות אחרת. ומבצעים אותה. כי אחרת לא נצליח. במידה וההתנהגות החדשה הניבה תוצאה, פיתחנו עוד כלי לחיים. במידה ולא, נלמד משהו אחר עד שנמצא שיטה נוספת להצלחה. במילים אחרות, הכישלון מלמד אותנו להצליח.

הסיכוי היחיד שלנו להפסיד במשחק הלמידה הזה הוא אם האדם ירים ידיים. עשה את הדבר הישן ולא עבד, עשה משהו אחר ולא עבד, אז הפסיק ודי. זה קורה לאנשים. ואז הם מספרים לעצמם שהם פשוט לא טובים. שהם "ניסו". ובפועל… מוותרים לעצמם על ההצלחה.

התרגיל שיעשה עבורך את כל ההבדל

בתחילת השנה הבטחתי לפרסם תכנים שמניעים את הקוראים לבצע את מה שכתוב בהם. לצורך זה, אני אצטרך את עזרתך. אחרי הכל, אני לא יכול לדחוף אותך פיזית לבצע את מה שכתוב. זה הכל תלוי בך. וכל מה שצריך לעשות זה משהו מאוד פשוט.

אחד התרגילים שאני הכי אוהב לתת לאנשים שמפחדים להיכשל הוא זה שבו הם צריכים להתמודד עם הפחד שלהם, רק עם טוויסט לא צפוי: הם צריכים להיכשל בכוונה. במילים אחרות, הם צריכים לעשות את כל מה שהם יכולים בפרק זמן מסוים כדי להיכשל בכוונה.

יש סיבה שבגללה התרגיל הזה עובד בצורה יוצאת דופן: כשאנחנו יוצאים להצליח אנחנו נלחצים. תולים את הדימוי העצמי שלנו בהצלחה שלנו. ואז הלחץ הזה גורם לנו לדחות את העשייה או לבצע אותו בצורה לא טובה.

כשאנחנו מכוונים מראש להיכשל, הלחץ הזה נעלם. הרי המטרה בתרגיל היא לא להצליח. ולא משנה מה נעשה, הכישלון הוא גם ככה המטרה שלנו. רק אזהרה אחת: בדרך כלל אנשים מגלים שקשה להם יותר להיכשל מאשר להצליח כך שחשוב לנסות להיכשל ברצינות.

המשימה שלך, כדי ללמד את תת המודע שלך שכישלון הוא בסדר, היא להיכשל פעם אחת בכוונה בדבר שחשוב לך להצליח בעשייה שלו. כן, בדיוק מה ששמעת. ולעשות את זה בדיוק בדבר שהכי חשוב לך להשיג ועד עכשיו לא עשית אותו כי פחדת להיכשל בו.

לדוגמה, אם יש לך פחד מדיבור בפני קהל, אני מאתגר אותך למצוא קהל קטן (בשביל הניסוי) ולנסות שלא להצליח לדבר בפניו בצורה מוצלחת. רק דבר אחד אסור לעשות בזמן התרגיל: להשתמש באלימות. למעט שימוש באלימות, אפשר לעשות כל דבר. בעיקר אם הוא מצחיק.

עכשיו, כל מה שעליך לשאול את עצמך הוא "מה לא עשיתי עד עכשיו ואוכל להיכשל בו פעם אחת?" ולבצע אותו בדיוק פעם אחת. ואני מבטיח לך, זו תהיה חוויה יוצאת דופן שתשחרר אותך לעשות ולהצליח הרבה יותר.

זהו להיום. עכשיו מסקרן אותי לקרוא בתגובות פה למטה מה עשית ומה היו התוצאות שקבלת?

שיהיה לך יום מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

4 Responses

  1. מאמר מדהים! ממש עודדת אותי אחרי כשלון מוחץ במבחנים! אני אנסה את השיטה שלך, אבל מה שבטוח שאני רגועה עכשיו הרבה יותר! תודה:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?