Search
Close this search box.
ליישם NLP

איך ליישם NLP בצורה מוסרית ולהשפיע באמת?

במאמר הקודם, הבאתי 3 טיפים להכנה לראיון עבודה באמצעות שימוש נכון יותר בשפת גוף. היום, נענה על שאלה ששלחה אליי מירב, קוראת ותיקה בבלוג, בנושא השימוש ב-NLP: איך אפשר ליישם NLP בפועל?

למה לא כל האנשים שלמדו NLP משתמשים בו?

לא מזמן התחלתי את העשור השלישי שלי בעולם ההתפתחות האישית. ובכל הזמן הזה, לא נתקלתי בסט כלים עשיר ופרקטי כמו זה שב-NLP. זו גם הסיבה שהתחברתי לתחום והעברתי בו הכשרות במשך 16 שנים. זו גם הסיבה שבגללה אני עדיין משתמש בכלים עד היום.

רק שלא כל מי שעבר קורס NLP או קרא ושמע משהו על התחום מרגיש כמוני. חלק עברו את זה כ"רק עוד הכשרה". חלק מצאו בזה כלי או 2 ששירתו אותם ועזבו את כל השאר. וחלק השאירו את זה ב"מדף" ההעשרה בזיכרון שלהם. וזה, חבל מאוד.

מה ההבדל ביני לבינם? אני יודע דבר אחד חשוב: כשלומדים משהו חדש, חשוב לעשות את זה נכון, לקבל תוצאות ולעשות את זה כמה שיותר פעמים. זו הנוסחה הבסיסית ללמידה והתמקצעות בכל דבר שהוא. רק שאנשים לא תמיד מרגישים בנוח ליישם NLP.

מה מונע מאנשים ליישם NLP?

בחלק גדול מהמקומות שמלמדים NLP, מלמדים אותו כאילו היה רק כלי טיפולי. ויש ב-NLP הרבה מה להציע בעולם יצירת השינוי הפנימי. רק שזה לא כל מה שיש ב-NLP. יש כאן גישה יעילה לחיים. ולא פחות מזה, כלים לשיפור היכולת לתקשר ולהשפיע על אנשים בכל תחום.

בגלל הגישה הזו ללימודי NLP, הרבה מאוד אנשים שלומדים NLP לא באמת יודעים איך להתאמן על השימוש שלהם בכלים. הם מפחדים להשתמש בהם בדרכים "לא אתיות". בסיטואציות לא טיפוליות. ושחס וחלילה משטרת ה-NLP לא תכעס עליהם.

אז קודם כל חשוב להבהיר: NLP לא נוצר כדי להיכלא בחדר טיפול. יש בו כלים טיפוליים שיכולים לעזור לאנשים להתמודד עם המון דברים בחיים. רק שיש פה גם כלים מדהימים שיכולים לעזור לאנשים להיות יותר חברותיים, תקשורתיים ולממש את עצמם.

אז איך אפשר ליישם NLP בחיים שלנו?

תחשבו הפוך. מה גרם לכם לפתח הרגל? נניח לנסוע עם Waze ברקע. נסעתם אתו פעם אחת. ראיתם שהוא גם מנווט אתכם לאן שצריך (לרוב) וגם מודיע מתי ניידת מסתתרת וצריך להאט. והחלטתם להשתמש בו שוב בפעם הבאה. ככה שוב ושוב.

זה צריך להיות הקו המנחה: תבינו קודם מה אתם רוצים ליצור. ואז תיישמו כלי שיוצר את זה. ולא ב"סביבת תרגול". ממש במקום שבו תרצו להשתמש בזה אחר כך. למשל: רוצים להתחבר טוב יותר לאנשים? תתרגלו יצירת כימיה דרך התאמה במצבים שבהם תרצו יותר כימיה.

ומה, הם לא יזהו? אם תעשו את זה נכון (כמו שאפשר ללמוד בקורס NLP) הסיכוי לזה קלוש. רוב הכלים האלה פועלים לגמרי מתחת לרדאר. וגם אם כן יזהו, אז מה. מה רע בזה שאתם רוצים שהשיחה תזרום יותר ויהיה בה יותר כיף?

מה עוד חשוב לעשות בזמן יישום NLP?

יש עיקרון אחד שמשותף ליישום NLP ולתרגול קסמים: כשקוסם מעלים מטבע, הוא אף פעם לא מסתכל על היד שבה המטבע נמצא באמת. אחרת, גם הצופה יסתכל עליה והקסם לא יעבוד. וכן, אני יודע שמפתה להסתכל. אחרי הכל, אתם יודעים מה אתם עושים.

ב-NLP זה בדיוק אותו הדבר. אם משתמשים בכלי מסוים תוך כדי שיחה, המטרה היא לעשות את זה בצורה הכי זורמת. איך אפשר להשתחרר? מאוד פשוט: עושים את מה שהקוסם עושה כשהוא מבצע את הקסם. וכאן נכנסת השאלה: איך הוא מונע מעצמו להתמקד ביד?

