בלאק נובמבר: הנחה בת 10% על כל הכשרות האונליין שלנו עד סוף נובמבר!

תת מודע

7 מיתוסים על תת מודע שחשוב לך לנפץ על מנת להגיע לתוצאות עוצמתיות עם NLP

היי,

בשבוע שעבר דיברנו על 8 דרכים להתמודד עם לקוחות ישראלים מעצבנים. הפעם, רציתי לגעת בנושא שמרתק את רוב האנשים שיצא לי להכיר כשאני מדבר איתם על NLP – תת מודע.

הנושא נהיה כל כך פופולארי לאחרונה עד שנדמה כאילו זו מילת קסם שכל מי שיצליח לפענח אותה יזכה בכוחות קסם.

סרטים כמו "הסוד", ספרים כמו "כוחו של התת מודע" ומגוון שלם של קורסים שמבטיחים לנו הרים וגבעות. אחד אומר שמשאלה שמנוסחת נכון, תגרום לג'יני הלא מודע שלנו להגשים אותה.

אחת אומרת שמספיק רק לדמיין. אחרים גם מספרים לנו שאם נתחבר לתדר הנכון נוכל לתעל את היקום למיגנוט התוצאות הרצויות שלנו.

אני רואה בעיני רוחי 4 ציפורים, 3 כוכבים ו-2 בטטות מתכוננים בבוקר לגרום למשה (או דנה) להצליח בראיון העבודה היום. כזה הוא היקום שלנו – מפרגן, מפרגן ומפרגן.

אם נרצה להגיע לתוצאות כשאנחנו משתמשים ב-NLP, נצטרך להבין מה זה באמת תת מודע. אחרי הכל, איך נוכל לצפות להשפיע על משהו אם אין לנו באמת מושג מה הוא?

על מנת שנוכל להשתמש טוב יותר ב-NLP, נתחיל בניפוץ המיתוסים המצוצים מהאצבע, שכל מרצה שלא באמת בודק את המקורות שלו חוזר עליהם כמו תוכי:

1. תת מודע הוא כל יכול ומקשר אותך לאמת האינסופית

לפי מילטון אריקסון, אבי ההיפנותראפיה, ישנם 2 חלקים בתפקוד שלנו – מודע ותת מודע. מודע הוא כל התהליכים במוח שלנו שאנחנו מודעים אליהם. תפקיד התהליכים האלה הוא בעיקר להתמודד עם המידע שנתפש ע"י החושים שלנו כדי להגן עלינו מסכנה או להוביל אותנו לתוצאה רצויה.

תת מודע (או "לא מודע" בשפה המקצועית) הוא כל התהליכים שהמוח והגוף שלנו מנהלים מבלי שנצטרך להיות מודעים אליהם כרגע. בתוך תהליכים אלו ניתן למצוא גם מערכות טכניות כמו מערכת הדם וגם מערכות לעיבוד מידע המאפשרות לנו להבין וללמוד.

"מודע" ו"תת מודע" הן בסך הכל 2 דימויים למערכות העוזרות לנו להבין את תפקוד המוח שלנו. אף אחד מהם הוא לא יצור או ישות חיזרית שמתקשרת עם דברים שהאדם הפשוט לא יכול להבין.

2. אנחנו משתמשים רק ב-10% מהמוח שלנו

למעשה, אין ולו אפילו מחקרון שתומך בשטות הזו. לעומת זאת, נערכו המון מחקרים שבהם באמת בדקו את תפקוד המוח. במחקרים האלה גילו בעזרת מכשירי fMRI שבכל פעם שאנחנו עושים סוג מסוים של פעולה, אנו מפעילים את אותם איזורים במוח.

חוץ מזה, המוח האנושי שוקל 1.5 קילו ומוח של כבשה שוקל 150 גרם. כל מי שמאמין שהוא משתמש ב-10 אחוזים מהמוח שלו, סתם מתנהג כמו חלק מהעדר.

