חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
hamsa

מה לעשות כשיש לך מזל רע? שיטת 3 השלבים להפיכת את הקערה על פיה

היי,

בשבוע שעבר נגענו ב-12 הדרכים להפוך כל שיחה איתנו למרתקת. היום רציתי לדבר על מזל. יש אנשים שמאמינים בו. יש אנשים שאומרים שהם לא. גם אלה שלא מאמינים בו, נוטים להשתדל לא "להסתבך" איתו. אחרי הכל, מה אם הם טועים?

איך מזל נוצר?

מזל, על פי ההגדרה המקובלת, הוא הדרך להגדיר משהו שלדעתנו קורה בצורה אקראית ואין לנו אפשרות לשלוט בו. במילים אחרות, מזל הוא הדרך שלנו להסביר תוצאה שאיננו יודעים ליצור שוב או להמנע ממנה.

בימי קדם, בני האדם היו רוויים באמונות טפלות. לא היתה להם שפה מדוייקת לתאר איך תופעות קורות. הם לא הבינו בצורה עמוקה מספיק תהליכים נפשיים. לכן, הם היו צריכים כוהני דת שיעניקו ברכות או יטילו קללות כדי ליצור שינוי בחיים שלהם ושל אחרים.

כיום, המצב השתנה ויש לנו יכולת טובה יותר לחזות את הגורמים לאירועים מסביבנו. למרות כל ההתפתחות החשיבתית, אנחנו עשויים למצוא את עצמו מהרהרים מדי פעם אם תוצאות שליליות שקורות לנו בחיים נובעות מחוסר מזל.

לכן, עלינו להבין עובדה חשובה – כל עוד אנחנו חושבים על מזל כעל ישות שגורמת לתוצאות אקראיות, אנחנו מסירים מעל עצמנו את האחריות לתוצאות שלנו.

כאשר אנחנו בוחרים להאמין במזל, אנחנו מוותרים על היכולת להשיג יותר. אחרי הכל, רק אם נבין איך אנחנו מגיעים לתוצאה מסויימת, נוכל לשלוט בחיים שלנו באמת. אם נרצה לקבל את התוצאה שוב, נעשה זאת שוב. אם לא, נשנה עד שנצליח להגיע אליה.

על מזל ו-NLP

מזווית הראייה של ה-NLP, אנחנו מחלקים כל דבר שקורה בצורה הבאה:

ישנו אדם שמבצע איזו שהיא התנהגות. ההתנהגות הזו בהקשר הזה (זמן, מקום, סוג מצב וכן הלאה) יוצרת תוצאה. לתוצאה הזו, בהקשר הזה, יש גם השפעה על תחומים אחרים בחייו ובחיי אחרים שסביבו (אקולוגיה בשפת ה-NLP).

כשאדם מניח שיש מזל, הוא מתעלם מההתנהגות ומההקשר כאילו התוצאה פשוט הגיעה מלמעלה. על פי הנחות היסוד ב-NLP, אי אפשר ליצור שינוי עד שלא ניצור את ההפרדה בין חמשת החלקים האלה.

אם אנחנו חסרי מזל, חוסר המזל הוא כבר חלק מהזהות שלנו. כדי לשנות מצב שבו אין לנו מזל, עלינו לפרק את הסיטואציות שבהם קיבלנו תוצאה שלילית לפי התמונה שלמעלה. ברגע שנציב כל חלק בפאזל במקומו, הערפל יתבהר ונוכל להתחיל לשנות את התוצאות.

ניקח לדוגמא אדם בשם יוסי שטוען כי אין לו מזל בראיונות עבודה. יוסי (האדם) מגיע לראיונות העבודה (הקשר) ומנסה להרשים את המראיין שמולו (התנהגות) ובצורה עקבית לא מתקבל למקום העבודה (תוצאה).

במקרה זה, כל חלקי הפאזל נראים כאילו שהם נמצאים במקומם וברור דבר אחד – הדרך שבה יוסי מתראיין כנראה שגויה. ברגע שנבין מה יוסי עושה מתחילת הראיון ועד סופו, נוכל להבין באיזו נקודה הוא עושה משהו שגוי ושם ליצור שינוי.