המיקוד של הקוסם הוא תמיד בהשפעת הקסם על הצופה. הוא הרי מיומן בחלק הטכני שלו. ובגלל זה, בזמן שהוא עושה את הקסם, הוא בוחן את הצופה. לפעמים אפילו מוביל אותו להסתכל על היד בלי המטבע. דואג שכל הדברים יזרמו כדי שבסוף הוא יופתע.

אם נשתמש בכלי ה-NLP ונתמקד במטרה שלנו, יהיה לנו קל יותר. האם אנחנו רוצים ליצור כימיה? נתמקד בזרימת השיחה. אם נרצה להעלות תחושה באמצעות שימוש בעוגנים, נשים לב למצב הרוח של האדם שמולנו. ולכל כלי יש את התוצאה שהוא יוצר. בה נתמקד.

ליישם NLP: במה הייתי מתמקד בזמן התרגול?

מכל כישורי ה-NLP שנלמדים בהכשרות, ישנם 3 נושאים שלדעתי הם הבסיס. ולא רק בגלל שהם חשובים ביישום NLP. אלה פשוט כלים שיכולים לעזור לכם להשיג את רוב התוצאות שתרצו להשיג מאנשים. ולא אמתח אתכם. הכלים הם: יצירת כימיה, לקיחת הובלה ומסגור.

יצירת כימיה היא הבסיס לכל תקשורת שתהיה לנו עם אנשים. ליצור תקשורת זורמת והדדית. בלי התנגדויות, מגננות וחשדנות. תחשבו על שיחה כיפית עם חבר. כזאת שבה אתם לא מרגישים שהזמן עובר. זו כימיה איכותית ואפשר ליצור אותה עם כל אדם.

לקיחת הובלה היא מיומנות שקשורה יותר למנהיגות מאשר למניפולציה. מיומנות שגורמת לאחרים ללכת אחרינו. לבצע את מה שאנחנו מציעים להם. היא החלק המשלים של הכימיה. אחרי החיבור, היא מאפשרת לנו לרתום אחרים ולקבל את הסמכות שלנו.

מסגור היא מיומנות שעוסקת בשליטה בפרשנות. היא מאפשרת לגרום לאנשים לפרש דברים שקורים אחרת. היא גם מאפשרת לאנשים לשנות את דעתם, אם משתמשים בה נכון. וכן, לא רק לאחרים. גם לעצמנו. זה מאפשר גמישות מחשבתית הרבה יותר גדולה.

השילוב בין 3 הנושאים מאפשר ליצור שינוי עמוק ויציב אצל מטופלים. או לאנשי במה להפוך לכריזמטיים ומשכנעים. או להפוך אתכם למרכז השיחה בכל קבוצה שתהיו בה. ואולי להשיג את המטרה שלכם במשא ומתן. או במכירה. או סתם בראיון עבודה. יעיל.

אז מה הקשר בין ליישם NLP לבין מוסר ואתיקה?

זה הזמן להגיד את זה: יש כלים ב-NLP שהם סופר עוצמתיים. וממש לא רק השלישיה שהבאתי למעלה. כלים שבידיים הלא נכונות יכולים גם לעשות נזק. רק שכאן חשוב להפריד בין הכלי לבין האדם שמשתמש בו.

סכין בידיים הלא נכונות ייפגע באדם במקום לחתוך אוכל. רכב בידיים הלא נכונות, עשוי להשאיר אנשים פצועים או הרוגים במקום להסיע אותם. רק שלא הסכין או המכונית הם הגורם לנזק. האדם שמשתמש בהם הוא זה שאחראי. ובדיוק אותו הדבר כאן.

אם הכוונה שלנו בשימוש בכלי ה-NLP חיובית זה כבר שלב חיובי בדרך. אם הכוונה מכילה גם את טובתם של אחרים ואת ההשפעה על תחומי חיים אחרים שלהם (זה נקרא אקולוגיה), זה אפילו יותר טוב. ואם אנחנו לוקחים אחריות על התוצאות של מה שעשינו, זה כבר מעולה.

בגלל זה, חשוב להבין באמת מה אנחנו עושים ולא רק להשתמש ב"רוטינות" או תבניות NLP. אפילו אם הן מסוגלות ליצור שינוי ולהשפיע. חשוב לא פחות לבצע תשאול כמו שצריך. גם אם זאת "רק מכירה". אחרי הכל, אם נמכור לאדם משהו שהוא באמת צריך, הוא יחזיר אותו.

אי אפשר לגרום לאדם לעשות משהו נגד רצונו.

וגם אם מצאנו דרך "לעבוד עליו" או "לכפות עליו", סמכו עליי שתת המודע שלו ימצא דרך להתמרד. במקום זה, חכם יותר ליישם NLP מתוך מקום של win-win. ובינינו, זה גם סוג האדם שעדיף לנו להיות – מצליחים ביחד עם אחרים ולא על חשבונם.

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?