חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
womanhandshaker

אמנות הנטוורקינג: 5 שאלות יחשפו מה חסר לך כדי להפוך לאדם מצליח חברתית הרבה יותר

היי,

בפעם הקודמת הבאתי 4 נקודות חשובות לכתיבת תוכן שאנשים באמת ירצו לקרוא. הפעם, וכחלק מהמסע שלנו להפוך לכריזמטיים הרבה יותר, רציתי לעזור לך לגלות אחת ולתמיד: מהי הנקודה שאותה ניתן לשפר בתקשורת הראשונה שלך עם אנשים זרים?

מה נדרש כדי להפוך לאדם מצליח חברתית באמת?

אי אפשר להצליח לבד. זה פשוט בלתי אפשרי. אנחנו צריכים אנשים שנוכל לסמוך עליהם. לעתים כדי להאציל אליהם סמכויות. לעתים כדי להגיע ביחד לרעיונות יוצאי דופן שיעזרו לכל הצדדים להצליח יותר. ולעתים רק כדי שיהיה מישהו שישמור על הגב שלנו או יהיה אוזן קשבת.

ברוב המקרים, האנשים שיעזרו לנו לקפוץ למדרגת ההצלחה הבאה שלנו לא נופלים עלינו מהשמיים. צריך לחפש אותם. להיות במקומות שהם עשויים להיות. זה דורש מאתנו לצאת מתוך אזור הנוחות האישי שלנו. להגיע למקומות שלפעמים אינם הסביבה הטבעית שלנו.

כשאנחנו נמצאים בסביבה שאינה הסביבה הטבעית שלנו ואיננו מכירים אדם, אנחנו לא תמיד מתנהגים בצורה החברותית הטבעית שלנו. אנחנו מוקפים באנשים זרים. אנחנו זרים עבורם. והנטייה הראשונית להתבייש מובנת לחלוטין.

עם זאת, מכיוון שחשוב לנו ליצור קשר עם אנשים ולהתחבר אליהם בקלות כדי להצליח, עלינו לפתח את יכולת יצירת הקשרים עם אנשים זרים (נקראת גם נטוורקינג – Networking) שלנו לשלב הבא.

בדומה לכריזמה, אין סגנון אחד של נטוורקינג שמתאים לכל האנשים. האופי שלנו שונה. חלקנו יותר מוחצנים ורועשים. חלקנו שקטים יותר. חלקנו מעדיפים לחכות שיציגו אותנו. וחלק מעדיף להציג את עצמו בכל הזדמנות לכל אדם.

אני אישית מאמין שכל אדם צריך למצוא את סגנון הנטוורקינג שלו ולחזק אותו. כך, אנחנו נימנע מהתנהגות בסגנון שלא תואם את האישיות שלנו ואינו מרגיש לנו טבעי. סוג של מינוף ה"אני" שלנו. וזה הרבה יותר נכון עבורנו מאשר לנסות להתחפש לאדם אחר.

איך נדע מה סגנון הנטוורקינג שלנו?

השאלון הבא נכתב במיוחד עבור ספר המכירות שכתבתי ועבר התאמות לצרכי המאמר הזה. הוא מיועד בדיוק למטרה שלמענה התכנסנו היום – לגלות מהו סגנון הנטוורקינג שהכי טבעי עבורנו ואיך ניתן לחזק אותו על מנת להפוך אותו להרבה יותר יעיל.

השאלון מורכב מ-5 שאלות בנות 4 תשובות כל אחת בסגנון אמריקאי. על מנת לגלות את סוג הנטוורקינג, עליכם לחבר את המספרים שליד כל התשובות הנכונות ולבדוק במקרא שנמצא מתחת לשאלות מהו הסגנון שהכי מתאים לציון שלכם.

אני לא יודע עד כמה קל יהיה לך לשתף את התוצאה שלך בתגובות שלמטה. בין אם כן ובין אם לא, אשמח לדעת עד כמה השאלון היה מדויק עבורך ועד כמה הוא עזר לך להתמקד. עכשיו נצא לדרך:

א. אם הייתם (לצורך הדוגמה כמובן) טל כהן סמנכ"ל המכירות של חברת חנג"ל, איך הייתם מציגים את עצמכם בפני אדם שמעולם לא פגשתם?