שיטת 3 השלבים לשינוי התוצאות שלנו

כדי לקחת את ההפרדה שעשינו למעלה וליישם אותה, עלינו קודם כל לפרק את האמונה שיוצרת את ה"מזל" שלנו באותו התחום. לצורך כך, עלינו להשתמש בשיטה הבאה כדי להפוך מזל רע לתוצאות שאנחנו באמת רוצים.

בכל שלב שמתואר פה, מוגדר מה צריך להיעשות וניתנת דוגמא לביצוע שלו. יש לשים לב שכל שלב הוא הכרחי לביצוע, כדי שזה יעבוד באמת:

1. ערעור האמונה – גם אם ננסה לשנן לעצמנו כי המצב הוא לא כמו שהיה בפעם הקודמת, אנחנו עדיין יודעים שאנחנו עובדים על עצמנו. לכן, ננסח את האמונה שאין לנו מזל בזמן עבר ונתחיל אותה ב"עד עכשיו…" (ללא סיומת שבה אנו מגדירים מה יקרה מעכשיו).

כך, המודע שלנו לא יתנגד אליה והיא עוברת לטיפול תת המודע שלנו. תת המודע לא אוהב לולאות פתוחות. בגלל שבמשפט חסר סיום (מה יקרה מעכשיו), תת המודע יצטרך להתחיל לבחון אופציות לסיום המשפט ובכך יפתח אופציה לתוצאה נוספת.

לדוגמא, נניח שעד עכשיו יוסי האמין כי אין לו מזל בכל הנוגע לראיונות עבודה. אם אמונה עד עכשיו היתה מנוסחת כ"אין לי מזל בראיונות עבודה", הוא יוכל מעכשיו לנסח את האמונה ב"עד עכשיו לא היה לי מזל בראיונות עבודה".

2. השוואה ניגודית – כדי להוכיח לעצמנו שתוצאות העבר לא בהכרח יחזרו על עצמן, עלינו להיות מודעים בזמן ביצוע. לצורך כך, עלינו לשאול את עצמנו את השאלה "מה ההבדל בין המצב הנוכחי למצב בפעם הקודמת?".

מציאת ההבדלים יוצרת מודעות להתנהגות המבוצעת ולשינוי בין הפעם הנוכחית לפעם הקודמת. הניגודיות בין 2 הפעמים, מאפשרת לנו לשנות את התהליך אותו אנחנו מבצעים כהתנהגות, או לבחון את ההקשר ובכך לעשות את השינויים הנדרשים.

אם נמשיך את דוגמת ראיונות העבודה, כשיוסי יגיע לראיון העבודה עצמו הוא ישאל את עצמו "מה ההבדל בין המצב הנוכחי למצב בפעם הקודמת?". במצב החדש פתאום יוסי שם לב שבניגוד לפעם הקודמת שבה המראיין נראה משועמם, הפעם הוא שומר על קשר עין, מחייך ומקשיב.

יכול מאוד להיות שבפעם הקודמת, המראיין כבר בחר את המתאים לתפקיד והראיון היה רק עניין של רשמיות. הפעם, המראיין באמת מעוניין ביוסי. תשומת הלב לחיוך, יכולה לשנות את הדרך שבה יוסי יתנהג בראיון ובכך ישנה את תוצאות הראיון.

3. פעולה מודעת – אנחנו למעשה לעולם לא שוכחים התנהגות אלא לומדים אחרת בנוסף ומעדיפים לבצע אותה. באותה נקודה שאנחנו מבצעים את ההתנהגות בפעמים הראשונות, זה בהתחלה מרגיש קצת טכני ומאולץ.

עם זאת, זו תמיד תהיה התחושה שלנו בזמן למידת התנהגות חדשה. ככל שנבצע יותר את ההתנהגות בהקשר המתאים ונראה תוצאות חיוביות, נתחיל לעשות זאת בצורה אוטומטית. בשלב ההוא, נתמקד בעיקר בתוצאה ופחות בדרך הביצוע.