3. חוק המשיכה ממגנט למציאות שלנו הצלחה/כסף/זוגיות

חשוב לשים את הדברים על השולחן אחת ולתמיד. ישנם מספר חוקי משיכה פיזיקליים (כמו כוח המשיכה, כוחות בין חלקיקים, כוחות חשמליים וכן הלאה).

"חוק המשיכה" הספציפי עליו מדובר פה הוא המצאה של מוכרי ספרות עידן חדש, שמוכרים לאנשים תמימים מכיוון שזה נראה כאילו כסף מגיע לעשירים והצלחה למצליחנים אז יש חוק סודי שגורם להם למגנט את ההצלחה אליהם.

למעשה זאת אמונה מאוד ילדותית. אני לא יודע אם ידעת את זה כבר ועם זאת, לפני שגילו את כוח הכבידה היתה אמונה שחפצים נמשכים לקרקע כי הם אוהבים אותה. זה בדיוק אותו הדבר.

אנשים מצליחים לא מושכים אליהם כסף אלא מרוויחים אותו. עצם כך שהם עבדו נכון, ניצלו הזדמנויות ויצרו קשרים, גרם להם להרוויח עוד כסף. מצד שני, הרבה יותר קל למכור לאנשים "סודות" מאשר לספר להם את האמת: כדי להצליח צריך ללמוד, ליישם ולהיות מוכנים לטעות.

4. שינוי שנעשה בתת מודע מספיק על מנת ליצור שינוי במציאות

ובכן, אולי אני אהרוס את האשליה לרבים מהאנשים בתחום ועם זאת, רק שינוי בתת מודע לא מספיק. אפילו אם התבצעה עבודה מושקעת במיוחד של דמיון מודרך, זה לא מספיק כדי ליצור שינוי אמיתי שיתפוס.

עד שאין התנסות פיזית, שהיא לעשות באמת ולבדוק שהתוצאה תופסת גם במציאות, השינוי לא התבצע. גם אם במהלך עבודה זה היה נראה שכן. אנחנו יוצרים אמונה או משנים אותה רק אם יש לנו לפחות שתי התנסויות שמחזקות אותה. הראשונה נדרשת ללמידה, השנייה נדרשת להוכחה.

5. רק על ידי שימוש בהיפנוזה, ניתן להשיג גישה אל תת המודע

המיתוס הזה הוא רק חצי מיתוס. היפנוזה, אם היא נעשית כראוי על ידי אדם שהוסמך לבצע אותה היא תהליך שנועד ליצור שינוי בתת המודע. מצד שני, לא חייבים להפנט אנשים כדי להגיע אל תת המודע שלהם.

יצירת כימיה, שימוש נכון בשפה, שימוש נכון במקצבי מילים, בטון הקול ועוד מגוון כלים שנלמדים בקורס NLP מאפשרים לך להשפיע על אותו תת מודע.

6. בהריון, מחשבות אם נספגות טלפתית לתת מודע של התינוק

אנחנו לא באמת יודעים מה בדיוק יש בתוך תת מודע עד הסוף ולכן, פעם בכמה זמן קמים אנשים מוזרים וממציאים המצאות. עד שלא ימציאו מבחן תת מודע ראוי, יכול להיות באמת שיש לנו בתת מודע גלגולים קודמים, גלגולים עתידיים ואפילו גלגלון הצידה.

יכול גם להיות שיש לנו שם גם כוחות שליטה על מזג אוויר, ירי לייזר מהעיניים והכי חשוב, הכוח לדעת מתי ביצה קשה מוכנה. אחרי הכל, אנחנו רק מילימטר מלהפוך לדמות קומיקס בעלת כוחות על.

7. לפני שינוי בתת מודע צריך לעשות ניקוי אנרגטי

אני מודה, שוקים חשמליים יכולים לעזור לאפס אדם. זה דווקא כן מוכח מדעית ולא ממש כיף. על מנת שנוכל ליצור שינוי אמיתי בתת מודע, צריך קודם כל ללמוד איך לעשות את זה. כשאני אומר ללמוד איך לעשות את זה אני מדבר על הכשרה רצינית יותר מסתם קורס רוחני לייט.

אחרי הכל, אני מעדיף להאמין שיש בך מספיק שפיות לבחור איש או אשת מקצוע שעברו הכשרה מקצועית שחורגת מתקשור עם חייזרים או מלאכים (או יקומים). אחרי הכל, כשאנחנו ניגשים למשימה של אימון התת מודע, חשוב שיהיה שם מישהו שנוכל לסמוך עליו לעשות את זה.

עכשיו מסקרן אותי לשמוע בתגובות פה למטה, מה דעתך?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

תגובות למאמר |

89 תגובות

 1. אני חושבת שאתה צודק. ואף חושבת שאין דבר כזה יכולת גבוהה כ"כ לקבל משהו שקשה להשיג בכזו קלות.
  כך לגבי כל השיטות שמציעות משהו בקלות. אני כן חושבת שישנה אינטואיציה וטלפתיה קטנה כמו נניח
  "בא לי גלידה" ובאמת מישהו מגיע עם גלידה אלי,אבל אף טופס לוטו שאני אמלא לא יזכה אותי בפרס ראשון
  לא חשוב כמה ביקשתי, התפללתי ומילאתי טפסים.
  לטעמי יש המדעי עובד באמת וחזק. זו רק דעתי . מי שחושב אחרת זה בסדר גמור כמובן. כל אחד והתפישה
  שלו את החיים בכלל.

 2. ליאור אתה איש שיווק לא פחות טוב כי זה שאתה מסכים איתי ולוכח למקום הנוח שלך זה פעולת שיווק מופלאה
  ב.כוח המחשבה פועל על היקום כוח מחשבה היא בעצם תפילה,אז יש כאן הרבה חשיבה חיובית.

 3. Yaara Ravivi מסכים לחלוטין – החשיבה החיובית היא זו שבסופו של דבר מניעה אותך טוב יותר ומהווה השראה גם על האחרים שסביבך. התובנות שלך יוצאות דופן!

 4. השאלה בסופו של יום היא לא אם החשיבה של אדם היא גשמית או לא אלא עד כמה הגיון בריא הוא לא משהו שאדם מחשיב כחלק חשוב מהחיים שלו. ככל שעולם המחקר הולך ומתפתח אנחנו מגלים את הסיבות האמתיות לכך שדברים קורים ואז יכולים לשים בצד את החשיבה המופשטת ולשלוט בתוצאות שלנו טוב יותר. לא חשוב לך לשלוט בתוצאות שלך בחיים?

 5. אני מניח שאתה אדם רציונלי שמאמין רק במה שהוא רואה למול עיניו ולא בדברים נסתרים או באלוהים . אני צודק ?

 6. איש איש באמונתו יחיה וכדי לחיות בעולם טוב יותר כדאי שנכבד וניתן מקום גם לדעות/גישות סותרות את שלנו… אני אוהבת את שיטת הנלפ, אבל גם את התטא הילינג, תקשור ועוד. כשאתה מגנה שיטות ודרכים שאתה לא מאמין בהם (כמובן שזכותך לא להאמין), זה ממש כמו לגנות דת אחרת רק כי אתה בן דת אחרת ולקבוע עובדה מוגמרת שרק הדת שלך נכונה… זה יוצר מלחמה במקום שלום. אם אתה מסכים עם האמירה שהמציאות שלנו היא סך האמונות שלנו, שהרי זה לא משנה במה אדם מאמין, העיקר שזה עובד עבורו. כל אחד והדרך שמתאימה לו והדברים שהוא מתחבר אליהם. לדעתי כל התורות משלימות זו את זו ולא סותרות או מבטלות. גם בנלפ יש חוסר, זו שיטה שעובדת בעיקר על המנטאל תקן אותי אם אני לא מדייקת) וחסרהבה התיחסות לרגשות, שהרי אנחנו בני אדם, לא רובוטים שמספיק "לתכנת" אותם. החוסר הזה בשיטת נלפ לעיתים גורם לחלק מהאנשים לא להצליח לעשות שינוי אמיתי, אז מה? נכפיש לגמרי את כל השיטה? תמיד יש שרלטנים, בכל תחום (גם בנלפ), זה לא אומר שהתוכן/התורה כולה שגויה, אולי הדרך בה הציגו אותה, או האדם עצמו שניצל אותה לרעה. לעניות דעתי עדיף לכתוב מה השיטה איתה אתה עובד נותנת שאין/ חסר בשיטות אחרות. אתה יכול להעביר ככה את אותו המסר בלי לפגוע באחרים או בעצמך. בכל מקרה- איש איש באמונתו יחיה ואני מאחלת לך בהצלחה.

  1. לעתים קרובות, יש לאנשים נטייה לקרוא כל דבר שהוא דרך ה"משקפיים" שלהם ומחפשים למצוא אם הדבר שנכתב מחזק את הדעות שלהם או שהוא נכתב על ידי מישהו שמנסה להילחם בהם. אם תקראי את המאמר הזה מחדש ללא ה"משקפיים" האלה, תגלי שהוא לא תוקף אף אדם, דת או אמונה אלא רק אמירות לא מבוססות שלא מקדמות באמת אנשים שרוצים להפיק תוצאות מ-NLP (ומכאן שם המאמר).

   NLP הוא לא דת ובכל תחום יש שרלטנים. את השרלטנים צריך להוקיע ולחזק את המיקוד בדברים שמניבים תוצאות אמתיות. הרי זה לא הגיוני לאפשר לשרלטן לחיות על פי אמונתו בזמן שהוא מוכר ביוקר "סיפורים" ושיטות "רוחניות" לאנשים שצריכים עזרה אמתית.

   אגב, NLP עוסק די הרבה בקשר בין הגוף לנפש ובין שאר הנושאים שבהם אנו נוגעים הוא מצבי התודעה (הרגשות והתחושות שאנחנו חווים). NLP אינו עוסק בתכנות אנשים אלא שואב מתוך האנלוגיה של ה"תוכנות האוטומטיות" של המוח שלנו ומאפשר לנו לשנות אותן במגוון שלם של דרכים.

   שיהיה בהצלחה, ואם תתענייני, תגלי שבמאמרים אחרים יש לא מעט מידע מקיף מתוך עולם ה-NLP ומתוך עולם הפסיכולוגיה היישומית שיאפשר לך להצליח הרבה יותר. בהצלחה!

 7. ליאור תודה על ההשקעה אבל אני חושב שהיה מועיל יותר למטרה שלך לנתח מה הסיבות האובייקטיביות שקשורות לשינוי שאנשים תיארו בשרשור. שכן ידוע שלמרות השוני בגישות מה שמשותף לכל מי שהצליח לבצע שינוי חיובי בחייו על ידי הדת, הסוד, חוק המשיכה וכו, הוא האמונה בשיטה.
  בבסיס השינוי ניצב האמונה של סובייקט שהשינוי הזה אכן יקרה. לכן, הייתי מציע שבמקום שתמצא דרכים לשמוט את הבסיס הלוגי תחת אמונות סובייקטיביות, השתמש בבניין שנבנה על ידם ותוסיף קומות. הרי המשותף לכל אותם אמונות הוא ביצירת התנאים האובייקטיביים לשינוי על ידי שימוש בסובייקטיבי. במילים אחרות קיים פרדוקס בו גם אמונה בדבר מוטעה, כל עוד היא חזקה, תוביל ליצירת התנאים לשינוי. אגב אני מאמין גדול בnlp למרות שבאופן אוטו דידקטי. כרגע מתעניין לגבי לימודים בתחום.