 1. טל כהן, סמנכ"ל מכירות, חברת חנג"ל
 2. כהן, טל כהן, מחנג"ל… שמעת עלינו?
 3. טל, מנהל המכירות של חנג"ל
 4. תלוי מתי

ב. אם הייתם פוגשים אדם חדש הייתם:

 1. מחכים שהוא יציג את עצמו בפנינו
 2. מזיזים את היד טיפה בתקווה שישים לב וילחץ אותה אבל אם לא, אז לא הייתה פדיחה
 3. מושיטים את היד, מחייכים חיוך אמיתי ומציגים את עצמנו
 4. תלוי מתי

ג. עליתם לרכבת והתיישבתם ליד אדם שבמקרה קורא ספר שקשור איך שהוא לתחום שלכם, אתם:

 1. לא מדברים אתו אם הוא לא פותח אתנו שיחה קודם
 2. מקווים שהוא ירים את העיניים מהספר ואז נפתח אתו שיחה
 3. מחפשים את הדבר הראשון שאפשר להגיב אליו ומתחילים לדבר עליו
 4. זקוקים לעוד מידע על הסיטואציה כדי לענות על השאלה

ד. אדם שכרגע פגשתם אומר תוך כדי השיחה הראשונה שלכם כי הוא רוצה לקנות מוצר שיש גם בחנות שבה אתם עובדים, אתם:

 1. לא עושים כלום. אם הוא ירצה, הוא יבוא לבד ויקנה
 2. מנסים להכניס לשיחה כבדרך אגב שיש כזה מוצר בחנות שלנו ומקווים שיבין את הרמז
 3. מתחילים לדבר אתו על התחום הכללי, מגיעים לדבר על המוצא ובנונשלנטיות מזמינים אותו לחנות להתנסות במוצר כדי שירכוש אותו
 4. מגרדים את הראש

 ה. אתם יושבים לכוס קפה עם חבר טוב ועם חבריו, אותם אתם לא מכירים. השיחה מתפתחת לכיוון נושא מעניין ואתם:

 1. מקשיבים בתשומת לב. אם מישהו ירצה לשמוע את דעתנו הוא ישאל
 2. מנסים לזרוק מדי פעם מילה, אולי ישימו לב אלינו ונוכל להשתלב
 3. משתלבים בשיחה בקלילות, מספרים סיפור אישי רלבנטי ומצטרפים למובילי השיחה
 4. מנסים לחשב מראש מה התשובות של השאלון הזה אומרות עלינו

ועכשיו, לתוצאות

לסיכום השאלון, חברו את מספרי התשובות ובדקו לאיזו קבוצה אתם משתייכים:

מגנטים (5 עד 9 נקודות): אתם עסוקים בניהול הרושם שנוצר עליכם כל הזמן, שקולים בתשובותיכם ומחפשים הזדמנויות. רק שלעתים קרובות אתם נמנעים מליצור אותן בעצמכם. מעדיפים שאחרים יעשו את הצעד וייגשו אליכם:

יש כוח גדול בלהיות אדם ממגנט. אם הסגנון הזה מיושם בצורה נכונה, אתם תיצרו רושם מאוד יוקרתי שיגרום לאחרים לרצות להיות בחברתכם כל הזמן. על מנת לעשות זאת, עליכם לחשוב איך לעורר שיחה עם אחרים. ואלו רק 2 דוגמאות לעשות זאת:

א. אם אפשר, תשתדלו שיהיו אתכם אנשים שידעו להציג אתכם נכון. אני יודע שזה לא תמיד אפשרי ועדיין, זה יכול להקל על פתיחת השיחה הראשונית. שלא לדבר על הרושם שיכול להיווצר מכך שמישהו אחר מתאר אתכם בצורה מחמיאה.

ב. התלבשו בצורה שגורמת לאנשים לרצות לדבר אתכם. לדוגמה, חבר טוב שלי בשם אלון מסתובב עם שעון אחד על כל יד. מעבר לכך, הוא מתלבש רגיל לחלוטין. עוד לא קרה שישבתי אתו ומישהו לא שאל אותו מה הסיפור של השעונים.

סקרנים (10 עד 14 נקודות): אתם מחפשים בעקביות נוסחאות קסם להצלחה ומנסים להצליח מתי שרק אפשר. בתיאוריה, ברור לכם לחלוטין מה נדרש לעשות על מנת להצליח ובכל זאת לא מצליחים להמיר זאת לעשייה.

עם זאת, הסגנון הסקרני יכול להיות בשימוש מאוד עצמתי אם משתמשים בו נכון. הרי אתם יודעים בדיוק מה צריך לעשות. אתם פשוט מוצפים במידע ולא יודעים ממה להתחיל. אז קודם כל, העצה הטובה ביותר – תנשמו עמוק.

אלה הם 2 טיפים שיעזרו לכם למנף את היותכם סקרנים בצורה עוצמתית:

א. אתם לא אמורים להשתמש בכול הידע שלכם בו זמנית כבר מההתחלה. למען האמת, הייתי ממליץ לכם לקחת את הטמעת הידע שלכם קצת יותר לאט. להתחיל ממשהו קטן בכל פעם. וגם אז, לא על חשבון ההקשבה שלכם לשיחה עצמה.

ב. הרבה יותר חשוב מיישום כל הידע בהתחלה הוא להקשיב באמת. אתם כבר סקרנים. זה מעולה. כשתתרגלו להפנות את הסקרנות שלכם כלפי האדם שמולכם הוא גם ירגיש הרבה יותר כימיה כלפיכם וגם תדעו על מה אפשר לפתח את נושאי השיחה בקלות גדולה יותר.

מפשירים (15 עד 19 נקודות): אתם אישיות חמה וחברותית. יודעים כיצד להשתלב בסביבה חברתית ולשווק את עצמכם בצורה מרשימה. והכי יפה, אתם מסוגלים להפשיר גם את האדם הקפוא ביותר ולתת לו את התחושה שזה בטוח עבורו להשתתף בשיחה.

גם אתם יכולים לקחת את עצמכם לשלב הבא. כן, למרות שאתם מעולים. 2 הטיפים הבאים יכולים להקפיץ את הרמה שלכם (וזה גם ככה הדבר שאתם הכי אוהבים לעשות):

א. תחברו בין אנשים שכרגע פגשתם. זה טריק שאני משתמש בו כבר שנים והוא מעולה מ-2 סיבות. הראשונה, כשאתם מציגים אדם אתם זוכרים את השם שלו יותר טוב. השנייה, אנשים שעזרתם להם יזכרו אתכם הרבה יותר טוב בעתיד וירצו לדבר אתכם בהמשך.

ב. תשמרו על קשר ותתעדו את המידע שאתם זוכרים על אנשים. אתם פוגשים המון אנשים ויודעים שיחס אישי הוא מאוד חשוב. אם תזכרו מידע אישי שאנשים אמרו במקרה בפגישה הבאה שלכם, זה יהפוך אתכם להרבה יותר מ"סתם עוד מישהו". כי אכפת לכם.

מתחכמים (20 נקודות): אתם מסוג האנשים שלא מאמינים בביצוע תרגילים שניתנים להם, גם כשהתרגיל מסוגל לגרום להם להצליח יותר. עם זאת ומכיוון שהיה חשוב לכם לקרוא את השאלון עד לפה, אני ממליץ לכם בחום דווקא כן לבצע אותו בכנות עם עצמכם.

הרי ההצלחה האישית שלכם היא האינטרס שלכם, נכון או לא?

זהו להיום. עכשיו, אשמח לקרוא בתגובות שמתחת למאמר: עד כמה השאלון מיקד אותך בצעדים הבאים שנדרשים להצלחה שלך?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

8 Responses

 1. קודם כל ליאור תודה!
  יצא לי 16 מהמפשירים.
  רק לגבי שאלה ב'
  "הצבעתי" 3 מושיט את היד ומחייך אבל לא תמיד זה בא באמיתי , המצב רוח שלי והבעיות האישיות די משתלטות אני חושב על העבר או העתיד במקום להתרכז בהווה(בבנאדם)
  אשמח לקבל ממך עזרה בנושא

 2. יצא לי 15=מפשירים (על גבול סקרנים). נראה לי שדווקא חלק מתיאור ה'סקרנים' מתאים לי יותר. טוב, אז כנראה שטעיתי באחת התשובות 🙂

  מחמיא לקרוא שאני מסוגל להפשיר גם אדם קפוא ביותר- לא ידעתי. ולשווק את עצמי בצורה מרשימה – הלוואי, אבל תמיד חשבתי שאני לא מוצלח בזה…
  בחיים, בכללי, אני טיפוס די סקרן. אמנם לא מתיימר לדעת בדיוק מה צריך לעשות, אבל גם כשמעריך שיודע – לפעמים לא מצליח להמיר לעשייה.

 3. יצא לי 16 וזה דווקא מתאים לי…. ככה לפחות אומרים לי…
  תודה ענקית על הכל! נהנית מכל שנייה בבלוג שלך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצה לעבור קורס NLP ב-200 שקלים?

אם בא לך לקבל גישה לצילומי וידאו של הכשרות NLP שלמות וקורסי אונליין שיאמנו אותך בחומר הנלמד בעלות חודשית של 200 שקלים בלבד, זה הכפתור עבורך:

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, זה רק ההתחלה!

מה אפשר לקבל מאתנו ב-200 שקלים?

המאמרים הפתוחים מעולים. הם מלאים בכלים פרקטיים שיכולים לשפר לך את החיים. רק שקורסי ה-NLP באתר המנויים שלנו הם כבר ליגה אחת למעלה – הכשרות מלאות ב-NLP וקורסי אונליין שנבנו במיוחד כדי לקחת את כישורי קריאת שפת הגוף, המיומנויות החברתיות והשליטה העצמית שלך לשלב הבא. והמחיר? רק 200 שקלים חודשיים וכל התכנים פתוחים עבורך. מסקרן אותך לדעת על מה מדובר?