בדוגמת ראיון העבודה, כשיוסי הבין כי המראיין עשוי להיות מעוניין להעסיק אותו, הוא החליט להתחיל ליצור איתו כימיה בצורה מודעת ולצורך כך התאים את שפת הגוף שלו ואת בחירת המילים שלו לזו של המראיין.

אחרי הכל, כשיש מועמדים רבים המתאימים לתפקיד, למידת הרושם שנשאיר על המראיין יש משקל רב ברצון שלו להעסיק אותנו. בהתחלה יצירת הכימיה היא מאוד טכנית ובהדרגה, המראיין מתחיל להפתח יותר ויותר להקשיב לדבריו. אז, כבר ברור ליוסי כי הוא יוצר את הרושם הנכון.

זהו להיום, עכשיו מסקרן אותי לשמוע בתגובות פה למטה, מה דעתך על המאמר ואילו תובנות קיבלת ממנו?

שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

25 תגובות

 1. לדעתי אנשים שה אומרים יש לי חוסר מזל נטלים חוסר אחריות אתה לא לכך האחריות על החיים שלך אז אתה משתמש במילה חוסר מזל אתה לא נותן מספיק סבות טובות לתוצאות טובות.

 2. אשר, תודה על המשוב. המאמר הזה יותר מופשט מהקודמים אליו מכיוון שהוא פחות ממוען לקבוצת יעד אחת אלא לכל אדם שמאמין שהמזל קובע את התוצאות בחייו.

  בכל מקרה, ערכתי אותו מעט והוספתי דוגמאות לאורכו. מקווה שזה עוזר להפוך אותו לפחות מופשט.

 3. בגדול ליאור..באמת ישנם דברים מעבר לטבע ובפרט להתנהלות חיי האדם.. יחד עם זאת כמו שאמר פילוסוף ידוע : "התפלל כי הכל תלוי באל. ופעל כי הכל תלוי בך" משתמע שיחד עם האמונה במזל ובדברים על טבעיים ישנה משמעות והשפעה לדרך בה אנו מתנהגים..אחלה מאמר..רווי בתכנים נסתרים שהייתי שמח שתוציא מבין השורות..(או לתת לתת מודע לעשות את זה בדרכו שלו..)

 4. ההנחה שלך כביכול יצאה נכונה כי לקחת דוגמה מאד נוחה ומתאימה לך.. לא ממש לקחת כדוגמה מישהו או מישהי שאוטו מהכביש המהיר עולה על המדרכה שהם נמצאים בה. איך היית מנתח את זה לפי המודל שלך? או מישהו ששודדים אותו או מישהי עם מחלה גנטית או מישהו שנפל במדרגות ועכשיו נכה? או שנקלע לכנופיית פשע? תודה בזה שרוב המקרים בחיים הם לא באשמתנו

  1. היי ניר,

   מן הסתם שישנם לא מעט מקרים בחיים שאינם בשליטתנו. מצד שני, ישנם
   2 דברים שכן יכולים להיות בשליטתנו בכל אירוע אם נבחר:

   1. הדרך שבה אנחנו מפרשים את האירוע, שמשפיעה על…
   2. הדרך שבה אנחנו מגיבים

   אם אדם נניח עבר תאונה שלא היתה באשמתו והוא לא יכל להמנע ממנה
   באמת, ההתנהגות שלו היא לא התאונה. ההתנהגות שלו היא הדרך שבה
   הוא מגיב אחר כך.

   כשאתה משתמש בשיטה שהבאתי במאמר, אתה לא מונע אירועים שאינם
   בשליטתך. מה שאתה כן מונע זה את הנטייה לוותר על תוצאות מסוג אחר
   בעתיד.

 5. זהו? מזל רע מסתכם ב "ראיון עבודה" ? טוב, שיהיה. מה לגבי זה? אתה עומד בכביש על קו העצירה, מצד שמאל שלך, דוהרת משאית, אתה ממתין לה שתעבור, לפתע אתה רואה שפניה מופנות אליך, אתה צופר בטרוף, ובום. המשאית ריסקה לך את המכונית שלך. פתאום אתה גם מבין, שבמשאית אין בכלל נהג. במקרה הזה בבקשה, מה הן שלושת השלבים להפוך את הקערה על פיה?

 6. ראיון העבודה הוא רק דוגמה אחת למצב במציאות שאפשר לתאר אותו כ"מזל רע" כשהוא חוזר על עצמו שוב ושוב, מבלי שהמרואיין מבין שהוא זה שגורם לכך. במקרה שתיארת, השלבים שהייתי עושה היו: 1. מפעיל את המגבים ו-2. מתעורר.

  במציאות, יש לך אפשרות לבחור איך להגיב בזמן אמת לאירועים שקורים סביבך וכמו כן, לבחור איך להגיב לאחר שקרו ובדיוק על זה המאמר הזה מדבר.

 7. חחח, "מתעורר" ? כן נכון, זה באמת נשמע כמו חלום, אבל קרה לי לפני שבועיים, במציאות.

 8. זהו , שאני לא הגעתי להחלטה אם זה מזל רע או מזל טוב. הפגיעה הייתה במרחק של 40 ס"מ מכסא הנהג, יצאתי בשלום , המכונית לא.

 9. קודם כל, טוב ששרדת. מעבר לכך, אם תרצי לבחון את מה שקרה דרך המאמר, אמנם לא יכלת למנוע את מה שקרה ועם זאת, מהיום, אני בטוח שתבחני מכוניות שנוסעות סביבך בצורה אחרת. כך, תהיי מסוגלת להגיב טוב יותר לקורה סביבך ולהימנע ממצבים דומים (ככל האפשר).

 10. היי ליאור, איך משנים מזל שלא הולך בכלל כמו בעסק , כמו משהו שאני מפרסמת ופשוט לא הולך המזל שלי כבר הרבה זמן לא עובד …אשמח לעזרה קטנה

  1. היי הילה,

   כדי לעשות זאת בצורה יעילה, צריך לנתח יותר לעומק את הדברים שאת עושה על פי המאמר. מכיוון שעסק מורכב מחלקים שונים ולכל עסק יש את האופי שלו, ההתנהלות שלו וסוג הקהל המתאים לו ביותר יהיה קשה לי לעשות זאת בצורה יעילה בתגובות.

   אנא צרי עמי קשר למייל האישי שלי ונמשיך משם: lior@operationlp.com

   שבוע מעולה,
   ליאור

 11. מזל רע או לא קשור בהכרח באדם ובמעשיו?
  תגידו את זה לכל החולים במחלות סופניות בגיל 20.
  או בחייל ההוא שנעדר/נרצח.
  או בילדה שהותקפה מינית.
  לא בכל דבר אפשר לשלוט. אין פה בעולם הזה נוסחא קוסמית/מתמטית שתתאים לכל רבדי האנשים.
  יש פה עולם.
  לפעמים חרא. לפעמים טוב.
  לפעמים רק חרא, או רק טוב.
  לפעמים זה מעורבב.
  יש אנשים שעושים. יש אנשים שלא.
  אבל אין. פשוט אין, דרך לפרק את החיים והדרך, בכדי למצוא איזושהי אמונה מעצימה שתתן סיפוק והגשמה.

  1. מישהי,

   מזל רע או לא הוא פרשנות לאירוע שקרה. עצם ההגדרה שלו כ"מזל" מעיד שלא יכולנו לשלוט בשום דבר והוא נכפה עלינו: לא בהגעה לאותו המצב, לא בהתמודדות אתו ולא בחזרה עליו שוב ושוב (כי "זה המזל שלי").

   בשום מקום במאמר לא נאמר שאפשר לשלוט בכל דבר שקורה בעולם. מה שנאמר הוא שלפעמים דברים קורים לנו. לפעמים אנחנו יכולים להימנע מהם. לפעמים, אנחנו יכולים להימנע מחזרה עליהם, אם נבחר.

   השאלה בסופו של יום היא אחת – האם בנקודות שבהן את יכולה לשנות את ה"מזל" שלך לטובה, את מוכנה לעשות את זה?

  1. היי לירון,

   אשמח שתפרט כדי שאוכל לעזור בצורה מדויקת יותר. התשובה שתישלח לא תתפרסם באופן אוטומטי ולא אעלה אותה לפה, רק תאפשר לי לענות ולעזור, אם אפשר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: