Search
Close this search box.
righttothespot

מה היעוד שלנו בחיים? בעוד 9 שאלות ו-10 דקות נגלה את התשובה

היי,

בפעם הקודמת, הבאתי 2 טריקים העוזרים להכפיל את יכולת הריכוז ואת הזיכרון שלנו. הפעם, רציתי לחזור למסע שלנו בעקבות הכריזמה האישית שלנו ולהיזכר בעובדה אחת חשובה: הסיבה שאנשים מתמגנטים לאנשים כריזמטיים היא כי הם יודעים בדיוק לאן הם רוצים להגיע.

וזה לא מפתיע. המון אנשים מחפשים את עצמם. חלקם יוצאים לחפש את עצמם במסע חובק עולם. חלקם עושה מדיטציות ומחפש את עצמו בפנים. ועדיין, רובם הגדול לא מוצא את המהות האמתית שלו. זו, שתיתן להם סיבה אמתית לקפוץ מהמיטה בבוקר ולהתחיל לתפקד.

למנהיגים הכריזמטיים, כך נדמה לפחות, ברור מאוד לאן הם רוצים להגיע. זה כל כך ברור להם עד כדי כך שהם משולהבים להגיע לשם בכל מחיר. והשלהבת הזו, שבוערת להם בעיניים גורמת לכל אותם אנשים אשר רוצים להצטרף אליהם למסע פשוט להתחיל ללכת.

למה שיהיה לנו יעוד בחיים?

לפני שנתחיל חשוב לי להגיד דבר אחד. אני לא באמת יודע אם לכל אחד מאתנו יש יעוד שקיבלנו מכוח עליון. עם זאת (ואת זה אני בטוח יודע), אם נציב לעצמנו מטרה שתהיה חשובה עבורנו וניקח אותה כ"יעוד שלנו", יגדל הסיכוי שלנו לעשות משהו שבאמת משנה.

מצד אחד, זה אומר לעשות משהו שיבצע שינוי משמעותי בחיים שלנו. משהו שיגרום לנו להרגיש יותר. משהו שיעיר אותנו מתרדמת השגרה היום יומית שלנו. מצד שני, זה אומר לעשות משהו שבאמת ישפיע בעולם הזה. וגם אם זה יהיה שינוי קטן. לחרוץ עוד חריץ בחיים של מישהו אחר.

אין דבר יותר מדהים מהידיעה ששיפרנו משהו בחיים של מישהו אחר. משהו שאולי עבורנו היה קטן. משהו שעבורו, בנקודה שבה היה תקוע, היה השינוי הכי משמעותי בחיים. וזה בדיוק הדבר שעליו אנחנו מדברים היום – למצוא את היעוד שלנו בחיים.

כאשר אנחנו מחפשים את המהות של החיים שלנו, החשיבות תמיד תהיה טמונה בטיב השאלות שנשאל את עצמנו. הרי איך אפשר למצוא את התשובות הנכונות אם לא נדע לשאול את עצמנו את השאלות הנכונות?

9 שאלות למציאת היעוד שלנו בחיים

קצת לפני שיצאתי לדרך העסקית שלי, גם אני הייתי בפרשת דרכים. ולא סתם פרשת דרכים. ידעתי שאני טוב במכירות. ידעתי שאני לא טיפש. ידעתי שאני יכול להקים עסק ולהצליח. ועם כל זאת, לא היה לי מושג לאיזה כיוון ללכת.

בזמן שחיפשתי מאיפה להתחיל את החיפוש, מצאתי במקרה מאמר מרתק באנגלית. האמת, שקצת חבל שלא שמרתי אותו אלא רק סיכמתי אותו לעצמי. עם זאת, 9 השאלות שהובאו בו היו אלה שעזרו לי אישית להתמקד ולמצוא את היעוד שלי בחיים.

מאז ועד היום, בכל פעם שאדם שואל אותי איך למצוא את היעוד שלו בחיים, אני מפנה אותו לשאלות הבאות. אם גם לך בא למצוא את היעוד שלך בחיים, אני ממליץ לך לפנות 10 דקות, לחשוב טיפה ולענות בכנות על השאלות הבאות (יכולה להיות יותר מתשובה אחת לשאלה ולכן חשוב לכתוב הכל):

1. מה אנחנו אוהבים לעשות? יש דברים שאנחנו ממש אוהבים לעשות. דברים שאנחנו לא צריכים לגרום לעצמנו מוטיבציה כדי לעשות אותם. דברים שאנחנו כל כך אוהבים לבצע עד שזה גובל ממש בהתמכרות.

2. במה אנחנו מתמקדים? כאשר אנחנו הולכים ברחוב, נכנסים לחנות או מדברים עם אדם במה אנחנו מתמקדים? האם זה בשיער שלהם? בדרך שבה הכל מסודר? במילים שבהן הם בוחרים להשתמש? בתכונות החיוביות שלהם? בפוטנציאל הלא ממומש שלהם?

3. מה היינו עושים בחינם? אם יש דבר אחד שמשותף לכל האנשים המצליחים שאני מכיר הוא שהם היו עושים את מה שהם עושים למחייתם, גם אם לא היו מקבלים על זה כסף. לכן, חשוב להבין מה היינו עושים בחינם כדי להבין מה הדברים שבאמת מדליקים אותנו.

4. על מה אנחנו אוהבים ללמוד? למרות שיש הרבה אנשים שלא מודעים לזה, יש לפחות נושא אחד שבאמת מדליק אותם. וזה לא חייב להיות "מקצוע לימודי". זה יכול להיות כל דבר שמעניין אותך. כל דבר שמסקרן אותך לדעת עליו יותר. זה זה.

5. מהם נושאי השיחה המועדפים עלינו? אם נבחן את נושאי השיחה שלנו נשים לב למשהו מעניין: למרות שחלק מהזמן אנחנו מדברים על אקטואליה או על דברים סתמיים, יש נושאים שאליהם אנחנו תמיד ננווט את השיחה כי בהם אנחנו מבינים. על הנושאים האלה אני מדבר.

6. מה אנחנו מתחרטים שלא עשינו? כמעט לכל אדם יש משהו שהוא יודע שהיה צריך לעשות ובסוף לא הלך עליו. למרות שלא לכולם יש תשובה לשאלה הזאת, ראוי שנבחן אם יש משהו שתמיד רצינו לעשות ולא עשינו בגלל הצבא/ הלימודים/ החברה/ העבודה/ הנישואין/ הילדים.

7. מה נושא הקריאה שהכי מעניין אותנו? בצורה מפתיעה, אנשים שבוחנים את הספרים שהם מחזיקים בבית מגלים כי ניתן למצוא קשר בין הנושאים שבהם עוסק רוב הספרים שיש להם. האם אלה ספרי בישול? פילוסופיה? ניהול? שיווק? או אולי ספרים עלילתיים?

8. מה מצית את היצירתיות שלנו? יש דברים, שמספיק שרק נחשוב על לעשות אותם, כדי לגרום לנו להפוך להיות יצירתיים במיוחד. יכול להיות שמדובר על להמציא פטנטים, על לכתוב, לדבר מול קהל ואולי אפילו על לשרבט משהו על דף.

9. מה קל לנו לעשות? בדרך כלל, הדברים שהכי קל לנו לעשות הם גם הדברים שהכי כיף לנו לעשות. הם יכולות שפיתחנו עם השנים, תוך ביצוע חוזר שלהם ולכן רצוי להוסיף גם אותם לתוך רשימת הדברים שעשויים להפוך להיות חלק מהיעוד שלנו.

מתוך בחינת התשובות לשאלות האלה, בדרך כלל מתחילה להיווצר המסגרת של היעוד שלנו בחיים. אם נחבר את התשובות ונבין אילו תחומי עשייה משלבים את כל מה שבאמת חשוב לנו, נוכל למצוא את התחום שבו נוכל להגשים את עצמנו בצורה טובה הרבה יותר.

נקודה חשובה לפני שמסיימים: גם אם נדמה לך שהיעוד שמצאת לעצמך הוא לא פרקטי או לא כלכלי מספיק, זה לא בהכרח נכון. אפשר ליצור הכנסה טובה כמעט בכל תחום. עובדה שיש היום תחומים שלמים שבעבר לא נחשבו כמפרנסים והיום הם כן (כמו בלוגרים, מומחי פייסבוק וכן הלאה).

נקודה נוספת לפני סיום: אם יש לך משפחה, חשוב לתכנן נכון את הצעדים הבאים שלך לפני זריקת מקום העבודה ויציאה לדרך חדשה. כמו כן, חשוב להתייעץ גם עם בני הזוג שלנו לפני שיוצאים לדרך. שינויים קיצוניים מדי עשויים לערער מסגרות שלא בהכרח נרצה לנער ולכן עלינו לעשות דברים נכון.

ועכשיו, מסקרן אותי לקרוא בתגובות מה גילית על היעוד שלך לאחר המענה על השאלות?

שיהיה לך שבוע מעולה,
ליאור

ליאור ברקן

ליאור ברקן הוא בעלים שותף במשרד הפרסום AntiMarketing ומייסד הפורטל הישראלי ל-NLP ובית הספר הישראלי ל-NLP. בעברו, מילא ליאור מספר תפקידי ניהול בכירים בחברות תוכנה ופרסום והנחה פינה קבועה בתכנית הטלוויזיה "המקצוענים" בערוץ 10. במאמריו, ליאור מביא טיפים מתוך ניסיונו בן 2 העשורים ביישום כלי ה-NLP וכלים נוספים מעולם הפסיכולוגיה בעולמות העסקים, העברת ההכשרות והייעוץ.

רוצה לשתף את המאמר?

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים הבאים:

339 Responses

 1. ליאור, כל כך התחברתי לפוסט הזה!
  התחלתי כמה עבודות שזנחתי כי הרגשתי שזה לא זה. שזה לא יגרום לי להשאיר בעולם את החותם שאני רוצה.
  יש לי תשובות לכמה שאלות שהעלית בפוסט ואני עדיין מנסה לגבשה אותן לכלל "יעוד" אבל אני נתקלת בדרך בקשיים בדמות אמירות "מה זה השטויות האלה לעבוד רק במה שמספק? צריך להתפרנס!"
  עם תגובות כאלה אני עדיין לא יודעת להתמודד. יש לך עצה?

  1. תודה צילה!

   בנוגע לתגובות שהעלית, יש הרבה דרכים להתפרנס שרוב האנשים אינם מכירים. עם זאת, אולי כדאי לשקול לפתח את הכיוון החדש במקביל להמשך העבודה במקום העבודה הנוכחי.

   כך, תוכלי לעבור את השלבים הראשונים והמאתגרים יותר של היציאה לדרך החדשה ולשמור על רמת המחיה שלך ושל משפחתך.

   מקווה שעזרתי למקד,
   ליאור

 2. הי ליאור!

  אני חייב לציין שהשאלות שלך ממקדות יותר מכל מאמר דומה שקראתי.

  כרגע אני בחיפוש עבודה ונראה לי שאסור לי, פשוט אסור לי לקרוא פוסטים כאלה.
  עד שחפרתי בעצמי כמה חודשים טובים ומצאתי מה העבודה שהכי מתאימה לי (מהנדס תוכנה) , אתה מגיע עם השאלות האלה (שאלה 2 ו3 למשל) וממוסס לי את כל הבנין. אתה לא בסדר. פתאום אני לא בטוח בכלום (גילוי נאות אני מזל מאזניים).

  הגעתי למסקנה שמה שאני הכי אוהב זה לחקור סוגי אנשים. פשוט להתבונן בחברה מהצד ולראות סוגי התנהגויות. זה ממש סרט מעניין.

  גם כשאני בחו"ל לא מעניין אותי לראות את האתרים המפורסמים אלא לקשקש סמול טוק עם האזרח המצוי. להכיר את האופי.
  זה מה שאני אוהב, להתערבב עם אנשים. ובעיקר לתפוס את הקודים של כל חברה ולנסות להשתלב בה. זה סוג של משחק בשבילי כמו שחקן על הבמה (עוד משהו שאני אוהב).

  בקיצור החזרת אותי להתחלה. שתהיה לי בריא.

  1. היי רוני,

   לפעמים, אנחנו מחפשים עבודה על סמך הדבר שאנחנו חושבים שנכון לנו לעשות או שלדעתנו יפרנס אותנו. עם זאת, באיזה שהוא מקום, לעשות את הדבר ש"נכון" לנו לעשות ולא יוצר אצלנו את התשוקה לקום כל בוקר לעבודה הופך אנשים ל"מבואסי בוקר" ו"מבואסי יום א'".

   כל הכבוד לך על ההתחברות לתשוקה שלך והתעוזה למצוא עבודה שבאמת תזיז לך משהו בפנים. אני גאה בך ומאחל לך למצוא אותה ולהצטיין בה!

  2. היי רוני
   קראתי את מה שכתבת ופשוט הצטמררתי. כאילו אני כתבתי את זה ( חוץ מהעניין שאני אפילו לא קרובה להיות מהנדסת תוכנה) אני לא יודעת אם אי פעם תראה את ההודעה שלי. מעולם לא שמעתי מישהו שמספר שיש לו בדיוק את אותה התשוקה אם נקרא לזה ככה.. ״להכיר את האופי, להתערבב עם אנשים, לנסות להשתלב בחברה״. אם תראה את ההודעה שלי אשמח שתיצור איתי קשר, סתם לדבר ואולי לנסות ולהבין איך אפשר ליצור מזה משהו מעבר. המייל שלי hatav100@walla.com

   1. אני קוראת את התגובה פה באופן ספייס של החברה שבה אני עובדת כמתכנתת, ופשוט מזדהה עם כל מילה. מעניין אותי מה קורה איתך עכשיו, שנתיים אחרי…

 3. למרות שיש הרבה אנשים שלא מודעים לזה, יש לפחות נושא אחד שבאמת מדליק אותם. וזה לא חייב להיות "מקצוע לימודי". זה יכול להיות כל דבר שמעניין אותך. כל דבר שמסקרן אותך לדעת עליו יותר. זה זה" איזה בולשיט! יש לי אולי לפחות 50 תחומי עניין שאני אוהב ללמוד עליהם וזנ מסקרן אותי! חוץ מזה, כבר מגיל 14 היה לי כבר ברור מה אני רוצה לעשות בחיים ומה הייעוד שלי כאן בעולם הזה.

  1. מעולה, כל הכבוד שברור לך כרגע מה הייעוד שלך ומה בא לך לעשות בחיים!

   עם זאת, לרוב האנשים זה בדרך כלל לא מאוד ברור ומעבר לזה – המון אנשים בטוחים שהם יודעים מה הם הולכים לעשות ובמהלך הדרך מגיעים לכיוון אחר לחלוטין. או שהתוצאות שלהם מוכיחות להם שהם לא באמת טובים בדבר שהוא ה"ייעוד" שלהם (למרות שתמיד אפשר להתמקצע ולהשתפר, רק שהם לא תמיד יודעים את זה). או שנסיבות חייהם גורמות להם לשנות כיוון.

   השאלה בסופו של יום היא אם התקדמת לכיוון התוצאות שלך. גם אם לאדם לא ברורה הדרך והוא צועד בכל מקרה, הוא יגלה לאן הוא יכול להגיע. אדם שברורה לו הדרך ולא עושה כלום, הוא מלך העולם בתיאוריה 🙂

   1. היי, אלו התשובות שלי.. אשמח לעזרה (:

    מה אני אוהבת לעשות?
    לייעץ לאנשים, לשיר, diy
    במה אני מתמקדת?
    בלבוש של אחרים, בתכונות שהייתי רוצה לאמץ לעצמי, ובשפת גוף
    מה הייתי עושה בחינם?
    מייעצת לאנשים מה ללבוש, שרה, diy
    על מה אני אוהבת ללמוד?
    אנשים, ביולוגיה
    נושאי השיחה המועדפים עליי?
    זוגיות
    מה אני מתחרטת שלא עשיתי?
    לא נרשמתי לבית ספר למוזיקה, לא למדתי נהיגה לפני שהתגייסתי, לא התחלתי ללמוד פיתוח קול מגיל צעיר יותר
    נושא הקריאה שהכי מעניין אותי?
    אהבה, מסתורין ומימוש עצמי
    מה מצית את היצירתיות שלי?
    סטיילינג, אהבה
    מה קל לי לעשות?
    לייעץ לאנשים בענייני זוגיות, סטיילינג

 4. בשאלות הראשונות התרגזתי, חשבתי לעצמי שאילו הייתי יודעת את התשובות אז לא הייתי צריכה בכלל לשאול את השאלות.
  בהמשך הדרך אפילו כשרגנתי בכל תשובה ופלטתי תשובות בעודי מיואשת לחלוטין גיליתי לאט לאט שיש בזה הרבה היגיון.
  בשאלה על הספרים כבר הייתי בשוק טוטאלי, כבר שנים שאני אוספת ספרים שקשורים בטבע האנושי ועד היום לא הבנתי שזה מה שאני אוהבת ?!??!?
  השאלה מה עושים עם זה עכשיו ??

  1. היי סופיה,

   עכשיו, מתחילים לפתח את הכישורים, ללמוד ולהתנסות בתוך התחום שמצאת לעצמך כייעוד. אפשר להתחיל מבלוגים, כמו הבלוג הזה, מסרטונים מיוטיוב ובהדרגה, להמשיך לספרות מקצועית או להכשרות כדי לעלות רמה. בהצלחה!

 5. היי ליאור
  עניתי לשאלות:
  מה אני אוהבת לעשות? מוסיקה, לרקוד,ים,שס"י, לתת שרות
  במה אני מתמקדת שאני הולכת ברחוב/מדברת עם אנשים? ברחוב מסתכלת על חנויות ועל הדרך בטיילת מסתכל רק על הים. עם אנשים מתמקגת בעניים ובשפתיים
  מה הייתי עושה בחינם? עוזרת לאנשים
  על מה אני אוהבת ללמוד? את הדברים הנסתרים למשל הקווים של כף היד מה עומד מאחורי דברים או מאחורי התנהגות של אנשים
  מה נושאי השיחה המעודפים עליי? שס"י, הילדים שלי
  מה אני מתחרטת שלא עשיתי?ישור שיניים וטיול מסביב לעולם
  מה נושאי הקריאה שהכי מעניין אותי?מיסטורין אקשן מתח וגם רוחני
  מה מצית את היצירתיות שלי? מוסיקה
  מה קל לי לעשות?לעזור, ליצור מוסיקה

  אשמח לעזרה כי יש פה כמה דברים

    1. בעיקרון, יש מספר מקומות שמלמדים את זה באופן מקצועי. בחלקם, זה תואר שני. בחלקם, מדובר בלימודי תעודה. ממליץ לך בחום להתעניין ולבדוק את הנושא יותר לעומק ולו רק לצורך הכרה של אפשרויות אחרות.

 6. עניתי על כל השאלות ואני עדיין לא יודעת מה לעשות עם זה…. איך הדברים האלה יכולים להתגבש למשהו שאני יכולה לעסוק בו..? אלה התשובות שלי, אשמח אם תוכל לתת לי את דעתך.
  . מה אנחנו אוהבים לעשות? לדמיין סיפורים בדימיון שלי, זה מקום ראשון. לכתוב לעצמי. להרכיב פאזלים. לצלם וליצור סרטונים. להקשיב למוסיקה ולדמיין איך היא נראית
  2. במה אנחנו מתמקדים? אני מסתכלת בנוף, בצבעים, בפנים של אנשים, ואם יש שם ילדים אני מיד מתחברת אליהם
  3. מה היינו עושים בחינם? הייתי כותבת סיפורים או סרטים, עורכת סרטונים, מתחברת לילדים ומדברת איתם, מצלמת
  4. על מה אנחנו אוהבים ללמוד? על ילדים ועל הנפש שלהם, עריכת וידאו, צילום, כתיבה, היסטוריה, מוסיקה
  5. מה נושאי השיחה המועדפים עלינו? רגש, פילוסופיה, תרבויות שונות, מוסיקה, יצירה
  6. מה אנחנו מתחרטים שלא עשינו? שלא הלכתי ללמוד צילום, או קולנוע, או עריכת וידאו, או מוסיקה
  7. מה נושא הקריאה שהכי מעניין אותנו? סיפורים מנקודת מבט של ילדים, על התבגרות, סיפורים עם מוסר השכל, סיפורים פשוטים עם תובנות על החיים
  8. מה מצית את היצירתיות שלנו? כשאני רואה אנשים ובעיקר ילדים עושים משהו אדיר, משהו בולט ויוצא דופן. מצלמה. עריכת סרטונים. כתיבה מהלב.
  9. מה קל לנו לעשות? לסדר ולארגן דברים בצורה אסתטית. פאזלים. להמציא סיפורים ודיאלוגים בדמיון שלי. לכתוב את הרגשות שלי. לצלם דברים יפים. לספר סיפור דרך סרטונים