  1. היי לירן, ההצעה שלך מעולה ואם הייתי כותב את המאמר היום ולא ב-2011, רוב הסיכויים שהייתי כותב אותו אחרת. עם זאת, חשוב לי לשמור גם את המאמרים הישנים יותר, כי יש בהן תגובות של אנשים שיכולות לעזור לקוראים אחרים (וגם כי כיף לראות את השינוי שנוצר בכתיבה ובאיכות התכנים).

 8. כ"כ לא נכון מה שכתבת פה הרבה הרבה חוסר ידע ודחף להיות זה ששובר מיתוסים ויוצר כותרות
  בתור מטפל בשיטת שלושת הממדים. אני מכיר טיפוסים כמוך שיש להם אצלי תוכנית טיפול מיוחדת
  כדאי ללמוד עוד קצת בחיים עם ראש פתוח לקבל מידע חדש שלא בהכרח חשבנו עליו מתחילה ולא להיות עם דפוס חשיבה מקובע

 9. גם אדם רציונלי יודע ששני קוים מקבילים לא יפגשו לעולם גם לא בעוד מליון קילומטר, למרות שאינו נמצא שם כדי לראות זאת. דע לך שאלוהים קיים גם אם אתה לא נמצא שם לראות זאת. ולדעתי דווקא אדם רציונלי אמור לדעת זאת אם הוא באמת יבדוק. וניתן לבדוק זאת, האמן לי…

  1. האמת היא שהמשפט שקווים מקבילים לא נפגשים, מסתמך על אחת ההנחות של אוקלידס (שהגיאומטריה על פיו נלמדת בישראל בבתי ספר) לא הוכח אף פעם, למרות שניסו. עם זאת, אם אתה מאמין באלוהים, אין צורך בוויכוח או בהוכחה. זה שאתה מאמין, זה מספק ואני לא אנסה לשכנע אותך אחרת. המאמר בשום נקודה לא טוען כי אין אלוהים, אלא עוסק בניקוי הרבה מההנחות השגויות שיש לאנשים שרוצים ללמוד NLP.

 10. לא כל אדם מלא באמונות תפלות על הדת הוא איש דתי (הפילוסוף ליאו שטראוס)
  הדת היא רציונלית ושכלית מאוד- לכל כותבי התגובות שלא קראו את המאמר.

 11. וואוו… יש משהו אחר שאתה מאמין בו חוץ מעצמך?.
  אתה מלא בקנאה, כעס, סומך רק על עצמך, ומאמין רק להוכחות מול העיינים הרואות. לפעמים תשתמש בשאר החושים שלך… ולא רק על תחושת בטן. שתצליח אמן

 12. ורק אחרי שקראתי קצת מתגובות.
  הבנתי שאתה עושה איזו סלקציה פסיכולוגית חכמה… (סתם ניחוש)
  מוזר לי שאני קורא את זה לראשונה בשעת לילה מאוחרת כשמה שאני שומע כל הזמן ברקע זה על הבחירות הקרובות. מנהיגים לא מתים הם רק מתחלפים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות

רוצה לקבל עדכון שבועי?

במשך 16 שנים אנחנו מעלים בכל שבוע מאמר חדש לבלוג על NLP, שפת גוף, שכנוע, פסיכולוגיה שימושית והשימוש שלהם בחיים שלך. היית רוצה שאעדכן אותך ביום שני כשיעלה המאמר הבא?

* העדכון הוא ללא תשלום והפרטים שלך מוגנים אצלנו מספאם

אם המאמר הזה מעניין אותך, בשבוע הבא נפתיע אותך!

זה הזמן להירשם לרשימת התפוצה שלנו

בכל שבוע, אנחנו מעלים מאמר חדש על שפת הגוף, תת המודע, NLP והשימוש בפסיכולוגיה יישומית כדי לשפר את החיים שלנו. אם בא לך שנעדכן אותך כשעולה מאמר חדש, כל מה שצריך לעשות הוא להזין את כתובת האימייל שלך בשדה הבא וללחוץ על הכפתור: